O sukcesach zawsze łatwiej mówić
   

Z MARKIEM SKOWROŃSKIM, burmistrzem Konstancina-Jeziorny, rozmawia Jacek Borkowicz

 

Marek Skowroński

 

Co uważa Pan za swoje osiągnięcia, a co za porażki w mijającym roku?


– ZacznÄ™ od sukcesów. Po pierwsze wydatki na inwestycje. W tym roku bÄ™dÄ… one najwyższe w historii gminy – siÄ™gnÄ… 45 mln zÅ‚. Po czterech latach przerwy ruszyÅ‚a budowa kolektora do ul. Åšniadeckich. Wydamy na to w tym roku 4 mln zÅ‚, a caÅ‚a inwestycja bÄ™dzie kosztować 17 mln zÅ‚. To ważna sprawa, bo póÅ‚nocny Skolimów jest ostatniÄ… dużą dzielnicÄ… w mieÅ›cie, która do tej pory pozbawiona jest kanalizacji. Z tej inwestycji jestem chyba zadowolony najbardziej. Druga bardzo ważna inwestycja to Park Zdrojowy. ZbudowaliÅ›my już amfiteatr. OdsÅ‚oniÄ™ty zostaÅ‚ też pomnik Jana PawÅ‚a II. ChciaÅ‚bym tu zaznaczyć, że Konstancin jest pierwszÄ… gminÄ… w Polsce, która uchwaliÅ‚a statut uzdrowiska. StaÅ‚o siÄ™ to 8 wrzeÅ›nia. MijajÄ…cy rok byÅ‚ też wyjÄ…tkowo dobry dla planowania przestrzennego. Rada miejska uchwaliÅ‚a siedem planów miejscowych. Na sesji rady miasta, która odbÄ™dzie siÄ™ 15 grudnia, doprowadzimy do uchwalenia ósmego (rozmowa przeprowadzona 24 listopada 2008 r. – red.). W ten sposób obowiÄ…zujÄ…ce plany miejscowe obejmÄ… 60 proc. powierzchni gminy. ZbudowaliÅ›my wodociÄ…gi i kanalizacjÄ™ do Czarnowa i Nowego Wierzbna, skanalizowaliÅ›my ul. ZaleÅ›nÄ… w Borowinie, doprowadziliÅ›my też do poÅ‚Ä…czenia wodociÄ…gowego Mirkowa, Habdzina, Obór i Grapy. Ważnym plusem jest likwidacja zagrożenia ekologicznego w Oborach, wywoÅ‚anego dziaÅ‚aniem przestarzaÅ‚ej miejscowej oczyszczalni. PrzeprowadziliÅ›my też remont piÄ™ciu dróg gminnych, to jest ulic: Witwickiego, Sanatoryjnej, Widok, NiecaÅ‚ej i SÅ‚omczyÅ„skiej. Z dróg powiatowych i wojewódzkich odnowiliÅ›my ul. MirkowskÄ… na odcinku od ul. Bielawskiej do ul. Warszawskiej. WspomnÄ™ jeszcze o remontach: zespoÅ‚u szkóÅ‚ nr 1, szkoÅ‚y podstawowej nr 5, wreszcie o przebudowie byÅ‚ej siedziby PSS „SpoÅ‚em” na bibliotekÄ™ miejskÄ….

 

A porażki?

 

– Na to pytanie zawsze trudniej jest odpowiadać. Na pewno najwiÄ™kszÄ… porażkÄ… jest fakt, że nie udaÅ‚o siÄ™ nam kupić oczyszczalni Å›cieków. To zniweczony wysiÅ‚ek tylu lat.


Dlaczego zerwano rozmowy?

