PLANY, PLANY, PLANY… autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

wizualizacje przyszłego Centrum Hydroterapii

Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje przyszłego Centrum Hydroterapii

 

Dla Konstancina-Jeziorny kontynuacja i rozwój funkcji uzdrowiskowej gminy to być albo nie być. Być jedynym na Mazowszu uzdrowiskiem albo jednym z setek nijakich maÅ‚ych miasteczek.

 

W miesiÄ…cach poprzedzajÄ…cych prywatyzacjÄ™, planom rozwoju i obietnicom nie byÅ‚o koÅ„ca. MinÄ…Å‚ ponad rok i cisza. Dlatego po spotkaniu z nowym zarzÄ…dem spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin- Zdrój obiecywaliÅ›my sobie wiele.

 

Na spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy wÅ‚adz gminy, z udziaÅ‚em przedstawiciela Ministerstwa Skarbu PaÅ„stwa, spóÅ‚ki Uzdrowiska Polskie – ZarzÄ…dzanie, naczelnego lekarza uzdrowiskowego woj. mazowieckiego, reprezentantów Funduszu Inwestycyjnego ZamkniÄ™tego Aktywów Niepublicznych Uzdrowiska Polskie oraz TFI SA, czÅ‚onków samorzÄ…du powiatu i naszej gminy, prezes spóÅ‚ki uzdrowiskowej Krzysztof GÅ‚ogowski wyjaÅ›niaÅ‚, że zarzÄ…d nie miaÅ‚ czasu na uprawianie taniego piaru. – Nie po sÅ‚owach, a po czynach nas poznacie – mówiÅ‚. Konkretnie po budowie KonstanciÅ„skiego Centrum Hydroterapii. Przygotowania do tej inwestycji zajęły spóÅ‚ce rok, bo jak zapewniaÅ‚ Krzysztof GÅ‚ogowski, nie jest to kontynuacja poprzedniego projektu.

 

Zgodnie z zaÅ‚ożeniami, w Centrum Hydroterapii, oferujÄ…cym usÅ‚ugi przede wszystkim z zakresu medycyny naturalnej, prowadzona bÄ™dzie nie tylko dziaÅ‚alność lecznicza, ale również rehabilitacyjna, przyrodolecznicza (z wykorzystaniem konstanciÅ„skiej solanki) oraz rekreacyjno-usÅ‚ugowa. Obiekt, zbudowany na bazie sanatorium Przy Źródle podzielony zostanie na trzy strefy:

• strefÄ™ pobytowÄ… – trzygwiazdkowy (a może nawet cztero-) hotel na 52 miejsca, w tej części znajdÄ… siÄ™ również gabinety lekarskie,

• strefÄ™ restauracyjno-konferencyjnÄ…,

• strefÄ™ wody – basen o wymiarach 12 x 15m, jacuzzi, sauny itp.

 

Obawy mieszkaÅ„ców, że obiekt zapowiada siÄ™ na typowe SPA& wellness, prezes usiÅ‚owaÅ‚ rozwiać mówiÄ…c, że lecznictwo uzdrowiskowe jest bardzo istotnym elementem rozwoju spóÅ‚ki. – Ale jeÅ›li bÄ™dzie jedynym, to my wiele nie osiÄ…gniemy – dodaÅ‚.

 

Krzysztof GÅ‚ogowski zapewniÅ‚, że spóÅ‚ka nie rezygnuje z planów modernizacji i rozbudowy istniejÄ…cej bazy uzdrowiskowej, a realizacja ich nastÄ…pi po zakoÅ„czeniu budowy centrum hydroterapii, po 2015 r.

