GDZIE SENS, GDZIE LOGIKA autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ, GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

– Zgadzam siÄ™, że obywatele nie otrzymujÄ… z urzÄ™du wiarygodnej i terminowej informacji. Informacje na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej sÄ… czÄ™sto nieaktualne od lat lub nie ma ich wcale, np. w zakÅ‚adkach „Archiwum”. Ta sytuacja musi ulec zmianie – mówiÅ‚ na Å‚amach naszej gazety burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, miesiÄ…c po wygranych wyborach.

 

okręgi wyborcze - Grapa

Grapę podzielono na cztery okręgi wyborcze

 

Celem dziaÅ‚ania gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, tworzenie warunków do racjonalnego, harmonijnego rozwoju Gminy oraz warunków do peÅ‚nego uczestnictwa obywateli w życiu wspólnoty” – mówi Statut Gminy Konstancin-Jeziorna w rozdziale 2. „Cele i zadania Gminy”, paragrafie 8.

 

Podstawowym przejawem tego uczestnictwa jest udziaÅ‚ w wyborach wÅ‚adz gminy. Jej podziaÅ‚ na okrÄ™gi wyborcze jest jednÄ… z najistotniejszych czynnoÅ›ci przygotowawczych do wyborów. Ustawa z 5 stycznia 2011 r. „Przepisy wprowadzajÄ…ce ustawÄ™ kodeks wyborczy” zobowiÄ…zuje rady gmin do dokonania nowego podziaÅ‚u gminy na okrÄ™gi wyborcze w wyborach do rady gminy do 1 listopada 2012 r. Zgodnie z ustawÄ…,podziaÅ‚ na okrÄ™gi wyborcze, ich granice, numery oraz liczbÄ™ radnych wybieranych w każdym okrÄ™gu ustala, na wniosek burmistrza lub wójta, rada gminy wedÅ‚ug jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkaÅ„ców gminy przez liczbÄ™ radnych wybieranych do danej rady. Wiele gmin zajęło siÄ™ okreÅ›laniem granic nowych okrÄ™gów wyborczych kilka miesiÄ™cy temu. PodziaÅ‚ proponowany przez wójtów lub burmistrzów poddany zostaÅ‚ publicznej dyskusji, mieszkaÅ„cy mieli czas na zÅ‚ożenie uwag i wniosków do projektu.

 

W naszej gminie nie tylko mieszkaÅ„cy nie mieli możliwoÅ›ci zapoznania siÄ™ z nowym podziaÅ‚em. Nawet radni dowiedzieli siÄ™ o nim dopiero z dostarczonego im dwa tygodnie przed sesjÄ… porzÄ…dku obrad.UrzÄ…d Miasta i Gminy nie sygnalizowaÅ‚ wczeÅ›niej radnym, że zbliża siÄ™ ostateczny termin, w którym bÄ™dÄ… musieli podjąć uchwaÅ‚Ä™ okreÅ›lajÄ…cÄ… granice okrÄ™gów wyborczych. A żeby zbyt dokÅ‚adnie nie wiedzieli nad czym gÅ‚osujÄ…, do projektu uchwaÅ‚y nie byÅ‚a doÅ‚Ä…czona mapa gminy z zaznaczonymi granicami poszczególnych okrÄ™gów. – W ostatniej chwili, bez mapy, potraktowali nas jak w kolejce po miÄ™so za komuny „ludzie bierzta, bo reszta” – krytykuje jeden z czÅ‚onków rady miejskiej.

