SKONSULTUJMY SIĘ autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

Nasz samorzÄ…d skÄ…po informuje lokalnÄ… spoÅ‚eczność o swoich decyzjach i zamierzeniach. NiechÄ™tnie udziela gÅ‚osu mieszkaÅ„com, czego najlepszym przykÅ‚adem byÅ‚a sprawa nowego podziaÅ‚u gminy na okrÄ™gi wyborcze. Po zdecydowanych protestach mieszkaÅ„ców, urzÄ…d wspaniaÅ‚omyÅ›lnie daÅ‚ nam trzy dni robocze na skÅ‚adanie uwag. Tak, zdaniem wÅ‚adz gminy, wyglÄ…dajÄ… konsultacje spoÅ‚eczne.

 

Tomasz Zymer

Radny Tomasz Zymer przygotował projekt uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych

 

W przypadku innych uchwaÅ‚: o lokalnej inicjatywie (o ironio!), o zmianie statutu uzdrowiska i zwiÄ…zanymi z tÄ… zmianÄ… przepisami dotyczÄ…cymi umieszczania reklam, czy o zasadach korzystania z parku zdrojowego urzÄ…d nie byÅ‚ zainteresowany opiniami mieszkaÅ„ców.

 

SamorzÄ…dy wielu polskich miast i gmin doceniÅ‚y, jak ważnym narzÄ™dziem dialogu wÅ‚adzy z mieszkaÅ„cami sÄ… konsultacje spoÅ‚eczne i podjęły uchwaÅ‚y okreÅ›lajÄ…ce zasady i formy uczestnictwa obywateli w życiu lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Bliska ideaÅ‚u uchwaÅ‚a powinna precyzować: przedmiot konsultacji, sposób ich prowadzenia, sposób uwzglÄ™dniania ich wyników w procesie podejmowania decyzji i osobÄ™ odpowiedzialnÄ… za przeprowadzenie konsultacji.

 

Jeden z najbardziej aktywnych konstanciÅ„skich radnych, Tomasz Zymer, wychodzÄ…c naprzeciw oczekiwaniom mieszkaÅ„ców, przygotowaÅ‚ tekst uchwaÅ‚y w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji spoÅ‚ecznych.

 

Projekt zakÅ‚adaÅ‚, że konsultacje spoÅ‚eczne mogÄ… być przeprowadzone w szczególnoÅ›ci w sprawach dotyczÄ…cych:

• strategii rozwoju gminy,

• wieloletnich planów inwestycyjnych,

• inwestycji miejskich,

• organizacji komunikacji publicznej w gminie,

• programu ochrony Å›rodowiska i planu gospodarki odpadami,

• programów wspóÅ‚pracy z organizacjami pozarzÄ…dowymi

• projektów aktów prawa miejscowego, w tym m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz uchwaÅ‚ o wprowadzeniu i zmianie opÅ‚at i podatków,

• strategii rozwiÄ…zywania problemów spoÅ‚ecznych gminy,

• strategii i programów branżowych w dziedzinach obejmujÄ…cych zadania wÅ‚asne gminy,

• budżetu miasta na kolejny rok.

 

Uprawnionymi do występowania z wnioskiem (składanym na ręce burmistrza) są:

• mieszkaÅ„cy gminy (w liczbie co najmniej 50 osób, majÄ…cy czynne prawo wyborcze),

• komisja rady miejskiej wÅ‚aÅ›ciwa rzeczowo w sprawie przedmiotu konsultacji,

• organizacja pozarzÄ…dowa w sprawach zwiÄ…zanych z celami statutowymi tej organizacji.

• radni gminy (w liczbie co najmniej piÄ™ciu osób),

• rada osiedla w sprawach dotyczÄ…cych wyÅ‚Ä…cznie danego osiedla,

• rada soÅ‚ecka w sprawach dotyczÄ…cych wyÅ‚Ä…cznie danego soÅ‚ectwa,

• MÅ‚odzieżowa Rada Miejska – zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów.

 

Bliska ideaÅ‚u uchwaÅ‚a powinna precyzować: przedmiot konsultacji, sposób ich prowadzenia, sposób uwzglÄ™dniania ich wyników w procesie podejmowania decyzji i osobÄ™ odpowiedzialnÄ… za przeprowadzenie konsultacji

 

Tomasz Zymer okreÅ›liÅ‚, jakie dane powinien zawierać wniosek o przeprowadzenie konsultacji oraz termin jego rozpatrzenia przez burmistrza (30 dni od dnia zÅ‚ożenia) i proponowaÅ‚, by rada miejska w gÅ‚osowaniu na sesji mogÅ‚a przyjąć zwykÅ‚Ä… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów każdy odrzucony przez burmistrza wniosek o konsultacje spoÅ‚eczne. W takim przypadku burmistrz miaÅ‚by obowiÄ…zek niezwÅ‚ocznie wydać zarzÄ…dzenie o przeprowadzeniu konsultacji.

 

W uzasadnieniu radny stwierdziÅ‚: „PodjÄ™cie niniejszej UchwaÅ‚y Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna bÄ™dzie gwarantować, iż w przypadku zaistnienia sytuacji wymagajÄ…cej przeprowadzenia konsultacji, odbywać siÄ™ one bÄ™dÄ… w oparciu o znane wszystkim mieszkaÅ„com zasady i w wiadomym trybie”.

