KTO CHCE, NIECH WIERZY autor: T. U. BYLEC
   

Jaka Wigilia, taki caÅ‚y rok. Warto pamiÄ™tać, że kto rano wstanie w dobrym nastroju, przez caÅ‚y rok nie bÄ™dzie miaÅ‚ problemów ze wstawaniem, a kto przed wyjÅ›ciem na pasterkÄ™ obmyje twarz w zimniej wodzie, do której wczeÅ›niej wrzuciÅ‚ monetÄ™, bÄ™dzie zdrowy i bogaty.

 

Z WigiliÄ… zwiÄ…zane sÄ… liczne przesÄ…dy – kto chce niechwierzy. Ale na wszelki wypadek dobrze, jeÅ›li pierwszym goÅ›ciem, który wejdzie do domu, jest mężczyzna. JeÅ›li nie bÄ™dziemy siÄ™ kÅ‚ócić ani pÅ‚akać – bo w przeciwnym razie niezgoda i smutek zagoszczÄ… w domu aż do nastÄ™pnej Wigilii – a przy stole nie bÄ™dziemy zbyt dużo mówić i przerywać innym, to w przyszÅ‚ym roku nie bÄ™dziemy siÄ™ kÅ‚ócić i wyjawiać powierzonych sekretów.

 

Podczas wieczerzy wigilijnej należy spróbować wszystkich daÅ„ – ilu potrawnie spróbujemy, tyle przyjemnoÅ›ci ominie nas w nadchodzÄ…cym roku. Jedzmy jabÅ‚ka symbolizujÄ…ce zdrowie i urodÄ™, orzechy zapewniajÄ…ce siÅ‚y witalne i pierniki – symbol dostatku.

 

I nie zapomnijmy o gaÅ‚Ä…zkach jemioÅ‚y: pod jemioÅ‚Ä… skÅ‚ócone osoby Å‚atwiej siÄ™ godzÄ…, zawarta przyjaźń bÄ™dzie trwaÅ‚a, a zakochani mogÄ… caÅ‚ować siÄ™ do woli.

 

Kolejne przesądy związane są z powitaniem nowego roku: w sylwestra nie wolno sprzątać, bo wymiata się szczęście z domu. Wszelkie długi i pożyczki trzeba uregulować przed sylwestrem, by nie wchodzić z nimi w nowy rok, a do portfela należy włożyć łuski z wigilijnego karpia i nosić je przez cały rok.

 

Większość z nas nie przyznaje się do wiary w przesądy, ale co nam szkodzi, tak na wszelki wypadek...

   
Drukuj