 

Opis inwestycji ilustrowaÅ‚a wizualizacja obiektu. Na budowÄ™ centrum, która kosztować bÄ™dzie ok. 35 mln zÅ‚ spóÅ‚ka ma zapewnione finansowanie. Inwestycja znalazÅ‚a siÄ™ na liÅ›cie mazowieckiej jednostki wdrażania programów unijnych, umowa na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. mazowieckiego nie zostaÅ‚a jeszcze podpisana. Pozwolenie na budowÄ™ już jest – okazaÅ‚o siÄ™, że inwestycja realizowana bÄ™dzie na podstawie pozwolenia na budowÄ™ wydanego dwa lata temu, a to znaczy, że w projekcie dokonano jedynie kosmetycznych zmian – nie potrzeba byÅ‚o przedstawiać projektu zamiennego. – To nie jest kontynuacja poprzedniego projektu, to po prostu ten sam projekt – komentowali uczestnicy spotkania.

 

RozpoczÄ™cie prac planowane jest w pierwszym póÅ‚roczu 2013 r., a zakoÅ„czenie – w I póÅ‚roczu 2015. – Mam nadziejÄ™, że centrum hydroterapii bÄ™dzie dumÄ… nie tylko przedsiÄ™biorstwa, ale też Konstancina-Jeziorny. Centrum bÄ™dzie Å›wiadczyć usÅ‚ugi nie tylko kuracjuszom, ale również mieszkaÅ„com gminy – deklarowaÅ‚ Krzysztof GÅ‚ogowski.

 

– Po roku mamy tylko wizualizacjÄ™ jednej inwestycji, a na spotkaniach przed prywatyzacjÄ… przyszli wÅ‚aÅ›ciciele deklarowali rozbudowÄ™ czterech obiektów uzdrowiskowych w ciÄ…gu trzech lat. Co dalej? – pytaÅ‚a dr Hanna Szaflik z Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina.

 

W parafowanej 8 listopada 2011 r. umowie prywatyzacyjnej zadeklarowany pakiet inwestycyjny wyglądał bardziej obiecująco:

• rozbudowa szpitala kardiologicznego przy ul.GÄ…siorowskiego: budowa nowego skrzydÅ‚a na 170 Å‚óżek i przeniesienie tu z BiaÅ‚ego Domu oddziaÅ‚u rehabilitacji kardiologicznej,

• rozbudowa szpitala rehabilitacji neurologicznej: wybudowanie oddziaÅ‚u na 60 Å‚óżek i uruchomienie basenu (wybudowanego ponad rok temu i nadal niewykorzystywanego w dziaÅ‚alnoÅ›ci leczniczej),

• rozbudowa BiaÅ‚ego Domu do 170 Å‚óżek i rozwój bazy przyrodoleczniczej,

• budowa KonstanciÅ„skiego Centrum Fitness i Hydroterapii w miejscu obecnego sanatorium Przy Źródle.

 

RealizacjÄ™ tych inwestycji NaÅ‚Ä™czowskie Towarzystwo Inwestycyjne, dziaÅ‚ajÄ…ce w imieniu i na rzecz Funduszu Inwestycyjnego ZamkniÄ™tego Aktywów Niepublicznych Uzdrowiska Polskie, planowaÅ‚o w ciÄ…gu trzech pierwszych lat. Jakie zapisy znalazÅ‚y siÄ™ w ostatecznej umowie prywatyzacyjnej – nie wiemy.

 

Krzysztof GÅ‚ogowski zapewniÅ‚, że spóÅ‚ka nie rezygnuje z tych planów, a realizacja ich nastÄ…pi po zakoÅ„czeniu budowy centrum hydroterapii, po 2015 r.

 

W dalszej części dyskusji nad przedstawionym projektem, mieszkaniec Konstancina Tomasz Kowalski zwróciÅ‚ uwagÄ™, że na piÄ™knych slajdach widać jedynie 11 miejsc parkingowych. Dla kogo? Dla co najmniej 52 goÅ›ci hotelowych, personelu medycznego, obsÅ‚ugi centrum, kuracjuszy i mieszkaÅ„ców gminy.

