TAK, ALE... autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Obrady XXXV sesji rady miejskiej zdominowała dyskusja o wykonaniu budżetu w 2012 r. i udzieleniu absolutorium burmistrzowi.


Rada miasta

 

W jawnym imiennym gÅ‚osowaniu (12 gÅ‚osów „za”, trzy „przeciw” i dwa wstrzymujÄ…ce siÄ™) radni podjÄ™li uchwaÅ‚Ä™ o udzieleniu burmistrzowi Kazimierzowi JaÅ„czukowi absolutorium z wykonania budżetu za 2012 r. Przeciw gÅ‚osowali Andrzej Kafara, Alfreda Konopka i Marek SkowroÅ„ski, a wstrzymali siÄ™ od gÅ‚osu Ryszard Bajkowski i WÅ‚odzimierz Wojdak.

 

Uchwalony w grudniu 2011 r. budżet na 2012 r. zakÅ‚adaÅ‚ dochody w kwocie 124 482 952 zÅ‚ i wydatki – 124 398 725 zÅ‚.

 

Różnica miÄ™dzy planem dochodów a planem wydatków (nadwyżka budżetowa) wynosiÅ‚a 84 227 zÅ‚. W ciÄ…gu roku na każdej sesji rady miejskiej uchwalane byÅ‚y poprawki do budżetu i ostatecznie plan dochodów zmniejszony zostaÅ‚ o 3 014 077 zÅ‚, a plan wydatków o 2 157 283 zÅ‚.

 

Ostatecznie dochody budżetowe zrealizowane zostaÅ‚y w kwocie 119 755 753,04 zÅ‚, tj. w 98,59 proc., wydatki budżetowe – w wysokoÅ›ci 114 146 007,07 zÅ‚, tj. w 93,38 proc. i na koniec 2012 r. powstaÅ‚a nadwyżka budżetowa w wysokoÅ›ci 5 609 745,97 zÅ‚. ZadÅ‚użenie gminy na koniec ubiegÅ‚ego roku z tytuÅ‚u zaciÄ…gniÄ™tych pożyczek, kredytów i obligacji komunalnych wyniosÅ‚o 15 475 914,74 zÅ‚ i byÅ‚o jednym z najniższych w powiecie piaseczyÅ„skim. DobrÄ… kondycjÄ™ finansowÄ… zawdziÄ™czamy m.in. sprzedaży gminnych nieruchomoÅ›ci i zrealizowaniu dochodów majÄ…tkowych w kwocie ponad 12 mln zÅ‚, co stanowiÅ‚o 159,44 proc. planu.

 

DobrÄ… kondycjÄ™ finansowÄ… zawdziÄ™czamy m.in. sprzedaży gminnych nieruchomoÅ›ci i zrealizowaniu dochodów majÄ…tkowych w kwocie ponad 12 mln zÅ‚, co stanowiÅ‚o 159,44 proc. planu

 

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziło odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorny i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, dotyczących wykonania budżetu oraz dyskusja radnych.

 

RIO pozytywnie oceniła i zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu za 2012 r. pod względem zgodności z prawem i stanem faktycznym, pozostawiając kompetencji rady miejskiej ocenę działań burmistrza w zakresie wypełnienia zasad gospodarności i celowości przy realizowaniu budżetu.

 

Również Komisja Rewizyjna jednogÅ‚oÅ›nie wyraziÅ‚a pozytywnÄ… opiniÄ™ o realizacji ubiegÅ‚orocznego budżetu, jednoczeÅ›nie zwracajÄ…c w swoim sprawozdaniu uwagÄ™ m.in. na niższe wykonanie dochodów (30,30 proc. planu) w dziale 700 rozdziaÅ‚ 70095 – dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziaÅ‚em Å›rodków europejskich oraz wydatków: w zakresie upowszechniania turystyki – 62,41 proc., zwalczania narkomanii – 67,55 proc., przeciwdziaÅ‚ania alkoholizmowi – 77,85 proc., a także w rozdziale 71004 – wykonanie planów zagospodarowania przestrzennego zaledwie w 17,73 proc. Zrealizowanie planu w tym rozdziale „aż” w blisko 18 proc. możliwe byÅ‚o dziÄ™ki zmniejszeniu pierwotnie zaplanowanej w budżecie na 2012 r. kwoty 495 000 zÅ‚ o ponad poÅ‚owÄ™ – do 220 000 zÅ‚. Ostatecznie na sporzÄ…dzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmina wydaÅ‚a 38 997,04 zÅ‚. Gdyby nie kolejne zmniejszenia, plan wykonany zostaÅ‚by w niespeÅ‚na 8 proc.

 

– Z roku na rok z przygotowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest coraz gorzej. W poprzednim roku z zaplanowanych ok. 270 tys. zÅ‚ na przygotowanie projektów MPZP, dokumentacjÄ™ i uzgodnienia wydano tylko 90 tys. zÅ‚, czyli 37 proc. planu, w tym roku – o ponad poÅ‚owÄ™ mniej. Co bÄ™dzie za rok? – pyta nasz czytelnik R.G.

 

W konkluzji komisja zwróciÅ‚a uwagÄ™ na „konieczność peÅ‚nego i poprawnego planowania budżetu, tak aby ograniczać do niezbÄ™dnych ilość poprawek budżetowych w ciÄ…gu roku”. W dyskusji radni wyrażali zastrzeżenia do prowadzonej polityki finansowej i dziaÅ‚aÅ„ burmistrza gminy. Zwracali uwagÄ™ na zbyt maÅ‚e nakÅ‚ady na inwestycje, zwÅ‚aszcza na terenach wiejskich, skupianie siÄ™ na dużych przedsiÄ™wziÄ™ciach i zaniedbywanie codziennych potrzeb, może w skali gminy mniejszej wagi, ale o dużym znaczeniu dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, np. mieszkaÅ„ców osiedla Mirków. Jednak istotÄ… absolutorium jest ocena wykonania budżetu – poprawnoÅ›ci rachunkowej, legalnoÅ›ci i celowoÅ›ci wydatkowania naszych wspólnych pieniÄ™dzy, a nie ocena jakoÅ›ci sprawowania mandatu burmistrza i realizacji obietnic przedwyborczych. Tak naprawdÄ™ radni oceniajÄ… samych siebie, bo to oni uchwalali budżet i jego kolejne zmiany.

 

Komisja Rewizyjna zwróciÅ‚a uwagÄ™ na „konieczność peÅ‚nego i poprawnego planowania budżetu, tak aby ograniczać do niezbÄ™dnych ilość poprawek budżetowych w ciÄ…gu roku”

 

Po wakacjach, we wrzeÅ›niu rada miejska zajmie siÄ™ planowaniem budżetu na rok przyszÅ‚y. O tym, czy mamy dobrÄ… sytuacjÄ™ wyjÅ›ciowÄ… na 2014 r., na jakie inwestycje bÄ™dzie nas stać, przekonamy siÄ™ pod koniec roku. WstÄ™pnÄ… ocenÄ™ kondycji finansowej gminy poznamy po przedstawieniu sprawozdania z realizacji budżetu za pierwsze póÅ‚rocze 2013 r.

   
Drukuj