Konstancin dla samorzÄ…du autor: KRYSTYNA MALAWSKA, ANDRZEJ S. RODYS
   

Podczas XVII Kongresu Uzdrowisk Polskich w Kudowie Zdroju (29 – 31 maja 2008 r.) wiceminister skarbu Joanna Schmid mówiÅ‚a: – W celu zapewnienia wszystkim uzdrowiskowym spóÅ‚kom skarbu paÅ„stwa dalszego rozwoju i zwiÄ™kszenia ich szansy na skuteczne konkurowanie, powinien zostać podjÄ™ty proces prywatyzacji, wÅ‚aÅ›ciwy za wzglÄ™du na ich specyfikÄ™, który umożliwi pozyskanie inwestora zdolnego zainwestować w nowoczesnÄ… bazÄ™ leczniczÄ… i hotelowÄ…. Umożliwi to spóÅ‚kom dalsze peÅ‚nienie ważnych funkcji w systemie opieki zdrowotnej oraz przyczyni siÄ™ do rozwoju infrastruktury w gminach uzdrowiskowych.

 

Ostatecznie rozporzÄ…dzeniem ministra skarbu paÅ„stwa z 8 października 2008 r. w sprawie wykazu zakÅ‚adów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spóÅ‚ek skarbu paÅ„stwa z prywatyzacji wyÅ‚Ä…czono siedem przedsiÄ™biorstw uzdrowiskowych: Busko Zdrój, Ciechocinek, KoÅ‚obrzeg, Krynica-Å»egiestów, LÄ…dek- DÅ‚ugopole, Rymanów i ÅšwinoujÅ›cie.

Konstancin nie znalazÅ‚ siÄ™ na liÅ›cie uzdrowisk wyÅ‚Ä…czonych z prywatyzacji. ZbulwersowaÅ‚o to mieszkaÅ„ców, czÅ‚onków lokalnych stowarzyszeÅ„ i samorzÄ…dowców. – Jako gmina prosiliÅ›my resort skarbu, by odstÄ…piÅ‚ od tej prywatyzacji. Bezskutecznie – mówi burmistrz Konstancina-Jeziorny Marek SkowroÅ„ski. Wszyscy zgodnie przyznajÄ…, że prywatyzacja może grozić upadkiem lecznictwa uzdrowiskowego w gminie. W jedynym uzdrowisku na Mazowszu. SamorzÄ…d lokalny w porozumieniu z samorzÄ…dem województwa mazowieckiego chce przejąć uzdrowisko i zostać jego jedynym wÅ‚aÅ›cicielem.

 

Biały Dom - sanatorium w Konstancinie

Zainteresowanie inwestorów prywatyzacjÄ… jest duże – Konstancin jest wyjÄ…tkowo atrakcyjnÄ… gminÄ… uzdrowiskowÄ….

 

MarszaÅ‚ek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w lipcu 2008 r. wystÄ…piÅ‚ z wnioskiem o nieodpÅ‚atne zbycie pakietu udziaÅ‚ów skarbu paÅ„stwa w spóÅ‚ce Uzdrowisko Konstancin- Zdrój na rzecz województwa mazowieckiego. „SamorzÄ…d już w tej chwili przeznacza Å›rodki wÅ‚asne i europejskie na ochronÄ™ uzdrowiskowego charakteru Konstancina i rozwój jego infrastruktury. Na liÅ›cie kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego znajduje siÄ™ miÄ™dzy innymi rozbudowa imodernizacja infrastruktury uzdrowiskowej Konstancina” – czytamy w uzasadnieniu uchwaÅ‚y sejmiku mazowieckiego z 13 października ubiegÅ‚ego roku. Jednakże wniosek, który wpÅ‚ynÄ…Å‚ do ministerstwa skarbu nie speÅ‚niaÅ‚ wymogów formalnych. Ministerstwo zwróciÅ‚o siÄ™ do wojewody z proÅ›bÄ… o uzupeÅ‚nienie dokumentacji, do dziÅ› jednak nie zostaÅ‚a ona uzupeÅ‚niona. W tej chwili toczy siÄ™ postÄ™powanie prywatyzacyjne – informuje rzecznik prasowy MSP Maciej Wiewiór.