 

– Skoro gmina wydaje miliony na infrastrukturÄ™ uzdrowiskowÄ…: park zdrojowy i HugonówkÄ™, by zapewnić kuracjuszom atrakcyjne formy spÄ™dzania wolnego czasu, to pewnie spóÅ‚ka liczy, że również my wybudujemy parkingi dla ich klientów – komentowaÅ‚ po spotkaniu J.S. – Wielomilionowe inwestycje z budżetu gminy, podporzÄ…dkowane potrzebom prywatnego przedsiÄ™biorstwa, to bardzo interesujÄ…ce podejÅ›cie wÅ‚adz. A uniemożliwienie realizacji planów budowy obiektu leczniczo-rehabilitacyjnego, czy zalewu bÄ™dÄ…cego niewÄ…tpliwÄ… atrakcjÄ… imagnesem, przyciÄ…gajÄ…cym turystów, to po prostu dziaÅ‚anie na szkodÄ™ gminy i jej mieszkaÅ„ców. Wiadomo, że tylko konkurencja jest w stanie wymusić wyższy poziom usÅ‚ug i obniżyć ich cenÄ™. JeÅ›li na osiedlu jest jeden sklep, to on dyktuje warunki klientom, jeÅ›li sÄ… dwa lub wiÄ™cej, to każdy stara siÄ™ mieć lepszÄ… ofertÄ™, taÅ„szÄ… i walczy o klienta. Polityka naszego samorzÄ…du jest bardzo krótkowzroczna. To widać już dziÅ›: najpierw centrum, bo na tym można wiÄ™cej zarobić, a za kilka lat, jak dobrze pójdzie, rozbudowa szpitali uzdrowiskowych. Tak, zbudujmy im jeszcze parkingi – dodaje.

 

Naczelny lekarz uzdrowiska Krzysztof Pisz zwróciÅ‚ uwagÄ™ na profile lecznicze konstanciÅ„skiego uzdrowiska: neurologia, kardiologia i laryngologia. Dlaczego w miejscowoÅ›ci, znanej w caÅ‚ej Polsce jako oÅ›rodek leczenia schorzeÅ„ ortopedycznych, siedzibie STOCERU i Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, lecznictwo uzdrowiskowe nie uwzglÄ™dnia tego profilu?

 

Wiadomo, że tylko konkurencja jest w stanie wymusić wyższy poziom usÅ‚ug i obniżyć ich cenÄ™. Polityka naszego samorzÄ…du jest bardzo krótkowzroczna

 

Pytany o dalszÄ… przyszÅ‚ość uzdrowiska, dyrektor departamentu ds. prywatyzacji ministerstwa skarbu Wojciech Chmielewski przypomniaÅ‚, że w umowie prywatyzacyjnej zapisane zostaÅ‚y gwarancje kontynuowania podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ki, czyli dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej, przez co najmniej 10 lat.

 

Dodał też, że wszystkie zobowiązania nowych właścicieli zapisane zostały w umowie prywatyzacyjnej dostępnej na stronie internetowej MSP. Sprawdziliśmy: w umowie zamieszczonej na stronie MSP wszystkie interesujące nas zapisy nie są zamieszczone, są tajemnicą przedsiębiorstwa:

• w art. 5 „ZobowiÄ…zania inwestycyjne KupujÄ…cego” ujawniono jedno zdanie: „KupujÄ…cy zobowiÄ…zuje siÄ™ bezwarunkowo wobec Sprzedawcy spowodować i zapewnić, że SpóÅ‚ka dokona inwestycji w kwocie 15.000.000,- (sÅ‚ownie: piÄ™tnaÅ›cie milionów zÅ‚otych) – dalej dwie strony puste

• w art. 6. „ZobowiÄ…zania korporacyjne KupujÄ…cego” – puste strony,

• w art. 10 „Odpowiedzialność KupujÄ…cego za zobowiÄ…zania wynikajÄ…ce z umowy” – pusta strona

• w art. 11 „Gwarancja wykonania zobowiÄ…zaÅ„ umowy” – też pusta strona.

 

Trudno powiedzieć, że dużo się dowiedzieliśmy.

 

Choć przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej przedstawiciele Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego twierdzili, że to w Konstancinie, a nie w Krynicy powinno być polskie Davos, a prezes Głogowski zapewniał, że chce by Konstancin-Jeziorna stał się polskim Baden-Baden, to jednak mieszkańcy wyszli ze spotkania rozczarowani.

   
Drukuj