 

– DokÅ‚adnie nie wiemy. OtrzymaliÅ›my pismo od prezesa zarzÄ…du firmy Metsä Tissue (wÅ‚aÅ›ciciela oczyszczalni – red.) informujÄ…ce nas, że rada nadzorcza tej spóÅ‚ki zmieniÅ‚a podejÅ›cie do tego zagadnienia. Wtedy zwróciliÅ›my siÄ™ do prezesa o uzasadnienie tej decyzji, ale do tej pory nie dostaliÅ›my odpowiedzi na nasze pismo. Zaznaczam, że nadal chcemy doprowadzić do zmiany stanowiska Metsä Tissue. JednoczeÅ›nie mamy zapewnienie od spóÅ‚ki, że ta zamierza w przyszÅ‚ym roku inwestować w oczyszczalniÄ™.


Inne porażki?

 

– MuszÄ™ siÄ™ zastanowić… Nie udaÅ‚o siÄ™ w znaczÄ…cy sposób poprawić komunikacji w mieÅ›cie i gminie.

 

A zniszczenie willi Julisin?

 

– Trudno to uznać za porażkÄ™. Niestety, nie mogÅ‚em temu zapobiec.

 

Jakie zadania czekają władze gminy w roku nadchodzącym?


– Przede wszystkim budowa 105 mieszkaÅ„ komunalnych na Mirkowie. NastÄ™pnie drugi etap przebudowy Parku Zdrojowego – zaplecze, alejki, oÅ›wietlenie, place zabaw, a także remont kina Beata w dawnej willi Hugonówka – umieÅ›cimy tam dom kultury oraz zalążek muzeum regionalnego. W parku nie bÄ™dzie asfaltu – jedne alejki zostanÄ… wyÅ‚ożone kostkÄ… granitowÄ… lub betonowÄ…, inne bÄ™dÄ… wysypane żwirem. W tym samym czasie zamierzamy ukoÅ„czyć projekt kanalizacji bocznych ulic póÅ‚nocnego Skolimowa. Zapowiada siÄ™ też kilka ważnych uchwaÅ‚ rady miasta. Wskażę tu na uchwaÅ‚Ä™ w sprawie planu strefy A oraz uchwaÅ‚Ä™ w sprawie planu centrum miasta.

 

Ile pieniędzy z dotacji i funduszy unijnych pozyskała gmina w 2008 r.?


– Przed laty dostaliÅ›my pieniÄ…dze na szkolenie lekarzy, na wdrażanie w szkoÅ‚ach programów "Comenius" i "Sokrates", a w 2008 r. na naukÄ™ jÄ™zyka angielskiego dla pracowników urzÄ™du miejskiego. Razem daje to sumÄ™ rzÄ™du kilkuset tysiÄ™cy zÅ‚otych.

 

To niewiele...

 

– To prawda, ale w ramach Å›rodków przyznanych na lata 2007–2013 zÅ‚ożyliÅ›my wnioski na cztery projekty inwestycyjne. Po pierwsze na przebudowÄ™ Parku Zdrojowego. ZÅ‚ożyliÅ›my wniosek na 17 mln zÅ‚, a to przeważajÄ…ca część kosztów caÅ‚ej inwestycji, które majÄ… wynosić 20 mln zÅ‚.


A inne wnioski o unijne dotacje?

 

– PrzygotowaliÅ›my wnioski o dofinansowanie remontu willi Hugonówka – na 7,8 mln zÅ‚, o dotacjÄ™ budowy na ulicach PiaseczyÅ„skiej i PuÅ‚askiego – na 1,7 mln zÅ‚ i o zwodociÄ…gowanie Borowiny – na 1 mln zÅ‚.

 

Tylko 1,7 mln zł na sztandarową inwestycję w Skolimowie?

 

– Tak, ponieważ zgodnie z programem operacyjnym dla woj. mazowieckiego możemy starać siÄ™ o dotacje jedynie na wodociÄ…gi, nie na kanalizacjÄ™.

 

A co z wnioskiem o dofinansowanie podłączenia sieci kanalizacyjnej do oczyszczalni Warszawa Południe?


– Tego jeszcze nie udaÅ‚o siÄ™ nam wykonać. Ale planujemy opracować i zÅ‚ożyć ten wniosek. Da nam on podstawy do ubiegania siÄ™ o sfinansowanie inwestycji w aż 85 proc. ze Å›rodków unijnych.

 

Dziękuję za rozmowę.

   
Drukuj