JAK DOBRZE MIEĆ SĄSIADA autor: BARBARA STYLIANOU
   

SÄ…siedzi sÄ… nieodÅ‚Ä…cznÄ… częściÄ… naszego życia. Czy mieszkamy w bloku, czy w domu jednorodzinnym, zawsze mamy sÄ…siadów.

 

Zadbane podwórko

Zadbane podwórko jest wizytówkÄ… mieszkaÅ„ców

 

WÅ›ród kulturalnych, życzliwych ludzi żyje siÄ™ Å‚atwiej i mieszka bezpieczniej. Å»yczliwi sÄ…siedzi zwrócÄ… uwagÄ™ na obce osoby krÄ™cÄ…ce siÄ™ po klatce schodowej lub wokóÅ‚ posesji, podlejÄ… kwiatki podczas naszego urlopu, pomogÄ… w przypadku drobnej awarii domowej, poradzÄ… w codziennych kÅ‚opotach czy pożyczÄ… szklankÄ™ cukru. Dobry sÄ…siad to poÅ‚Ä…czenie niezawodnego alarmu, firmy ochroniarskiej, zÅ‚otej rÄ…czki, telefonu zaufania i caÅ‚odobowego marketu. Dobry sÄ…siad to skarb.

 

Jednak takich sÄ…siadów jest coraz mniej. W nowo budowanych blokach lokatorzy praktycznie siÄ™ nie znajÄ…. Coraz częściej z sÄ…siadami chcemy mieć poprawne kontakty, ale na dystans. Zdawkowe „dzieÅ„ dobry” na korytarzu wystarcza. Anonimowość chroni przed plotkami i wÅ›cibstwem, ale czasami przeszkadza w skutecznym rozwiÄ…zywaniu problemu np. uciążliwych sÄ…siadów. Bo nie wszyscy mieszkaÅ„cy bloku lub osiedla domów jednorodzinnych przestrzegajÄ… zasad dobrosÄ…siedzkiego współżycia – zdarza siÄ™, że za Å›cianÄ… lub za pÅ‚otem mieszkajÄ… osoby, które przysÅ‚owie „Wolnoć Tomku w swoim domku” traktujÄ… zbyt dosÅ‚ownie, a zapisy regulaminu porzÄ…dku domowego nic dla nich nie znaczÄ….

 

MożliwoÅ›ci zatruwania życia sÄ…siadom, szczególnie w budynkach wielorodzinnych jest wiele

 

Nawet jeÅ›li mieszkanie lub dom sÄ… naszÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…, to we wÅ‚asnych czterech Å›cianach też musimy zachowywać siÄ™ tak, by nie zakÅ‚ócać spokoju sÄ…siadom. A sposobów na zatruwanie życia spokojnym lokatorom, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, jest wiele: gÅ‚oÅ›na muzyka, huczne imprezy, awantury domowe, uciążliwy remont prowadzony w godzinach wieczornych. PrawdziwÄ… klÄ™skÄ… dla pozostaÅ‚ych lokatorów sÄ… zbieracze, którzy w swoim mieszkaniu urzÄ…dzajÄ… skÅ‚adowisko Å›mieci. Wtedy wszyscy mieszkaÅ„cy narażeni sÄ… na nieprzyjemne zapachy i ryzyko przedostania siÄ™ robactwa do ich mieszkaÅ„. To we wÅ‚asnych czterech Å›cianach, ale pozostajÄ… jeszcze powierzchnie i pomieszczenia użytkowane wspólnie przez wszystkich lokatorów: klatki schodowe, korytarze, windy, garaże i piwnice. DbaÅ‚ość owspólnÄ… przestrzeÅ„ wiele mówi o kulturze lokatorów – w mieszkaniu czystość i porzÄ…dek, a na klatce schodowej, przed drzwiami skÅ‚ad wszelkiego dobra: sanki, wózki, rowery, deskorolki, niepotrzebne meble, worki ze Å›mieciami, a nawet ubÅ‚ocone buty. To problem nie tylko estetyki, ale również utrudnienie w sprzÄ…taniu klatek schodowych. Warto także pamiÄ™tać, że zastawianie korytarza przedmiotami, które blokujÄ… drogÄ™ ewakuacji jest niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi i może skutkować sÅ‚onym mandatem.

 

– DziÅ› dbaÅ‚ość o wspólnÄ… przestrzeÅ„ można miedzy bajki wÅ‚ożyć. ProszÄ™ zobaczyć, jak wyglÄ…dajÄ… nasze klatki schodowe, elewacja budynku i podwórko: napisy na Å›cianach, graffiti, Å›miecie, nieczystoÅ›ci po psach – wylicza lokatorka jednego z bloków komunalnych. Mieszkam tu od lat, kiedyÅ› znaÅ‚am wszystkich sÄ…siadów, porzÄ…dku pilnowaÅ‚ dozorca, a dziÅ› nawet nie wiem, jak wyglÄ…dajÄ… lokatorzy mieszkajÄ…cy piÄ™tro wyżej – dodaje.

 

Niektórzy mieszkaÅ„cy domów jednorodzinnych też potrafiÄ… umilić życie swoim sÄ…siadom: przerzucajÄ… Å›miecie lub Å›nieg na posesjÄ™ sÄ…siada, wypompowujÄ… szambo na wspólnÄ… drogÄ™, prowadzÄ… uciążliwÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… (haÅ‚as, zanieczyszczenia), postawiÄ… kompostownik przy granicy dziaÅ‚ki lub trzymajÄ… psa, który ujada w dzieÅ„ i w nocy.