 

Tomasz Zymer skierował projekt uchwały do przewodniczącego rady, burmistrza gminy, wszystkich radnych i biura prawnego urzędu. Projekt złożył 2 stycznia, ponad trzy tygodnie przed sesją. Sądził, że prawnicy zdążą go zaopiniować i uchwała wniesiona zostanie pod obrady sesji 24 stycznia. Biuro prawne negatywnie zaopiniowało projekt radnego Zymera, więc w porządku obrad sesji zabrakło uchwały o konsultacjach.

 

Gdyby przewodniczący rady i burmistrz widzieli potrzebę konsultowania się z mieszkańcami, mogli to czynić bez uchwały, ale możliwość to za mało, bo możliwość nie obliguje

 

Warto zwrócić uwagÄ™, że uwzglÄ™dnienie uwag prawników zajęłoby autorowi projektu jakieÅ› póÅ‚ godziny. Wielokrotnie, w przypadku innych uchwaÅ‚, poprawki nanoszone byÅ‚y tuż przed wysÅ‚aniem zawiadomieÅ„ o sesji. No, ale to byÅ‚y uchwaÅ‚y, na których podjÄ™ciu wÅ‚adzom samorzÄ…dowym zależaÅ‚o.

 

Wymiana e-maili na temat powodów niewprowadzenia uchwaÅ‚y pod obrady sesji miÄ™dzy radnym Zymerem a przewodniczÄ…cym Andrzejem CieÅ›lawskim odbyÅ‚a siÄ™ na forum internetowym Konstancin.com. Nasi czytelnicy zwrócili szczególnÄ… uwagÄ™ na stwierdzenia przewodniczÄ…cego rady: „InformujÄ™ i przypominam również Panu, że to Rada jako gremium okreÅ›li, co bÄ™dzie podstawÄ… dalszych ewentualnych prac nad projektem uchwaÅ‚y. PiszÄ™ »ewentualnych«, gdyż powstanie takiej uchwaÅ‚y nie jest obligatoryjne, jak Pan sobie z tego zdaje sprawÄ™ i Rada wcale nie jest zobowiÄ…zana do jej uchwalenia” oraz „UchwaÅ‚a o konsultacjach spoÅ‚ecznych jest uchwaÅ‚Ä… ważnÄ…, ale jej brak przez nastÄ™pny miesiÄ…c czy dwa nie zakÅ‚óci dziaÅ‚ania Rady Miejskiej”.

 

– JeÅ›li ktoÅ› miaÅ‚ jeszcze jakieÅ› wÄ…tpliwoÅ›ci, to już wszystko jasne. Przecież gdyby przewodniczÄ…cy rady czy burmistrz widzieli potrzebÄ™ konsultowania siÄ™ z mieszkaÅ„cami, mogli to czynić bez uchwaÅ‚y, ale możliwość to za maÅ‚o, bo możliwość nie obliguje. SamorzÄ…d, gdyby doceniaÅ‚ ich wagÄ™, dawno mógÅ‚ wystÄ…pić z projektem uchwaÅ‚y – podsumowuje S. J., nasz czytelnik. – Miejmy nadziejÄ™, że rada pochyli siÄ™ nad problemem, choć wypracowanie zapisów uchwaÅ‚y może potrwać dÅ‚użej niż sÄ…dziÅ‚ autor odrzuconego projektu. PrzewodniczÄ…cy rady zapowiada powoÅ‚anie w tej sprawie speckomisji, a jedna z radnych proponuje przeprowadzenie konsultacji spoÅ‚ecznych, dotyczÄ…cych... uchwaÅ‚y o konsultacjach spoÅ‚ecznych – dodaje.

 

Choć o roli konsultacji spoÅ‚ecznych napisano caÅ‚e tomy, nie wszyscy dostrzegajÄ… korzyÅ›ci z nich wynikajÄ…ce – nowe spojrzenie na danÄ… kwestiÄ™, nowe pomysÅ‚y, sÅ‚użące rozwiÄ…zaniu jakiegoÅ› problemu i – o czym wÅ‚adze nie zawsze pamiÄ™tajÄ… – wpÅ‚yw na pozytywny wizerunek urzÄ™du. Pod warunkiem, że sÄ… to rzeczywiste konsultacje, a nie wyÅ‚ożenie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do wglÄ…du.

 

Po 20 latach funkcjonowania samorządu lokalnego, nadal musimy się domagać, by respektowane było prawo do pełnej informacji o działaniach władz gminy

 

Idea spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego realizowana jest w zaawansowanych demokracjach od dziesiÄ™cioleci. My niedawno Å›wiÄ™towaliÅ›my 20-lecie samorzÄ…du lokalnego i wciąż musimy siÄ™ domagać, by respektowane byÅ‚o prawo do peÅ‚nej informacji o dziaÅ‚aniach samorzÄ…du gminnego, dotyczÄ…cych podejmowanych uchwaÅ‚, planowanych inwestycji, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. ChcielibyÅ›my też mieć prawo do wyrażania swoich opinii we wszystkich kwestiach, które majÄ… istotny wpÅ‚yw na nasze życie, nie tylko w przypadkach, w których przeprowadzenie konsultacji nakazujÄ… stosowne ustawy. Źle siÄ™ dzieje, jeÅ›li jedynym akceptowanym przez wÅ‚adze samorzÄ…dowe przejawem udziaÅ‚u mieszkaÅ„ców w życiu gminy jest oddanie gÅ‚osu w wyborach do wÅ‚adz lokalnych.

   
Drukuj