ABSOLUTORIUM DLA BURMISTRZA autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

27 czerwca, podczas obrad XXIV sesji, Rada Miejska Konstancina-Jeziorny udzieliÅ‚a burmistrzowi Kazimierzowi JaÅ„czukowi absolutorium za wykonanie ubiegÅ‚orocznego budżetu. Z 20 radnych obecnych na sesji, 18 gÅ‚osowaÅ‚o za udzieleniem absolutorium, a dwóch wstrzymaÅ‚o siÄ™ od gÅ‚osu.

 

W sprawozdaniu finansowym burmistrz przedstawiÅ‚ radnym swojÄ… opiniÄ™ na temat realizacji budżetu w 2011 r. Dochody ogóÅ‚em zrealizowano w kwocie blisko 120 mln zÅ‚, co stanowi 103,39 proc. planu po zmianach (uchwalajÄ…c budżet planowano dochody w wysokoÅ›ci ok. 123mln zÅ‚).Wydatki zrealizowano w wysokoÅ›ci blisko 111 mln zÅ‚, czyli w92,4 proc. planu po zmianach (pierwotnie planowano ponad 136mln zÅ‚).Mimo że zapÅ‚ata różnych należnoÅ›ci z lat ubiegÅ‚ych pochÅ‚onęła ok. 5 mln zÅ‚, rok zostaÅ‚ zamkniÄ™ty blisko dziewiÄ™ciomilionowÄ… nadwyżkÄ…. – MocnÄ… stronÄ… tego budżetu jest niskie zadÅ‚użenie gminy, które na koniec grudnia 2011 r. wyniosÅ‚o 12 579 785,93 zÅ‚. To 10,49 proc. wzglÄ™dem osiÄ…ganych dochodów–mówiÅ‚ burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk. –Niskie zadÅ‚użenie gminy daje dobrÄ… sytuacjÄ™ wyjÅ›ciowÄ… na rok 2013, w którym przed nami co najmniej cztery wielkie przedsiÄ™wziÄ™cia: odbudowa Hugonówki, budowa sieci wodno-kanalizacyjnych w póÅ‚nocno-zachodnim Skolimowie i poÅ‚udniowej części gminy oraz rozpoczÄ™cie budowy ratusza – dodaÅ‚.

 

Burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk i przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski

Wykonanie budżetu pozytywnie zaopiniowaÅ‚y regionalna izba obrachunkowa (RIO) i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Z pewnoÅ›ciÄ… gmina w 2011 r. znacznie bardziej prawidÅ‚owo gospodarowaÅ‚a finansami publicznymi niż w latach ubiegÅ‚ych. RIO w swej opinii podkreÅ›liÅ‚a, że ogóÅ‚em dochody zrealizowane w 2011 r. wzrosÅ‚y w stosunku do 2010 r. o ok. 18,6 proc., a wydatki byÅ‚y wyższe o ok. 19,4 proc. od wydatków poniesionych w 2010 r. – Poziom realizacji budżetu jest wyższy niż w latach poprzednich, dlatego wnioskujemy o udzielenie absolutorium – stwierdziÅ‚ Sebastian Januszko, przewodniczÄ…cy Komisji Budżetu, Inwestycji i Spraw MajÄ…tkowych Rady Miejskiej. –Można jedynie dyskutować o celowoÅ›ci niektórych wydatków– dodaÅ‚.

 

Budżet 2011 r. najbardziej obciążyÅ‚y wydatki na oÅ›wiatÄ™ – 30,6 mln zÅ‚ i na gospodarkÄ™ komunalnÄ… i ochronÄ™ Å›rodowiska – 23,7 mln zÅ‚. Na administracjÄ™ publicznÄ… przeznaczono 9,8 mln zÅ‚, na transport – 8,5mln zÅ‚, na kulturÄ™ – blisko 3mln zÅ‚, na sport i rekreacjÄ™ – 1,6 mln zÅ‚. Z wydatków inwestycyjnych najwiÄ™cej pochÅ‚onęła przebudowa Parku Zdrojowego – blisko 9,5 mln zÅ‚, a 3,2 mln zÅ‚ – rozliczenie kosztów budowy dwóch budynków komunalnych w Mirkowie.