 

W naszej gminie nie tylko mieszkaÅ„cy nie mieli możliwoÅ›ci zapoznania siÄ™ z nowym podziaÅ‚em. Radni dowiedzieli siÄ™ o nim z porzÄ…dku obrad sesji. Å»eby zbyt dokÅ‚adnie nie wiedzieli nad czym gÅ‚osujÄ…, do projektu uchwaÅ‚y nie byÅ‚a doÅ‚Ä…czona mapa gminy z zaznaczonymi granicami poszczególnych okrÄ™gów

 

Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska w czwartek 27 wrzeÅ›nia jej przewodniczÄ…cy SÅ‚awomir Kanabus zaproponowaÅ‚ zwoÅ‚anie oddzielnego posiedzenia, poÅ›wiÄ™conego przedstawionemu w projekcie uchwaÅ‚y podziaÅ‚owi soÅ‚ectw na okrÄ™gi, z udziaÅ‚em autorki uchwaÅ‚y, sekretarz gminy Ireny Krasnopolskiej. Biuro rady miejskiej poinformowaÅ‚o radnych, że jeÅ›li któryÅ› z nich chce wziąć udziaÅ‚ w dyskusji nad tÄ… uchwaÅ‚Ä…, może to uczynić tylko na posiedzeniu Komisji RiOÅš 3 października, bo sekretarz gminy nie bÄ™dzie wyjaÅ›niać radnym dwa razy.

 

3 października sekretarz gminy Irena Krasnopolska przedstawiÅ‚a nieco zmieniony (po zdecydowanym proteÅ›cie soÅ‚tysa Parceli), bardziej racjonalny podziaÅ‚ soÅ‚ectwna okrÄ™gi wyborcze. Zebrani usÅ‚yszeli też, że mieszkaÅ„com nikt niczego wyjaÅ›niać nie bÄ™dzie i ich zdanie nie interesuje wÅ‚adz gminy. Na pytanie, kiedy i w jakiej formie mieszkaÅ„cy gminy zostali poinformowani przez UMiG o proponowanych zmianach granic okrÄ™gów wyborczych, burmistrz odpowiedziaÅ‚ „dowiedzÄ… siÄ™ po sesji, z uchwaÅ‚y”. Informacji o proponowanych zmianach nie zamieszczono ani na stronach BIP, ani na stronie urzÄ™du miasta. Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, jego zastÄ™pca Ryszard MachaÅ‚ek i sekretarz gminy Irena Krasnopolska kilkakrotnie powtórzyli, że zapisy kodeksu wyborczego nie nakÅ‚adajÄ… obowiÄ…zku przeprowadzenia konsultacji spoÅ‚ecznych. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jednak nie zabraniajÄ….

 

– Kazimierz JaÅ„czuk kandydujÄ…c na urzÄ…d burmistrza deklarowaÅ‚ w programie wyborczym: „ProponujÄ™ również nowe standardy zarzÄ…dzania, dajÄ…ce spoÅ‚ecznoÅ›ci kontrolÄ™ nad wÅ‚adzami gminy. Pierwszym ich elementem bÄ™dzie kadencyjność dziaÅ‚aÅ„, czyli przyjÄ™cie kalendarza zadaÅ„ wraz z terminami ich realizacji na poczÄ…tku kadencji wÅ‚adz gminy. (…) Drugim elementem bÄ™dÄ… standardowe w rozwiniÄ™tych spoÅ‚ecznoÅ›ciach konsultacje spoÅ‚eczne, które zamierzam wprowadzić i traktować jako ważny czynnik opiniotwórczy przy wyborze ostatecznych rozwiÄ…zaÅ„” – przypomniaÅ‚ nam jeden z czytelników.

 

Po uwzglÄ™dnieniu wniosków soÅ‚tysa Parceli, podziaÅ‚ wiejskich terenów gminy jest bardziej logiczny, jednak okazaÅ‚o siÄ™, że prawdziwych cudów dokonano z podziaÅ‚em na okrÄ™gi terenów osiedla Grapa. Mieszkanka Grapy Aleksandra A. przedstawiÅ‚a mapÄ™ ulic osiedla i przylegÅ‚ych terenów, na której zaznaczyÅ‚a granice poszczególnych okrÄ™gów i zapytaÅ‚a czym kierowali siÄ™ autorzy podziaÅ‚u: sÄ…siadujÄ…ce ze sobÄ… bloki sÄ… w różnych okrÄ™gach. Cztery okrÄ™gi wyborcze na obszarze 200 mkw. Gdzie tu sens, gdzie logika?

