Strefa C – kość niezgody autor: KRYSTYNA MALAWSKA, ANDRZEJ S. RODYS
   

Paraliż czy rozwój – co czeka Konstancin-JeziornÄ™ po zatwierdzeniu statutu uzdrowiska? Protesty części mieszkaÅ„ców gminy przeciwko zapisanym w statucie podziaÅ‚om na strefy zdajÄ… siÄ™ wskazywać na ich obawy o swobodÄ™ i możliwoÅ›ci podejmowania różnego rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i obrotu nieruchomoÅ›ciami. Czy te obawy sÄ… sÅ‚uszne i czy rzeczywiÅ›cie wynikajÄ… ze zÅ‚ego prawa lokalnego?

 

Celem uchwalenia ustawy uzdrowiskowej byÅ‚o stworzenie warunków dla rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Ustawa daje gminom uzdrowiskowym prawdziwÄ… szansÄ™ rozwoju. Jest też jednak wobec nich restrykcyjna. Niemal od poczÄ…tku prac nad jej tworzeniem można siÄ™ byÅ‚o spodziewać, że jej wprowadzanie pociÄ…gnie za sobÄ… falÄ™ lokalnych protestów. Chodzi przede wszystkim o strefy ochrony uzdrowiskowej.

 

 

 

 

Strefy z rygorami

 

Zgonie z ustawÄ…, każda gmina uzdrowiskowa musi być podzielona na trzy strefy ochronne. Każda z tych stref ma swoje rygory zagospodarowania. Ustawa okreÅ›liÅ‚a też jakiego rodzaju inwestycje i dziaÅ‚alność gospodarcza mogÄ… być podejmowane w poszczególnych strefach. W strefie A mogÄ… być zlokalizowane, sanatoria, zakÅ‚ady przyrodolecznicze, pijalnie wód i inne obiekty sÅ‚użące bezpoÅ›rednio lecznictwu uzdrowiskowemu.Strefa B obejmuje teren bezpoÅ›rednio przylegajÄ…cy do strefy A i jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, usÅ‚ugowe i komunalne. Strefa C – otulina uzdrowiskowa – to tereny z różnÄ… formÄ… użytkowania terenu z wyjÄ…tkiem zakÅ‚adów przemysÅ‚owych i usÅ‚ugowych szkodliwych dla Å›rodowiska. W strefie C nie wolno tak- że prowadzić dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych wpÅ‚yw na fizjografiÄ™ uzdrowiska i jego zaÅ‚ożenia przestrzenne lub wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze klimatu. Oprócz stref ochrony uzdrowiskowej tworzy siÄ™ obszar górniczy (zwiÄ…zany z eksploatacjÄ… znajdujÄ…cych siÄ™ w miejscowoÅ›ciach uzdrowiskowych zÅ‚óż wód i innych kopalin leczniczych), strefy ochrony konserwatorskiej i przyrodniczej, które majÄ… duże znaczenie dla zachowania i podwyższenia leczniczych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci klimatycznych.

 

Co nie zabronione, to dozwolone

 

PodziaÅ‚ gminy na strefy ochrony uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie budzi wiele emocji i kontrowersji. Konieczność dokonania takiego podziaÅ‚u wynika jednak z uchwalonej w 2005 r. ustawy uzdrowiskowej. Miejscowość chcÄ…ca zachować status uzdrowiskowej musiaÅ‚a uchwalić statut uzdrowiska, w którym m.in. dokonany byÅ‚by podziaÅ‚ na takie strefy. W gminie Konstancin-Jeziorna wyodrÄ™bniono strefÄ™ A obejmujÄ…cÄ… centralnÄ… część miasta z uzdrowiskiem i jego obiektami, ograniczonÄ… od póÅ‚nocy rzekÄ… JeziorkÄ…, od wschodu ul. WilanowskÄ…, granicÄ… miasta i ul. WareckÄ…, od poÅ‚udnia ulicami AkacjowÄ…, JaÅ›minowÄ… i CedrowÄ… oraz od zachodu ulicami: GrabowÄ…, Moniuszki, Prusa, GranicznÄ… i SzpitalnÄ…. Obejmuje także teren StoÅ‚ecznego Centrum Rehabilitacji Dzieci przy ul. DÅ‚ugiej. Strefa B objęła obszar prawie pokrywajÄ…cy siÄ™ z administracyjnymi granicami miasta. Strefa C z kolei pokrywa siÄ™ z granicami gminy. Protesty mieszkaÅ„ców dotyczÄ… gÅ‚ównie strefy C, obejmujÄ…cej zwÅ‚aszcza tereny nadwiÅ›laÅ„skie poÅ‚ożone na wschód od miasta (na póÅ‚nocy, poÅ‚udniu i zachodzie granica gminy niemal pokrywa siÄ™ z granicami miasta, a strefa C obejmuje tam tylko obszar Kierszka i Starego Wierzbna). Strefy B i C, zgodnie z intencjÄ… ustawodawcy, zostaÅ‚y wyodrÄ™bnione jako otulina strefy A i sÅ‚użą, oprócz ochrony wartoÅ›ci uzdrowiskowych, normalnemu rozwojowi miasta. I to co w ustawie w strefie C nie jest zabronione, jest dozwolone. A zabronione jest tylko: prowadzenie nieplanowego wyrÄ™bu drzew, prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ powodujÄ…cych niekorzystnÄ… zmianÄ™ stosunków wodnych, lokalizacja nowych uciążliwych obiektów budowlanych i innych uciążliwych obiektów, w tym zakÅ‚adów przemysÅ‚owych i prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych wpÅ‚yw na fizjografiÄ™ uzdrowiska i jego zaÅ‚ożenia przestrzenne lub wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze klimatu. W zasadzie wiÄ™c możliwe jest prowadzenie różnorakiej dziaÅ‚alnoÅ›ci, byle tylko nie szkodziÅ‚a Å›rodowisku naturalnemu i nie obniżaÅ‚y uzdrowiskowo-ekologicznych walorów gminy.

