Pięciolatki muszą, sześciolatki mogą
   

PrzedszkoleZ podsumowania pierwszego etapu tegorocznej rekrutacji do przedszkoli, przedstawionego na posiedzeniu Komisji BezpieczeÅ„stwa, OÅ›wiaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej wynika, że w konstanciÅ„skich gminnych przedszkolach zabrakÅ‚o miejsc dla 189 dzieci trzy- i czteroletnich. SytuacjÄ™ najmÅ‚odszych pogorszyÅ‚o zamkniÄ™cie przedszkola w Mirkowie i opóźnienie budowy nowego przedszkola w Oborach. Z 345 miejsc we wszystkich gminnych placówkach ubyÅ‚o 70 miejsc przedszkolnych w Mirkowie czyli ok. 20 proc. Nie przybyÅ‚o ani jedno miejsce.

 

– W tym roku na przyjÄ™cie do przedszkola mogÅ‚y liczyć tylko dzieci samotnych matek. I to pewnie nie wszystkie. Dla mnie i wielu innych rodziców to dramat. Nie stać nas na prywatne przedszkole – mówi matka trzyletniego Kuby z Mirkowa. – To nowe, w Oborach, nawet jak za kilka miesiÄ™cy budowa zostanie zakoÅ„czona, a sÅ‚yszaÅ‚am o grudniu, też nie rozwiąże problemu. Czym dowieziemy dzieci do Obór? Przecież żaden publiczny transport miÄ™dzy Mirkowem a Oborami nie istnieje. Do przedszkola jest fatalny i dojazd, i dojÅ›cie. Oddalone jest ono od szosy o ok. 300 m, wjazd miÄ™dzy blokami dziurawÄ… drogÄ… z betonowych pÅ‚yt, rozrzuconych co kilka metrów, dziesiÄ…tej kategorii odÅ›nieżania. ProszÄ™ spróbować przeprowadzić tamtÄ™dy rozespanego trzyletniego malucha rano po Å›niegu. Nie wiem, o której musiaÅ‚abym wyjść z domu, żeby zdążyć odstawić KubÄ™ do przedszkola i być w pracy w Warszawie na godz. 8.00. Może wÅ‚adze gminy pomyÅ›lÄ… o uruchomieniu jakiegoÅ› dowozu z Mirkowa do Obór, podobnego do gimbusów. O budowie nowego przedszkola, ale w mieÅ›cie, np. w Klarysewie mówiono już w poprzedniej kadencji, kiedy moje pierwsze dziecko miaÅ‚o trzy lata, ale jakoÅ› nie powstaÅ‚o. Mija kolejna kadencja i też nic. Tak wyglÄ…da w praktyce realizacja polityki prorodzinnej w naszej gminie – podsumowuje matka.

 

Rodzicom pozostaje szukanie wolnych miejsc w niepublicznych placówkach. I zapÅ‚acenie za przedszkolnÄ… edukacjÄ™ malucha odpowiednio wiÄ™cej. Niepubliczne przedszkole speÅ‚niajÄ…ce ustawowe warunki może otrzymywać dotacje z budżetu gminy w wysokoÅ›ci 100 proc. wydatków bieżących przewidzianych na jedno dziecko w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminÄ™, ale to nie pokrywa czesnego w prywatnych placówkach. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, rady gmin mogÄ… wyrazić zgodÄ™ na udzielenie dotacji niepublicznemu przedszkolu w wysokoÅ›ci wyższej niż 100 proc. wydatków bieżących, ale muszÄ… znaleźć na niÄ… pieniÄ…dze w gminnej kasie.

 

– OczywiÅ›cie wszystkiemu winna ustawa z 13 czerwca 2013 r., tzw. przedszkolna, a nie krótkowzroczność i zaniedbania wÅ‚adz gminy. Ustawa wprowadziÅ‚a wiele zmian, które majÄ… zwiÄ™kszać dostÄ™p do wychowania przedszkolnego dla najmÅ‚odszych dzieci i obowiÄ…zek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci w wieku piÄ™ciu lat. WÅ‚adze gminy na razie konsekwentnie zmniejszajÄ… liczbÄ™ miejsc w oddziaÅ‚ach przedszkolnych – podsumowujÄ… rodzice. Dyrektorzy gminnych przedszkoli i szkóÅ‚, uczestniczÄ…cy w posiedzeniu komisji, zapewniali, że miejsc w zerówkach nie zabraknie. PiÄ™ciolatki muszÄ… mieć zagwarantowane miejsce w przedszkolu, szeÅ›ciolatki mogÄ… zostać skierowane do przedszkolnych oddziaÅ‚ów przy szkoÅ‚ach. W najgorszej sytuacji sÄ… najmÅ‚odsi.

 

Jak co roku, w czasie wakacji część gminnych placówek bÄ™dzie okresowo nieczynna. Znany jest już harmonogram dyżurów gminnych przedszkoli:

• od 1 do 11 lipca dyżur peÅ‚nić bÄ™dzie Gminne Przedszkole nr 4 z oddziaÅ‚ami integracyjnymi „LeÅ›na Chatka” przy ul. Wareckiej,

• od 14 do 25 lipca dyżurować bÄ™dzie Gminne Przedszkole nr 1 przy ul. Oborskiej 2,

• od 28 lipca do 8 sierpnia czynne bÄ™dzie Gminne Przedszkole nr 5 w Oborach.

   
Drukuj