Można inaczej autor: MATEUSZ ZAREMBA, KLARA WARECKA
   

Od pomysłu zbudowania skateparku do jego otwarcia upłynęło kilkanaście miesięcy. Czy to możliwe, by w ciągu roku zrealizować takie przedsięwzięcie? Możliwe, ale tylko w gminie Lesznowola.

 

20 października przy Zespole SzkóÅ‚ Publicznych w Nowej Iwicznej uroczyÅ›cie otwarty zostaÅ‚ skatepark. A byÅ‚o to tak…W 2011 r. dwóch uczniów miejscowej szkoÅ‚y zgÅ‚osiÅ‚o siÄ™ do radnej Justyny GawÄ™dy z proÅ›bÄ… o wybudowanie skateparku. Na liÅ›cie poparcia swego pomysÅ‚u zebrali wÅ›ród kolegów ponad 500 podpisów. Wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-WÄ…sik szybko znalazÅ‚a miejsce na lokalizacjÄ™ obiektu: gminnÄ… dziaÅ‚kÄ™ obok szkoÅ‚y przy ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej. Plac, na którym powstaÅ‚ skatepark, usytuowany jest przy drodze w dobrze oÅ›wietlonym miejscu. Budowa trwaÅ‚a dwa tygodnie (!) i kosztowaÅ‚a 107 tys. zÅ‚.

 

Tuż za miedzÄ…, w gminie Konstancin-Jeziorna, droga od pomysÅ‚u do przemysÅ‚u przebiega zupeÅ‚nie inaczej. Tomasz Nowicki, pomysÅ‚odawca budowy skateparku w Konstancinie, o realizacjÄ™ zabiega u wÅ‚adz miasta od poÅ‚owy 2010 r. Wtedy obiecywano mu budowÄ™ w latach 2011–2012. Przez ponad rok konstanciÅ„ska mÅ‚odzież rozmawiaÅ‚a z przedstawicielami magistratu na temat lokalizacji obiektu i możliwoÅ›ci finansowania budowy z budżetu gminy. Zrobili wszystko, co mogli: znaleźli firmÄ™ budujÄ…cÄ… skateparki, która wykonaÅ‚a bezpÅ‚atnie wstÄ™pny projekt i wycenÄ™ budowy, zaproponowali dwie lokalizacje: na pl. Sportowym (róg ulic Prusa i Sanatoryjnej) lub na placu obok OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej i szkoÅ‚y nr 1 (róg ulic Prusa i Rycerskiej), przedstawili możliwoÅ›ci dofinansowania inwestycji z funduszy unijnych i zebrali 860 podpisów uczniów konstanciÅ„skich szkóÅ‚ pod petycjÄ… skierowanÄ… do wÅ‚adz samorzÄ…dowych naszej gminy.

 

12 wrzeÅ›nia 2011 roku burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk spotkaÅ‚ siÄ™ z Tomaszem Nowickim i poinformowaÅ‚ go o braku możliwoÅ›ci zapewnienia w budżecie gminy na 2012 r. pieniÄ™dzy na tÄ™ inwestycjÄ™. Ponieważ obydwie wskazane przez mÅ‚odzież lokalizacje znajdowaÅ‚y siÄ™ w strefie A ochrony uzdrowiskowej, burmistrz zaproponowaÅ‚ innÄ… dziaÅ‚kÄ™: naprzeciwko ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 3 przy ul. Bielawskiej.

 

Czas pÅ‚ynÄ…Å‚. Pod koniec 2011 r. okazaÅ‚o siÄ™, że w Piasecznie rozpoczyna siÄ™ budowa profesjonalnego skateparku – budowa dwóch takich samych obiektów w tak niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci nie miaÅ‚aby sensu. W tej sytuacji Tomasz Nowicki zaproponowaÅ‚, by teren przy ul. Bielawskiej przeznaczyć pod budowÄ™ wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego z torem dla deskorolkarzy i Å›ciankÄ… wspinaczkowÄ….

 

27 lutego 2012 r. podczas posiedzenia Komisji BezpieczeÅ„stwa, OÅ›wiaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej, radni pozytywnie zaopiniowali projekt urzÄ…dzenia skweru sportów miejskich. PomysÅ‚ zaaprobowaÅ‚ również burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk i przewodniczÄ…cy spoÅ‚ecznej rady sportu Tomasz Kucza.