A zainteresowanie inwestorów prywatyzacjÄ… jest duże – Konstancin jest wyjÄ…tkowo atrakcyjnÄ… gminÄ… uzdrowiskowÄ…. Bliskość Warszawy, Å‚agodny klimat, dużo terenów zalesionych zachÄ™cajÄ… potencjalnych nabywców. I jest o co walczyć. Teren uzdrowiska to ponad 17 hektarów ziemi, 13 budynków, w tym kilka zabytkowych. Wartość samego gruntu szacowana jest na blisko 150 mln zÅ‚. – Ceny konstanciÅ„skich gruntów sÄ… astronomiczne i można obawiać siÄ™, że majÄ…tek spóÅ‚ki zostanie rozprzedany i należące do niej budynki podzielÄ… los rozebranej po kryjomu willi Julisin – mówiÅ‚ Grzegorz Kostrzewa- Zorbas, radny PO. A na miejscu rozebranych zabytków pojawiÄ… siÄ™ najpewniej apartamentowce.

Jedno jest pocieszające: Konstancin znalazł się w trzecim etapie prywatyzacji i może uda się jeszcze naprawić zaniedbania formalne.

Dotychczas sprywatyzowano dwa uzdrowiska: NaÅ‚Ä™czów (woj. lubelskie) przejęła firma East Spring International z siedzibÄ… w Amsterdamie, a Solec Zdrój (woj. Å›wiÄ™tokrzyskie) powróciÅ‚ do spadkobierców dawnych wÅ‚aÅ›cicieli.

Przekazanie uzdowiska Konstancin w rÄ™ce lokalnego czy regionalnego samorzÄ…du wydaje siÄ™ być najrozsÄ…dniejszym z możliwych wyjść. Dotyczy to zresztÄ… wszystkich uzdrowisk w kraju. Ich prywatyzacja na siÅ‚Ä™, poprzez sprzedawanie za stosunkowo niewielkie pieniÄ…dze tzw. inwestorom strategicznym, może przynieść bowiem wiÄ™cej zÅ‚ego niż dobrego. Inwestor strategiczny, jeÅ›li zdecyduje siÄ™ na zakup uzdrowiska, to gÅ‚ównie dla zysku. Zysk taki osiÄ…gnie najpewniej prowadzÄ…c luksusowe oÅ›rodki SPA i farmy wellness i piÄ™knoÅ›ci – oÅ›rodki tylko poÅ›rednio zwiÄ…zane z lecznictwem uzdrowiskowym. Takimi drobiazgami, jak dobro kuracjusza czy lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci z pewnoÅ›ciÄ… nie bÄ™dzie zawracaÅ‚ sobie gÅ‚owy. Tyle tylko, że dziaÅ‚ania takie nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y wiele wspólnego z lecznictwem uzdrowiskowym i zachowaniem walorów polskich uzdrowisk. A warto przypomnieć, że pod tym wzglÄ™dem Polska jest krajem szczególnym nie tylko w skali europejskiej, ale i Å›wiatowej. To, że nie jest potentatem w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego, wynika jedynie z braku jakiejkolwiek koncepcji tej gaÅ‚Ä™zi opieki zdrowotnej i jej zaniedbania. O to, by potencjaÅ‚ polskich uzdrowisk byÅ‚ wykorzystany jak najlepiej i z jak najwiÄ™kszym pożytkiem spoÅ‚ecznym, najlepiej zadbajÄ… lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci.

 

Konstancin znalazł się w trzecim etapie prywatyzacji i może uda się jeszcze naprawić zaniedbania formalne.

 

 

   
Drukuj