 

W 2011 r. zadania inwestycyjne zostaÅ‚y zrealizowane w 87,43 proc. (po zmianach).To wynik znacznie lepszy niż w minionych latach. Na 54 zadania inwestycyjne w ubiegÅ‚orocznym budżecie przeznaczono 38mln zÅ‚ (po zmianach 25 mln zÅ‚). Nie wszystkie jednak inwestycje zostaÅ‚y zrealizowane. Nie rozpoczÄ™to m.in. przebudowy ulic JagielloÅ„skiej, Piasta, Jaworowskiej i Batorego (ok. 5 mln zÅ‚), modernizacji oÅ›wietlenia przy ulicach Sienkiewicza, Źródlanej i Wierzejewskiego (3 mln zÅ‚) i remontu Hugonówki (6,5 mln zÅ‚). Ostatecznie z pierwotnie zaplanowanych 38 mln zÅ‚ wydano niespeÅ‚na 60 proc. – 22 mln zÅ‚.

 

Odczytana w trakcie sesji opinia RIO, Komisji Rewizyjnej i sprawozdanie finansowe nie wywoÅ‚aÅ‚y dyskusji wÅ›ród radnych. Jedynie radny Tomasz Zymer zwróciÅ‚ uwagÄ™ na niskie wykonanie budżetu przez WydziaÅ‚ Planowania Przestrzennego UrzÄ™du Miasta i Gminy – zaledwie 37 proc. planowanych wydatków. Na przygotowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dokumentacjÄ™ i uzgodnienia wydano tylko 90 tys. zÅ‚ zamiast planowanych ok. 270 tys. zÅ‚. –ZmartwiÅ‚a mnie ta informacja, ponieważ jest wiele miejscowych planów, które gmina przygotowuje od 10 i wiÄ™cej lat.W2011 r. udaÅ‚o siÄ™ przygotować i uchwalić tylko trzy plany.Wydaje mi siÄ™, że prace można byÅ‚o zintensyfikować i te pieniÄ…dze wydać, ponieważ potrzeby sÄ… ogromne –mówiÅ‚ Tomasz Zymer.

 

Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk wyjaÅ›niÅ‚, że nad wieloma planami prace planistyczne sÄ… w toku i fakt, że nie zostaÅ‚y wydane wszystkie pieniÄ…dze przeznaczone na ten cel, nie oznacza, że niczego nie robiono. JeÅ›li plan nie zostanie ukoÅ„czony i uchwalony, nie można wypÅ‚acić pieniÄ™dzy firmie projektowej. – W tym roku planujemy ogÅ‚osić przetarg na 11 planów – dodaÅ‚ burmistrz.

 

Niskie wykonanie budżetu odnotowano również
w działach:

• infrastruktura wodociÄ…gowa i sanitacyjna wsi – 66,58 proc.,

• promocja jednostek samorzÄ…du terytorialnego – 64,45 proc.,

• rezerwaty i pomniki przyrody – 62,6 proc.,

• schroniska dla zwierzÄ…t – 43,6 proc.,

• opracowania geodezyjne i kartograficzne – tylko 30,61 proc. z zaplanowanej sumy.

 

Z pierwotnie zaplanowanych na inwestycje 38 mln zÅ‚ wydano niespeÅ‚na 60 proc. – 22 mln zÅ‚

 

Wydatki zwiÄ…zane z realizacjÄ… Gminnego Programu Profilaktyki i RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych wyniosÅ‚y 79,6 proc. planu, a na przeciwdziaÅ‚anie narkomanii wydano 56,25 proc. zaplanowanych pieniÄ™dzy. Bardziej krytyczni niż radni byli mieszkaÅ„cy przysÅ‚uchujÄ…cy siÄ™ obradom sesji. – Korekty budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej dokonywane sÄ… na każdej sesji. Trudno wiÄ™c nie wykonać budżetu – mówili.