 

Grzeczne, nawet kilkukrotne, zwrócenie uwagi czÄ™sto nie pomaga, awantury i zÅ‚oÅ›liwoÅ›ci tymbardziej, ale to nie oznacza, że jesteÅ›my bezradni. Sami niewiele zdziaÅ‚amy, ale w grupie siÅ‚a – jeÅ›li kilku sÄ…siadów zwróci uwagÄ™ haÅ‚aÅ›liwemu lokatorowi, to być może skÅ‚oniÄ… go do zmiany zachowania. Jeżeli i to nie pomoże, warto zwrócić siÄ™ do policji lub strażymiejskiej.

 

– W sprawach naruszenia porzÄ…dku domowego, zakÅ‚ócania ciszy nocnej i różnego rodzaju nieporozumieniach sÄ…siedzkich interweniujemy kilka razy w tygodniu – informuje Zbigniew PtaszyÅ„ski, komendant konstanciÅ„skiego komisariatu policji.

 

– Również kilka tego rodzaju interwencji tygodniowo odnotowuje straż miejska – mówi zastÄ™pca komendanta straży miejskiej Grzegorz Szewczyk. Policja i straż miejska częściej sÄ… wzywane w lecie: biesiady przy grillu, piwko na Å‚aweczce przed blokiem w ciepÅ‚y letni wieczór i wakacje sprzyjajÄ… zakÅ‚óceniom spokoju. SÅ‚użby porzÄ…dkowe mogÄ… uciążliwego sÄ…siada upomnieć, wystawić mu mandat lub skierować wniosek o ukaranie do sÄ…du rejonowego.

 

– Policja przyjedzie, każe wyÅ‚Ä…czyć muzykÄ™ i pojedzie, a za 15 minut muzyka znów gra na caÅ‚y regulator – żali siÄ™ jedna z mieszkanek dużego konstanciÅ„skiego osiedla.

 

DbaÅ‚ość o wspólnÄ… przestrzeÅ„: klatki schodowe, korytarze, windy, garaże i piwnice wiele mówi o kulturze lokatorów

 

Z osobami uporczywie zakÅ‚ócajÄ…cymi porzÄ…dek domowy i spokój sÄ…siadów możemy radzić sobie również w inny sposób:

• jeÅ›li haÅ‚aÅ›liwy lokator zajmuje mieszkanie komunalne (w budynku należącym do gminy lub prywatnego wÅ‚aÅ›ciciela), można wystÄ…pić do sÄ…du z powództwem o eksmisjÄ™ tego lokatora. Takie prawo majÄ…: gmina, prywatny wÅ‚aÅ›ciciel domu oraz każdy sÄ…siad,

• jeÅ›li uciążliwy sÄ…siad mieszka w lokalu spóÅ‚dzielczym, to zależy jaki status prawny ma mieszkanie, które zajmuje: w przypadku mieszkania lokatorskiego spóÅ‚dzielnia może pozbawić takiego lokatora czÅ‚onkostwa, wskutek czego mieszkaniec straci lokatorskie prawo do lokalu i bÄ™dzie musiaÅ‚ siÄ™ wyprowadzić (statuty wiÄ™kszoÅ›ci spóÅ‚dzielni pozwalajÄ… na takie dziaÅ‚ania); w przypadku lokalu wÅ‚asnoÅ›ciowego statuty dopuszczajÄ… możliwość nakazania lokatorowi sprzedaży lokalu.

• wÅ‚aÅ›ciciel mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego we wspólnocie mieszkaniowej uporczywie naruszajÄ…cy spokój wspóÅ‚mieszkaÅ„ców i porzÄ…dek domowy, musi brać pod uwagÄ™, że zarzÄ…d wspólnoty ma prawo wystÄ…pić przeciwko niemu do sÄ…du z żądaniem, by sÄ…d nakazaÅ‚ sprzedaż lokalu (art. 16 ustawy o wÅ‚asnoÅ›ci lokali).

 

PodjÄ™cie tak radykalnych kroków to ostateczność. Zawsze warto choćby próbować dojść do porozumienia z sÄ…siadami na drodze pokojowych negocjacji. Rzeczowe argumenty i dobry przykÅ‚ad w wielu przypadkach potrafiÄ… zmienić ich zachowanie.

 

„Jak dobrze mieć sÄ…siada, on wiosnÄ… siÄ™ uÅ›miechnie, jesieniÄ… zagada. Pożyczy ci zapaÅ‚ki, póÅ‚ masÅ‚a, kilo soli” – Å›piewaÅ‚y Alibabki. Bo dobrze mieć sÄ…siada. Å»yczliwego i kulturalnego.

 

 

 

Zgodnie z przepisami

Zachowanie ciszy nocnej w godz. 22.00–6.00 nakazujÄ… regulaminy porzÄ…dku domowego. W tych godzinach nie wolno:

• wykonywać wszelkich napraw, remontów i prac domowych, powodujÄ…cych haÅ‚as,

• gÅ‚oÅ›no nastawiać muzyki, odbiorników radiowych i telewizyjnych,

• używać gÅ‚oÅ›no dziaÅ‚ajÄ…cych sprzÄ™tów mechanicznych: pralek, odkurzaczy, itp.,

• zachowywać siÄ™ gÅ‚oÅ›no na korytarzach, klatkach schodowych, w windach.

Osoba, która narusza spokój innych osób, naraża siÄ™ na odpowiedzialność z art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeÅ„: „kto krzykiem, haÅ‚asem, alarmem lub innym wybrykiem zakÅ‚óca spokój, porzÄ…dek publiczny, spoczynek nocny albo wywoÅ‚uje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolnoÅ›ci albo grzywny”.

   
Drukuj