 

A gdzie plany?

 

W nadwiÅ›laÅ„skich wsiach gminy Konstancin-Jeziorna rolnicy opowiadali siÄ™ przeciwko strefie C, bo ich zdaniem ustanowienie jej na tych obszarach spowoduje zahamowanie rozwoju nowoczesnych gospodarstw rolnych i siedlisk wiejskich. Ich oponenci twierdzÄ…, że tak naprawdÄ™ rolnikom chodzi o to, że po ustanowieniu strefy C nie bÄ™dÄ… mogli sprzedać swojej ziemi deweloperom, którzy mieli chrapkÄ™ na budowÄ™ na tych terenach osiedli mieszkaniowych. Inna grupa mieszkaÅ„ców podkonstanciÅ„skich wsi opowiadaÅ‚a siÄ™ z kolei za objÄ™ciem strefÄ… C caÅ‚ej gminy, bo ich zdaniem powstrzymaÅ‚oby to budowÄ™ obwodnicy miasta przechodzÄ…cej przez ich miejscowoÅ›ci (np. Cieciszew). To z kolei nie w smak innej grupie mieszkaÅ„ców miasta i gminy, która na obwodnicÄ™ czeka jak na zbawienie. Widać wiÄ™c, że spory wokóÅ‚ strefy C wynikajÄ… z różnych interesów poszczególnych grup mieszkaÅ„ców. ToczÄ… siÄ™ one jednak nie wokóÅ‚ tego, wokóÅ‚ czego powinny siÄ™ toczyć. Protesty mieszkaÅ„ców odnoÅ›cie do obszaru strefy C wynikajÄ… bowiem nie z obostrzeÅ„, które ona nakÅ‚ada, ale z faktu, że dla przeważajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci tych terenów nie sporzÄ…dzono jeszcze planów zagospodarowania przestrzennego. JeÅ›li wiÄ™c mieszkaÅ„cy nie mogÄ… podejmować jakiegoÅ› rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej to nie dlatego, że nie zezwalajÄ… na to warunki obowiÄ…zujÄ…ce w strefie C, ale dlatego, że dla obszaru, na którym mieszkajÄ… nie sporzÄ…dzono planu miejscowego. Zgodnie z ustawa uzdrowiskowÄ…, gmina ma na ich sporzÄ…dzenie dwa lata od chwili uchwalenia i zatwierdzenia statutu uzdrowiska (w przypadku Konstancina- Jeziorny jest to wrzesieÅ„ 2010 r.).

Plany te oczywiÅ›cie muszÄ… uwzglÄ™dniać ograniczenia wprowadzone przez ustanowienie strefy C. Sprzeczność interesów poszczególnych grup mieszkaÅ„ców obszarów gminy objÄ™tych przede wszystkim strefÄ… C jest oczywista. Ich strach przed różnymi obostrzeniami i ograniczeniami w sposobie podejmowanych przez nich dziaÅ‚alnoÅ›ci – również. Problem polega na tym, że to w gestii wÅ‚adz lokalnych leży stworzenie takich planów zagospodarowania, które dawaÅ‚yby mieszkaÅ„com gminy możliwość podejmowania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej zgodnej z ich potrzebami przy jednoczesnym zachowaniu uzdrowiskowych walorów gminy. Konstancin jako jedyne uzdrowisko na Mazowszu swojej szansy powinien upatrywać w utrzymaniu uzdrowiskowego charakteru i ekologicznej czystoÅ›ci. Spowodowanie, by mieszkaÅ„cy gminy traktowali interes uzdrowiska jako swój wÅ‚asny, to także zadanie dla lokalnych wÅ‚adz.

 

   
Drukuj