Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Bubel roku »

Jubilaci odznaczeni »

Nagrody marszałka województwa mazoweickiego »

Nakrętki dla Mateusza »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

PRZEMYSŁOWE UZDROWISKO »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bez planów, bez studium »

Kościół w Słomczynie »

Mniejsze opłaty za przedszkola »

Podziękowanie »

Remont bez sensu »

Ścieżki rowerowe »

Segregacja na pół gwizdka »

Woda z bakteriami »

Zmiany na ul. Piasta »AKTUALNOŚCI

650 LAT CIECISZEWA »

Inicjatywa lokalna »

JUBILEUSZ KSIĘDZA PRZEGALIŃSKIEGO »

Kiedy się doczekamy Veturilo? »

Kino pod chmurką »

Magiczne miejsce »

Nie ma pieniędzy na drogi »

Nie warto ryzykować »

Otwarte Ogrody zapraszają »

Piknik dla Beaty »

ŚWIĘTO STRAŻAKÓW »

„Przy źródle” w Parku Zdrojowym »NASZA GMINA

GMINA BEZ WYKLUCZENIA CYFROWEGO »

POSTAWMY NA TURYSTYKĘ »

RADA BEZROBOTNYCH »

ŚMIECIE PO REWOLUCJI »

TAK, ALE... »

WYJĄTKOWY ROK W WYJĄTKOWEJ SZKOLE »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


WYJĄTKOWY ROK W WYJĄTKOWEJ SZKOLE

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: KLARA WARECKA
   

Miniony rok szkolny był wyjątkowy dla nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy. To pierwszy rok w wyremontowanym gruntownie budynku i pierwszy, w którym szkoła uzyskała najwyższy w gminie wynik ze sprawdzianu szóstoklasistów.

 

Szkoła w Opaczy

Uroczystości szkolne odbywają się na ciasnym korytarzu, dodatkowo pełniącym funkcję szatni


28 czerwca, na zakończenie roku szkolnego, w Opaczy, podobnie jak w innych placówkach, obył się uroczysty apel. Małgorzata Myszkowska, dyrektor szkoły, pogratulowała uczniom osiągnięcia doskonałych wyników w nauce. Uczniowie „szóstki” w sprawdzianie szóstoklasistów ze średnią liczbą punktów 28,71 wypadli lepiej niż ich koledzy z pozostałych gminnych szkół, w których średnia wyniosła 25,95 pkt. Uzyskali również lepszy wynik niż ich koledzy w całym powiecie piaseczyńskim (średnia 27,64 pkt) oraz absolwenci warszawskich szkół podstawowych (27,22 pkt).

 

Rozbudowana i gruntownie wyremontowana szkoła z założenia bez sali gimnastycznej to w XXI wieku zdecydowanie mało powszechne rozwiązanie

 

W trakcie uroczystego apelu najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia, m.in. dyplomy, statuetki, książki. Małgorzata Myszkowska podsumowała również realizowany w placówce program „Dziecięca akademia przyszłości – wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych”. Był on skierowany do młodzieży mającej trudności w nauce. Dzięki zajęciom pozalekcyjnym obejmującym m.in. przedmioty przyrodniczo-matematyczne, język angielski i zajęcia sportowo-wychowawcze oraz poprzez wsparcie psychologiczno-pedagogiczne młodzież uczyła się samodzielnego i logicznego myślenia i współdziałania w grupie.

 

Występy artystyczne uczniów i życzenia udanych i bezpiecznych wakacji zakończyły ostatni dzień roku szkolnego 2012/2013.

 

Po latach starań dyrekcji placówki i rady rodziców, obietnic władz gminy, budynek szkoły został wyremontowany i rozbudowany. W ramach remontu wykonano termomodernizację, wymianę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wszystkich instalacji. 1 września 2012 r. na uczniów czekały nowe piękne klasy i funkcjonalne łazienki.

 

Szkoła wygląda wspaniale, uporządkowane zostało jej otoczenie i wybudowany nowy plac zabaw. Do pełni szczęścia brakuje sali gimnastycznej.

 

– Kolejnym rocznikom dzieci nie daje się szansy na prawidłowy rozwój fizyczny. Czy w ogóle szkoła ma prawo funkcjonować bez sali gimnastycznej? – pytali w listach nasi czytelnicy.

 

Rozbudowana i gruntownie wyremontowana szkoła z założenia bez sali gimnastycznej to w XXI wieku zdecydowanie mało powszechne rozwiązanie. Tym bardziej, że w magistracie przygotowana była pełna dokumentacja – o ile nikt nie wyrzucił jej do kosza. Projekt zakładał budowę sali gimnastycznej i trzech dodatkowych pomieszczeń lekcyjnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania szkoły w przypadku powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej, o czym coraz głośniej się mówi. Rodzice spodziewali się, że jesienią 2012 r. zaktualizowana zostanie dokumentacja, wyłoniony zostanie wykonawca, a w styczniu 2013 r. gmina będzie mogła wystąpić o dofinansowanie z funduszy unijnych – oczywiście jeśli projekt będzie spełniał kryteria kwalifikujące do otrzymania dotacji. Budowa sali gimnastycznej przy ZS nr 5 na ul. Szkolnej pokazała, że możliwe jest wybudowanie takiego obiektu w ciągu kilku miesięcy, od wiosny do jesieni.

 

Tak jednak się nie stało. Dopiero kilka tygodni temu rozpoczęły się prace nad nowym projektem. Rada Rodziców liczyła na możliwość dyskusji z projektantem i przedstawicielami ratusza nad założeniami funkcjonalno-użytkowymi planowanej inwestycji.

 

Małgorzata Myszkowska uważa, że oprócz sali gimnastycznej w nowym budynku powinna znaleźć się szatnia i świetlica. Obecnie szafki na ubrania stoją na korytarzu, który stanowi drogę ewakuacyjną. Takie umiejscowienie szafek, powodujące zwężenie drogi ewakuacyjnej, było kwestionowane przez straż pożarną już w ubiegłym roku podczas odbioru technicznego budynku po remoncie. Świetlica obecnie mieści się w stołówce szkolnej. Dyrekcja placówki i rodzice sądzą, że jest jeszcze czas na uwzględnienie oczywistych potrzeb w projekcie, ale nie mają z kim rozmawiać.

 

Umiejscowienie szafek, powodujące zwężenie drogi ewakuacyjnej, było kwestionowane przez straż pożarną już w ubiegłym roku podczas odbioru technicznego budynku po remoncie

 

– Jesteśmy świadomi konieczności dyskusji nad ostatecznym kształtem tej inwestycji (rozmiar sali, dodatkowe pomieszczenia, konieczne inwestycje okołoszkolne typu zagospodarowanie boisk). Pod koniec czerwca wysłałem do burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej pismo z prośbą o spotkanie – mówi przewodniczący Rady Rodziców Artur Bartoszewski. – Nie dostałem odpowiedzi.

 

Projekt ma być gotowy do końca pierwszego kwartału 2014 r. Realnie sala wybudowana zostanie w 2015 r. Rok później i bez szatni.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu