Między bliźniakami autor: SYLWIA RZECKA
   

Konstancin Miasta BliźniaczeWizyty wÅ‚adz Konstancina w zaprzyjaźnionych miastach miaÅ‚y dotychczas czÄ™sto charakter tylko turystyczny lub byÅ‚y formÄ… nagrody dla pracowników lub radnych. Liczymy, że nowy przewodniczÄ…cy rady miejskiej Kazimierz JaÅ„czuk wprowadzi zmiany w organizowaniu partnerskiej wymiany.

 

O tym, że wspóÅ‚praca wÅ‚odarzy Konstancina z miastami bliźniaczymi nie wychodzi najlepiej, można siÄ™ przekonać z krytycznych wpisów na ten temat mieszkaÅ„ców naszej gminy na forum Konstancin.com. DziaÅ‚a komitet wspóÅ‚pracy z zagranicÄ…, Komisja BezpieczeÅ„stwa, OÅ›wiaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej i to od nich oczekujemy peÅ‚nych informacji. Od nich powinniÅ›my siÄ™ dowiedzieć jaki jest program każdego wyjazdu, w jakim skÅ‚adzie i celu jedzie delegacja.

 

Miastami bliźniaczymi Konstancina-Jeziorny w Europie sÄ… Leidschendam-Voorburg w Holandii, Saint-Germain-En-Laye we Francji, Pisogne we WÅ‚oszech, Hranice w Czechach i Krzemieniec na Ukrainie. Ostatnio planowane jest nawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z miastem Cesis na Å‚otwie, Wilnem na Litwie, SmoleÅ„skiem w Rosji i z Denzlingen w Niemczech.

 

Dziewięć miast bliźniaczych to chyba zbyt dużo – jakość partnerskiej wspóÅ‚pracy przechodzi nam w ilość. Znacznie lepiej przedstawia siÄ™ wspóÅ‚praca w dziedzinie wyjazdów mÅ‚odzieży szkolnej. W tym roku planowana jest wymiana zespoÅ‚ów artystycznych i grup sportowych. ZespoÅ‚y muzyczne z Francji, Holandii, Czech, WÅ‚och i Ukrainy wystÄ…piÄ… na Youth Festival, odbywajÄ…cym siÄ™ w ramach Dni Konstancina. Nasza mÅ‚odzież w czasie wakacji weźmie udziaÅ‚ w warsztatach fotograficznych i filmowych w Pisogne, chór dzieciÄ™cy zaÅ›piewa w Hranicach, a do Holandii wyjadÄ… mÅ‚odzi sportowcy. Na uroczystoÅ›ci zwiÄ…zane z obchodami 200-lecia urodzin Juliusza SÅ‚owackiego kilkudziesiÄ™cioosobowa grupa uczniów pojedzie do KrzemieÅ„ca. I to wÅ‚aÅ›nie na tÄ™ dziedzinÄ™ wspóÅ‚pracy warto zwrócić wiÄ™kszÄ… uwagÄ™.

 

W tegorocznym budżecie na wspóÅ‚pracÄ™ z zagranicÄ… przewidziano blisko 300 tys. zÅ‚. Na kontakty z piÄ™cioma miastami bliźniaczymi to wystarczajÄ…co dużo, ale partnerstwo z dziewiÄ™cioma bÄ™dzie wymagaÅ‚o przeznaczenia w budżecie odpowiednio wiÄ™kszych Å›rodków. A w czasach kryzysu może to być trudne.

 

Od naszych zagranicznych partnerów możemy siÄ™ wiele nauczyć, porównać jak radzÄ… sobie z typowymi problemami maÅ‚ych miast, jak rozwiÄ…zujÄ… sprawy sÅ‚użby zdrowia, czystoÅ›ci w mieÅ›cie, oczyszczalni Å›cieków, organizacji samorzÄ…du (np. burmistrz Pisogne peÅ‚ni swÄ… funkcjÄ™ honorowo, spoÅ‚ecznie – zawodowo prowadzi kancelariÄ™ adwokackÄ…). Wramach projektu „Miasta i gminy bliźniacze” ciekawe pomysÅ‚y, zwÅ‚aszcza dotyczÄ…ce programów wspóÅ‚pracy mÅ‚odzieży, mogÄ… liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych. Lesznowola już skorzystaÅ‚a z takiej możliwoÅ›ci. Za najlepsze projekty Unia Europejska przyznaje nagrody – można zdobyć: Dyplom Europejski, Medal Europejski, FlagÄ… HonorowÄ… i najwyższe wyróżnienie NagrodÄ™ EuropejskÄ….

 

Partnerstwo od wieków


Pierwszymi miastami, które nawiÄ…zaÅ‚y ze sobÄ… wspóÅ‚pracÄ™, byÅ‚y niemiecki Paderborn i francuskie Le Mans. NieformalnÄ… już w IX w., w 836 roku, a oficjalnÄ… w 1967 r. Po II wojnie Å›wiatowej, w 1947 r. pierwszÄ… umowÄ™ partnerskÄ… podpisaÅ‚y miasta Ludwigshafen w Niemczech i Montbeliard we Francji. W 1951 r. 50 burmistrzów zaÅ‚ożyÅ‚o radÄ™ miast europejskich, która w 1984 r. zmieniÅ‚a nazwÄ™ na RadÄ™ Miast i Regionów Europy. Celem partnerstwa jest integracja europejska i szeroko rozumiana wspóÅ‚praca – wymiana doÅ›wiadczeÅ„, promocja miasta lub gminy, nawiÄ…zywanie kontaktów przez mÅ‚odzież. W Polsce już ponad 2000 miast i gmin ma partnerów w innych europejskich krajach.

   
Drukuj