Kiedy się doczekamy Veturilo? autor: (MZ)
   

Na terenie Warszawy funkcjonuje już 155 stacji dysponujących ponad 2,5 tys. rowerów. W systemie zarejestrowanych jest blisko 120 tys. użytkowników, którzy dokonali ponad miliona wypożyczeń. Milionowe wypożyczenie miało miejsce 23 czerwca o godz. 18.00.

 

Veturilo

Rowerów miejskich w Konstancinie-Jeziornie nie będzie wcześniej niż pod koniec sierpnia

 

Warszawa niebawem będzie obchodzić pierwszą rocznicę funkcjonowania systemu roweru miejskiego, my zbliżamy się do pierwszej rocznicy podjęcia Inicjatywy Dołączenia do Systemu Wypożyczalni Rowerów Miejskich.

 

W budżecie na 2013 r. radni przeznaczyli 150 tys. zł na uruchomienie systemu. W Konstancinie-Jeziornie ma powstać pięć stacji wyposażonych w 55 rowerów i 75 stojaków. Teren pod ich montaż jest już gotowy. Stacje będą zlokalizowane w Klarysewie na ul.Warszawskiej (obok przystanku autobusowego przy poczcie), na ul. Mirkowskiej przy nowych blokach komunalnych, na Grapie przy poczcie, na ul. Sienkiewicza, w głównej alei wejściowej do Parku Zdrojowego i w Skolimowie przy skrzyżowaniu ulic Prusa i Rycerskiej, obok Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Według pierwszych zapowiedzi, wypożyczalnie miały zacząć działać w Konstancinie w kwietniu. Zima była wyjątkowo długa – nie udało się. W maju burmistrz Jańczuk obiecywał, że wypożyczalnie będą otwarte na Dni Konstancina – 15 i 16 czerwca. Czerwiec minął, rowerów nie ma. 3 lipca miłośników jednośladów zelektryzowała wiadomość o podpisaniu porozumienia pomiędzy Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie i gminą, na mocy którego system ma zacząć funkcjonować od 1 sierpnia. Operatorem systemu jest firma Nextbike, do której 5 lipca ZTM wysłał zaproszenie do negocjacji. Po osiągnięciu porozumienia i podpisaniu umowy, Nextbike zazwyczaj potrzebuje sześciu tygodni, żeby nowe stacje zaczęły działać. Na pewno więc nie od 1 sierpnia, ale może pod koniec. Akurat po wakacjach. Rowery można wypożyczać do listopada.

 

– Dużo to się w tym roku nie najeździmy. Jak dobrze pójdzie to ze dwa miesiące. I za to gmina ma zapłacić 150 tys. zł? – komentują mieszkańcy.

 

Aby dołączyć do uczestników systemu, należy zarejestrować się na stronie internetowej www.veturilo.waw.pl, wpłacić 10 zł i po wpisaniu kodu z SMS-amożna wsiadać na rower. Warszawa jest jednym z ponad 50 miast na całym świecie korzystającym z systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, których operatorem jest firma Nextbike. Co ważne, w czasie wakacji każda osoba zarejestrowana w Veturilo może korzystać z podobnych systemów m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz na Łotwie.

   
Drukuj