 

W 2012 r. na inwestycje zaplanowano 27,7 mln zÅ‚ i na zakupy inwestycyjne 4,3mln zÅ‚. PoÅ‚owÄ™ wszystkich pieniÄ™dzy gmina planuje wpompować w Park Zdrojowy – prawie 4 mln zÅ‚, remont ulic wokóÅ‚ parku i modernizacjÄ™ ich oÅ›wietlenia – ponad 4,5 mln zÅ‚ oraz w remont Hugonówki – 6,7mln zÅ‚. Odbudowa wilii może jednak kosztować nieco wiÄ™cej – w odpowiedzi na przetarg na wykonanie prac, do gminy wpÅ‚ynęło ponad 10 ofert: najtaÅ„sza na ok. 7,2 mln zÅ‚, a najdroższa na ponad 11 mln zÅ‚. Nawet ta pierwsza przewyższa o 500 tys. zÅ‚ kwotÄ™ zapisanÄ… w budżecie, a jak uczy doÅ›wiadczenie, zwykle w trakcie realizacji inwestycji pojawiajÄ… siÄ™ jakieÅ› nieprzewidziane wczeÅ›niej koszty.

 

Kolejne znaczne sumy przeznaczono na inwestycje oÅ›wiatowe: remont szkoÅ‚y w Opaczy – 3,25mln zÅ‚, budowÄ™ sali gimnastycznej przy Zespole SzkóÅ‚ Integracyjnych nr 5 przy ul. Szkolnej – 3,4 mln zÅ‚ i 500 tys. zÅ‚ na budowÄ™ przedszkola w Oborach. Na budowÄ™ Sali gimnastycznej przy ZS nr 5 gmina nie uzyska dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej – sala nie speÅ‚nia parametrów(jest zamaÅ‚a) okreÅ›lonych dla tego rodzaju inwestycji.

 

O tym, czy mamy dobrą sytuację wyjściową na 2013 r., przekonamy się po zrealizowaniu tegorocznego budżetu

 

Na oÅ›wiatÄ™ gmina wyda ponad 40mln zÅ‚, na bieżące funkcjonowanie urzÄ™du (w tym pÅ‚ace) – blisko10mln zÅ‚, na pomoc spoÅ‚ecznÄ… – ponad 7,5 mln zÅ‚. Na dotacjÄ™ przedmiotowÄ… dla ZakÅ‚adu Gospodarki Komunalnej samorzÄ…d przeznaczyÅ‚ blisko 2,5 mln zÅ‚, na kulturÄ™ i ochronÄ™ dziedzictwa narodowego – 3,1mln zÅ‚ (w tym na funkcjonowanie KonstanciÅ„skiego Domu Kultury – 1,9mln zÅ‚), na dziaÅ‚alność Gminnego OÅ›rodka Sportu i Rekreacji – 1,25 mln zÅ‚, na straż miejskÄ… – 1,4 mln zÅ‚. Ponad w 2012 r. samorzÄ…d dopÅ‚aci 2,5mln zÅ‚ do komunikacji zbiorowej: 1,95mln zÅ‚ do linii autobusowych ZarzÄ…du Transportu Miejskiego i 565 tys. zÅ‚ do komunikacji wewnÄ…trz gminy. Na utrzymanie i remonty dróg gminnych zaplanowano ponad 9 mln zÅ‚, a na wykup gruntów pod inwestycje drogowe – 3,8 mln zÅ‚. Gmina musi też odprowadzić do skarbu paÅ„stwa blisko 8,3 mln zÅ‚ tzw. janosikowego.

 

O tym, czy mamy dobrÄ… sytuacjÄ™wyjÅ›ciowÄ…na2013r., przekonamy siÄ™ po zrealizowaniu tegorocznego budżetu. Planowaniem dochodów i wydatków na przyszÅ‚y rok zajmie siÄ™ rada miejska po wakacjach. W drugiej poÅ‚owie wrzeÅ›nia zacznÄ… siÄ™ prace nad uchwaÅ‚Ä… budżetowÄ… na nastÄ™pny rok.

   
Drukuj