 

– Grapa to zagÅ‚Ä™bie samorzÄ…dowców w naszej gminie. Kilku radnych, burmistrz. W poprzedniej kadencji też kilku radnych i dwóch wiceburmistrzów – mówi H. S., mieszkaniec jednego z bloków. – Gdyby wszystkie bloki wÅ‚Ä…czyć do jednego okrÄ™gu, konkurowaliby miÄ™dzy sobÄ…. A do tego dopuÅ›cić nie mogÄ…. Oto jest sens i logika – wyjaÅ›nia ze Å›miechem.

 

Radni podawali sobie mapÄ™ z rÄ…k do rÄ…k, bo po raz pierwszymogli zobaczyć jak poszatkowano GrapÄ™. Po krótkiej i dość burzliwej dyskusji na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski zÅ‚ożyÅ‚ wniosek o przeÅ‚ożenie gÅ‚osowania nad projektem uchwaÅ‚y o okrÄ™gach wyborczych z sesji 11 października na sesjÄ™ nadzwyczajnÄ…, która mogÅ‚aby zostać zwoÅ‚ana 25 października. ZostaÅ‚ on przyjÄ™ty przez czÅ‚onków komisji (cztery gÅ‚osy „za”, jeden wstrzymujÄ…cy siÄ™). Takie rozwiÄ…zanie pozwoliÅ‚oby na przeprowadzenie dwutygodniowych konsultacji spoÅ‚ecznych w formie pisemnych wniosków do uchwaÅ‚y. PrzewodniczÄ…cy rady miejskiej, choć sam zÅ‚ożyÅ‚ wniosek, podkreÅ›liÅ‚, że ustawowego obowiÄ…zku konsultacji niema, a gmina nie musi realizować zÅ‚ożonych przez mieszkaÅ„ców propozycji, zwÅ‚aszcza jeÅ›li bÄ™dÄ… niezgodne z kodeksem wyborczym albo wzajemnie sprzeczne.

 

Burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, jego zastÄ™pca Ryszard MachaÅ‚ek i sekretarz gminy Irena Krasnopolska, kilkakrotnie powtórzyli, że zapisy kodeksu wyborczego nie nakÅ‚adajÄ… obowiÄ…zku przeprowadzenia konsultacji spoÅ‚ecznych. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… jednak nie zabraniajÄ…

 

– Nie rozumiem podejÅ›cia nie tylko burmistrza, ale i przewodniczÄ…cego rady miejskiej do sprawy konsultacji spoÅ‚ecznych. Mieszkamy w gminie bÄ™dÄ…cej częściÄ… aglomeracji warszawskiej, gdzie powinno być nam bliżej do Europy niż do BiaÅ‚orusi – mówiÅ‚a podczas obrad komisji Aleksandra A.

 

Wniosek przewodniczÄ…cego rady zostaÅ‚ przegÅ‚osowany, ale zgodnie z procedurÄ…, burmistrz mógÅ‚ zmienić porzÄ…dek obrad dopiero na poczÄ…tku sesji rady miejskiej. Tak też uczyniÅ‚. UchwaÅ‚a zostaÅ‚a zdjÄ™ta z porzÄ…dku obrad i podziaÅ‚owi gminy na okrÄ™gi jednomandatowe poÅ›wiÄ™cona bÄ™dzie nadzwyczajna sesja wyznaczona na 25 października. Projekt nowego podziaÅ‚u gminy ukazaÅ‚ siÄ™ w BIP w piÄ…tek 12 października o godz.16.00, ale... bez mapy. Na skÅ‚adanie uwag mieszkaÅ„cy dostali caÅ‚e trzy dni robocze – do 17 października. ChcieliÅ›cie konsultacji, to macie.

   
Drukuj