 

Do 6 kwietnia, na proÅ›bÄ™ burmistrza, Inicjatywa Skatepark, szkoÅ‚a i rada rodziców miaÅ‚y zgÅ‚osić propozycjÄ™ zagospodarowania terenu. Dyrekcja szkoÅ‚y i rodzice wnioskowali o budowÄ™ parkingu na 100 aut – sport w mieÅ›cie miaÅ‚by polegać na slalomie miÄ™dzy samochodami.

 

– Na poczÄ…tku wrzeÅ›nia 2012 r. nie byÅ‚o już mowy o budowie skweru sportów miejskich. Zadecydowano, że ma powstać plac zabaw dla dzieci, bliżej nieokreÅ›lone urzÄ…dzenia sportowe dla uczniów pobliskiej szkoÅ‚y, maÅ‚y skatepark i parking na minimum 30 miejsc – mówiÅ‚ jeden z deskorolkarzy. W ratuszu trwaÅ‚y prace nad przygotowaniem zapytania ofertowego skierowanego do pracowni architektonicznych. Termin zÅ‚ożenia ofert na koncepcjÄ™ zagospodarowania terenu – koniec listopada.

 

25 października w urzÄ™dzie miasta odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie burmistrza z architektem Wojciechem KawÄ™czyÅ„skim oraz najbardziej zainteresowanymi: dyrekcjÄ… szkoÅ‚y, przewodniczÄ…cym rady rodziców i pomysÅ‚odawcÄ… budowy skateparku Tomaszem Nowickim. Ostatecznie zadecydowano, że przy ul. Bielawskiej powstanie boisko wielofunkcyjne, elementy skateparku, Å›cianka wspinaczkowa oraz parking na maksimum 60 samochodów. Na kolejnym spotkaniu z Wojciechem KawÄ™czyÅ„skim (19 listopada) deskorolkarze ustalili, jakie przeszkody znajdÄ… siÄ™ na torze. Na oÅ›wietlonym i monitorowanym terenie ustawione zostanÄ… również stojaki na rowery i bezobsÅ‚ugowa toaleta publiczna.

 

Burmistrz przewiduje, że projekt budowlany i pozwolenie na budowÄ™ gotowe bÄ™dÄ… w pierwszym póÅ‚roczu 2013 r., a budowa ruszy w drugim. W projekcie budżetu na 2013 r. przewidziano 600 tys. zÅ‚ na projekt i budowÄ™ placu sportowego przy ul. Bielawskiej.

 

Kwestia finansowania inwestycji to oddzielna historia. Gdyby przez dwa minione lata urzÄ…d uporaÅ‚ siÄ™ z koncepcjÄ… i dokumentacjÄ…, moglibyÅ›my wystÄ…pić o dofinansowanie z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego i skorzystać z pieniÄ™dzy Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. ZgÅ‚oszenia o wpisanie zadania inwestycyjnego do programu rozwoju bazy sportowej trzeba skÅ‚adać do UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa Mazowieckiego do 31 stycznia. W Programie Rozwoju Bazy Sportowej mogÄ… być ujÄ™te te inwestycje, które majÄ… uregulowany stan prawny nieruchomoÅ›ci, kompletnÄ… dokumentacjÄ™ projektowo-kosztorysowÄ…, aktualne pozwolenie na budowÄ™ (ostateczna decyzja), aktualne zbiorcze zestawienie kosztów, wykonawcÄ™ wybranego w trybie ustawy o zamówieniach publicznych, pisemne zobowiÄ…zanie o zapewnieniu wÅ‚asnych pieniÄ™dzy na finansowanie zadania, umowy zawarte przez inwestora z bankiem albo dokumenty potwierdzajÄ…ce udzielenie kredytu lub pożyczki. Tych dokumentów nie bÄ™dziemy mieć w styczniu 2013 r. Wymogiem uzyskania dofinansowania jest też zakoÅ„czenie inwestycji do 31 grudnia 2013 r.

 

Doświadczenie uczy, że u nas problemem jest termin rozpoczęcia inwestycji, o zakończeniu nie wspominając. Przebudowa szkoły podstawowej w Opaczy jest chlubnym wyjątkiem. Skoro wiemy już, że można inaczej, trzymamy kciuki, by po blisko czterech latach starań powstał wymarzony przez młodzież skatepark.

 

   
Drukuj