Finał konkursu wiedzy o HIV i AIDS
   

 

HIV i AIDS

Do finaÅ‚owej rozgrywki w konkursie wiedzy o HIV i AIDS stanÄ™li 1 grudnia zwyciÄ™zcy szkolnych eliminacji. W finale odbywajÄ…cym siÄ™ w Zespole SzkóÅ‚ nr 1 w Konstancinie-Jeziornie wzięło udziaÅ‚ po troje uczniów z każdej z szeÅ›ciu konstanciÅ„skich szkóÅ‚.

 

Drużynowo I miejsce zajÄ™li uczniowie ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 1, II miejsce – ZS nr 4, a III – ZS nr 3. Indywidualnie I miejsce zdobyÅ‚a Weronika SÅ‚owik, II – Patryk OlesiÅ„ski, a III – MichaÅ‚ Nogal.

 

Uczestnicy odpowiadali na 20 pytaÅ„ testowych i trzy otwarte pytania opisowe. Celem konkursu byÅ‚o pogÅ‚Ä™bienie wÅ›ród mÅ‚odzieży wiedzy o sytuacjach niosÄ…cych ryzyko zakażenia wirusem HIV, ksztaÅ‚towanie Å›wiadomoÅ›ci wpÅ‚ywu wÅ‚asnego postÄ™powania na stan zdrowia swojego i swoich bliskich, upowszechnienie metod zapobiegania zakażeniu wirusem HIV oraz postawy tolerancji wobec osób zakażonych. W opinii jednego z uczestników, Krystiana Jachacego, takie konkursy sÄ… potrzebne, bo problem jest duży, a maÅ‚o siÄ™ o nim mówi.

 

ZwyciÄ™skie drużyny nagrodzone zostaÅ‚y aparatami fotograficznymi, a indywidualni zwyciÄ™zcy – odtwarzaczami MP3 i MP4 ufundowanymi przez urzÄ…d gminy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne okolicznoÅ›ciowe upominki od Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Konkurs przygotowaÅ‚y nauczycielki biologii i przyrody z gminnych szkóÅ‚: Ewa Jakubowska, która byÅ‚a koordynatorem konkursu oraz Maryla RowiÅ„ska, Grażyna Kurek, Bożena Kozyra, WiesÅ‚awa Pisarek, Monika Kozicka i Alicja Å»mijewska. MateriaÅ‚y edukacyjne dostarczyÅ‚a – i sÅ‚użyÅ‚a wszelkÄ… pomocÄ… – Izabela Kupiec z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piasecznie. WÅ‚adze gminy reprezentowaÅ‚a Magdalena GoÅ‚Ä™biowska, kierownik WydziaÅ‚u OÅ›wiaty, Kultury i Zdrowia UrzÄ™du Miasta i Gminy.

 

Warto podkreÅ›lić, że Konstancin-Jeziorna jest jedynÄ… gminÄ… z terenu powiatu piaseczyÅ„skiego, która zorganizowaÅ‚a taki konkurs.

 

1 grudnia już od 24 lat obchodzony jest Åšwiatowy DzieÅ„ AIDS. Tego dnia na caÅ‚ym Å›wiecie organizowane sÄ… spotkania, konferencje, konkursy, koncerty i różnego rodzaju akcje edukacyjne dotyczÄ…ce profilaktyki zakażenia wirusem HIV.

 

Zgodnie z danymi tegorocznego raportu UNAIDS, aż 50 proc. osób zakażonych HIV nie wie o fakcie swojego zakażenia. W Polsce liczba zdiagnozowanych zakażeÅ„ HIV wynosi blisko 16 tys.. Szacuje siÄ™ jednak, że z wirusem żyje okoÅ‚o 30–35 tys. osób, a ok. 1 tys. osób rocznie dowiaduje siÄ™ o zakażeniu.

 

Wskutek zakażenia wirusem HIV na caÅ‚ym Å›wiecie umierajÄ… 2 mln osób rocznie.

 

Wirusem można siÄ™ zakazić poprzez kontakt seksualny z chorÄ… osobÄ… i przez bezpoÅ›redni kontakt z jego krwiÄ…. Nie można zakazić siÄ™ poprzez zwykÅ‚y kontakt z chorym: podanie rÄ™ki, pocaÅ‚unek, korzystanie z tych samych naczyÅ„, sztućców lub poÅ›cieli, a także drogÄ… kropelkowÄ… (kichanie i kaszel).

 

Pamiętajmy! HIV/AIDS może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć, preferencje seksualne, wykształcenie i poglądy polityczne. Każdy może zrobić bezpłatny i anonimowy test w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (ich adresy można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl).

 

Weronika SÅ‚owik

Zwycięzczyni tegorocznego konkursu wiedzy o HIV i AIDS Weronika Słowik

 

   
Drukuj