Stop! Nie wypalaj traw! autor: (KW)
   

W poÅ‚owie kwietnia, starosta piaseczyÅ„ski Jan DÄ…bek zatwierdziÅ‚ program przeciwdziaÅ‚ania wypalaniu traw „Nie dla wypalania traw w Powiecie PiaseczyÅ„skim”. Program, przygotowany przez WydziaÅ‚ BezpieczeÅ„stwa, ZarzÄ…dzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego, obejmuje dziaÅ‚ania edukacyjne skierowane gÅ‚ównie do uczniów szkóÅ‚ podstawowych i gimnazjalnych, prowadzenie akcji informacyjnych oraz podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu poprawÄ™ stanu utrzymania gruntów gminnych i regularne wykaszanie traw oraz prowadzenie ewidencji gruntów, na których dochodzi do pożarów traw.

 

Wypalanie traw zabija

 

Mimo ostrzeżeÅ„ i kampanii spoÅ‚ecznych, pożary Å‚Ä…k i lasów sÄ… o tej porze roku prawdziwÄ… plagÄ…. W tym roku straż pożarna odnotowaÅ‚a już ponad 14 tys. pożarów Å‚Ä…k i nieużytków. Nie ma dnia, by konstanciÅ„scy strażacy nie wyjeżdżali do pożarów spowodowanych podpaleniem traw. Niebezpieczne jest rozprzestrzenianie siÄ™ ognia, który może przenieść siÄ™ na pobliskie zabudowania, a zwiÄ…zane z pożarem zadymienie ograniczajÄ…c widoczność może być przyczynÄ… kolizji i wypadków drogowych.

 

Przekonanie, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roÅ›linnoÅ›ci jest bÅ‚Ä™dne. To niebezpieczne dla ludzi i szkodliwe dla Å›rodowiska – wyjaÅ‚awia ziemiÄ™, przerywa naturalny rozkÅ‚ad resztek roÅ›linnych i tworzenie próchnicy, powoduje niszczenie wielu gatunków roÅ›linnoÅ›ci.Wypalona Å‚Ä…ka regeneruje siÄ™ kilka lat. W pożarach ginÄ… też zwierzÄ™ta: owady, ptaki, drobne i wiÄ™ksze ssaki.

 

W realizacjÄ™ programu „Nie dla wypalania traw w Powiecie PiaseczyÅ„skim”, który sÅ‚użyć bÄ™dzie poprawie bezpieczeÅ„stwa mieszkaÅ„ców powiatu, wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™, oprócz Starostwa Powiatowego w Piasecznie, samorzÄ…dy gminne, Komenda Powiatowa PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie oraz NadleÅ›nictwo Chojnów. Program zobowiÄ…zuje samorzÄ…dy gminne do zamieszczania na stronach internetowych urzÄ™dów komunikatów o zakazie wypalania traw i skutkach z tym zwiÄ…zanych, wydawania i rozpowszechniania plakatów, broszur, ulotek w miejscach publicznych (przedszkolach, szkoÅ‚ach, urzÄ™dach, bibliotekach, koÅ›cioÅ‚ach itp.), prezentacji problematyki zwiÄ…zanej z wypalaniem traw od strony finansowej oraz zagrożeÅ„ dla ludzi i Å›rodowiska mieszkaÅ„com gmin oraz wspóÅ‚pracy z policjÄ… i PaÅ„stwowÄ… Strażą PożarnÄ….

 

Wypalania traw na Å‚Ä…kach, pastwiskach, nieużytkach i rowach przydrożnych zabrania ustawa o ochronie przyrody, kwestie rozpalania ognia w lasach i do 100 m od ich granicy reguluje ustawa o lasach. Dla osób, które sÄ… sprawcami podpalenia, prawo przewiduje kary grzywny (do 5 000 zÅ‚), a w przypadku spowodowania pożaru stanowiÄ…cego zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia – karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci od roku do nawet 10 lat.

 

 

Zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnikom, którzy nie przestrzegajÄ… zakazu, grozi utrata części dopÅ‚at bezpoÅ›rednich. JeÅ›li zostanie stwierdzone, że rolnik wypalaÅ‚ trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o 3–5 proc. mogÄ… być pomniejszone: jednolita pÅ‚atność obszarowa, pÅ‚atność cukrowa, pÅ‚atność do pomidorów, przejÅ›ciowe pÅ‚atnoÅ›ci z tytuÅ‚u owoców miÄ™kkich, pÅ‚atnoÅ›ci do krów i owiec, specjalna pÅ‚atność obszarowa do powierzchni uprawy roÅ›lin strÄ…czkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także pÅ‚atnoÅ›ci rolnoÅ›rodowiskowe, pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz pÅ‚atnoÅ›ci z tytuÅ‚u ONW. W przypadku, gdy rolnikowi udowodnione zostanie celowe wypalanie traw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może obniżyć każdy z rodzajów pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich nawet do 20 proc., a w skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, agencja może pozbawić rolnika caÅ‚ej kwoty pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich za dany rok.
   
Drukuj