UWAGA, QUADY! autor: MATEUSZ ZAREMBA
   

NadejÅ›cia wiosny w naszej gminie nie obwieszczajÄ… trele sÅ‚owików, tylko ryk quadów i crossowych motocykli.

 

DziesiÄ…tki ryczÄ…cych potworów rozjeżdża waÅ‚y wiÅ›lane, polne drogi i leÅ›ne dukty. Jeżdżą również drogami i ulicami gminy – przecież nad WisÅ‚Ä™ jakoÅ› trzeba siÄ™ dostać. PoruszajÄ… siÄ™ po drogach publicznych – bez homologacji, Å›wiateÅ‚ i lusterek, bez przeglÄ…du technicznego i obowiÄ…zkowego ubezpieczenia OC, a ich użytkownicy czÄ™sto również bez uprawnieÅ„ do kierowania jakimkolwiek pojazdem. SzalejÄ… na nichmÅ‚odzi ludzie, czÄ™sto zamÅ‚odzi, by ponosić odpowiedzialność za swoje wyczyny, stwarzajÄ…c realne niebezpieczeÅ„stwo dla pozostaÅ‚ych użytkowników dróg: pieszych i kierowców pojazdów, siebie samych oraz zwierzÄ…t. Brawura i brak wyobraźni to ich znak firmowy. Im trudniejsze warunki terenowe, tym lepiej. Policja i straż miejska bezradnie rozkÅ‚adajÄ… rÄ™ce: jak mamy ich dogonić, czym? Jeżdżą w kaskach i heÅ‚mach, wiÄ™c trudno ich zidentyfikować. WiÄ™kszość quadów to pojazdy nierejestrowane, bez tablic.

 

– WÅ‚adze gminy też nie znajdujÄ… sposobu rozwiÄ…zania problemu, chociaż to nie jest specjalnie trudne. Zamiast przeznaczać dodatkowe pieniÄ…dze na dofinansowanie policji, można za kilka tysiÄ™cy zÅ‚otych kupić porzÄ…dny motocykl, żeby byÅ‚o czym gonić za takimi kamikadze – mówi jeden z mieszkaÅ„ców Czarnowa, gdzie w lesie należącym do wspólnoty gruntowej Czarnów znajduje siÄ™ ulubione miejsce popisów amatorów ekstremalnej jazdy na quadach i motocyklach terenowych. Sposób zapewne siÄ™ znajdzie, gdy dojdzie do tragedii. Nie ma dnia, by prasa nie donosiÅ‚a o wypadkach z udziaÅ‚em quadów w którymÅ› z polskich miast. CzÄ™sto tragicznych w skutkach. Doczekamy siÄ™ imy – dodaje W. W.

 

Rozpowszechnienie quadów, ze wzglÄ™du na brak odpowiednich przepisów homologacyjnych, stworzyÅ‚o problemy interpretacyjne zwiÄ…zane z przyporzÄ…dkowaniem tych maszyn do odpowiedniej grupy pojazdów: część z nich rejestrowana byÅ‚a jako motocykle lub motorowery, a nawet ciÄ…gniki rolnicze, a część – jako tzw. pojazdy samochodowe inne. Każdy z wymienionych pojazdów powinien speÅ‚niać różne warunki techniczne, a kierujÄ…cy nimi –mieć odrÄ™bnÄ… kategoriÄ™ prawa jazdy. Obecnie każdy quad jest pojazdem rodzaju „pojazd samochodowy inny”, podrodzaj – czterokoÅ‚owiec lub czterokoÅ‚owiec lekki. O wymaganej kategorii prawa jazdy decyduje pojemność silnika. Tyle że nadal nie każdy jest rejestrowany. JeÅ›li kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokoÅ‚owiec lekki, to kierujÄ…cy tym pojazdem powinien mieć prawo jazdy kategorii AM lub wyższej, jeÅ›li jest zakwalifikowany jest czterokoÅ‚owiec, to kierujÄ…cy powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B. W przypadku starszych modeli, jeżeli quad bÄ™dzie zarejestrowany jako motorower, motocykl lub ciÄ…gnik rolniczy, kierujÄ…cy – w zależnoÅ›ci od jego wieku – powinien legitymować siÄ™ kartÄ… motorowerowÄ…, prawem jazdy kategorii AM lub prawem jazdy odpowiedniej kategorii na motocykl lub ciÄ…gnik rolniczy. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokoÅ‚owym wszÄ™doÅ‚azem można poruszać siÄ™ po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, z wyjÄ…tkiem dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe. Zabroniona jest jednak jazda duktami leÅ›nymi, drogami poÅ‚ożonymi na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz waÅ‚ami przeciwpowodziowymi.

 

Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzÄ™gowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leÅ›nymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy sÄ… one oznakowane drogowskazami dopuszczajÄ…cymi ruch po tych drogach. Naruszenie tego artykuÅ‚u stanowi wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeÅ„: kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej (policjanta, strażnika leÅ›nego) nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, Å‚Ä…ki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 zÅ‚ (art. 157 § 1 kodeksu wykroczeÅ„).

Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody, zabrania siÄ™ ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz drogami poÅ‚ożonymi na nieruchomoÅ›ciach stanowiÄ…cych wÅ‚asność bÄ…dź przedmiot dzierżawy wieczystej parków narodowych lub rezerwatu przyrody. Naruszenie wskazanego zakazu jest wykroczeniem z art. 127 ustawy o ochronie przyrody.

Zgodnie z art. 88n ustawy prawo wodne zabronione jest przejeżdżanie przez waÅ‚y przeciwpowodziowe oraz wzdÅ‚uż korony waÅ‚ów pojazdami z wyjÄ…tkiem miejsc do tego przeznaczonych. Naruszenie zakazu jest wykroczeniem z art. 194 pkt 13 ustawy prawo wodne.

   
Drukuj