Równanie przez rujnowanie autor: MM
   

Jeziorka

Podniesienie brzegu Jeziorki zlikwidowało taras zalewowy

 

Na gminnÄ… dziaÅ‚kÄ™ przy ul. PuÅ‚askiego 4 ktoÅ› zwozi caÅ‚e wywrotki ziemi, odpadów budowlanych i Å›mieci. Kto na to pozwoliÅ‚? Podniesienie tego terenu bÄ™dzie w przyszÅ‚oÅ›ci powodować podtopienia na sÄ…siednich posesjach – zaalarmowali naszÄ… redakcjÄ™ mieszkaÅ„cy Skolimowa.

 

DziaÅ‚kÄ™ skontrolowali radni, m.in. WÅ‚odzimierz Wojdak, przewodniczÄ…cy komisji ds. zagrożeÅ„ powodziowych. Radni stwierdzili, że rzeczywiÅ›cie podniesiono teren, a przy tym poÅ‚amano gaÅ‚Ä™zie i uszkodzono drzewa rosnÄ…ce na dziaÅ‚ce. Na dodatek część ziemi i gruzu osunęła siÄ™ do Jeziorki. – Jak to jest, że w tym samym miejscu nie można urzÄ…dzić przystani kajakowej i plaży z prawdziwego zdarzenia – bo w opinii urzÄ™dników uniemożliwiajÄ… to przepisy chroniÄ…ce krajobraz – a można nasypać dziesiÄ…tki ton różnego paskudztwa i zrujnować caÅ‚y teren? – pytajÄ… mieszkaÅ„cy i radni.

 

Można, bo tak postanowiÅ‚ burmistrz. – Teren zostaÅ‚ wyrównany i uporzÄ…dkowany. JeÅ›li nawieziono zbyt dużo ziemi przy rzece, to zostanie ona zabrana, a teren wyrównany. Wkrótce zostanie tam zasiana trawa i bÄ™dziemy mieli piÄ™kny publiczny teren – mówi Kazimierz JaÅ„czuk.

 

Argumenty burmistrza nie przekonaÅ‚y radnych i mieszkaÅ„ców, którzy o pracach ziemnych, prowadzonych bez zezwolenia, zawiadomili RegionalnÄ… DyrekcjÄ™ Ochrony Åšrodowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Åšrodowiska, Regionalny ZarzÄ…d Gospodarki Wodnej, Wojewódzki ZarzÄ…d Melioracji i UrzÄ…dzeÅ„ Wodnych oraz wojewodÄ™ mazowieckiego. SpoÅ‚ecznicy wystÄ…pili o szybkÄ… kontrolÄ™ zasypanego terenu i wszczÄ™cie postÄ™powania w przypadku zÅ‚amania przepisów. ZgÅ‚oszenie wystÄ…pienia szkody w Å›rodowisku zÅ‚ożyÅ‚o również Stowarzyszenie Uzdrowisko Dzieciom. Szkody w Å›rodowisku obejmujÄ… m.in.:

• zasypanie pni drzew, w tym starego drzewostanu, na wysokość metra lub wiÄ™cej oraz poważne uszkodzenia drzew, co naszym zdaniem może grozić ich obumarciem,

• zmianÄ™ uksztaÅ‚towania bezpoÅ›redniego pasa brzegowego rzeki poprzez jego podniesienie o 1–1,5 m lub wiÄ™cej, co spowodowaÅ‚o likwidacjÄ™ tarasu zalewowego oraz zawężenie doliny rzeki. W przypadku wysokiego stanu wód grozi to ich spiÄ™trzeniem lub nawet zablokowaniem koryta rzeki w przypadku obsuniÄ™cia nawiezionej gliny i gruzu,

• zmianÄ™ w chronionym krajobrazie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu na odcinku naturalnego koryta rzeki Jeziorki.

 

Po interwencji radnych u burmistrza Kazimierza JaÅ„czuka, wokóÅ‚ niektórych drzew odgarniÄ™to nawiezionÄ… ziemiÄ™ i gruz, tworzÄ…c leje wokóÅ‚ pni. – Naszym zdaniem nie jest to jednak dziaÅ‚anie wystarczajÄ…ce do zachowania tego drzewostanu w dobrym stanie – wyjaÅ›nia Tomasz Zymer, radny i prezes zarzÄ…du Stowarzyszenia Uzdrowisko Dzieciom. Zmiana uksztaÅ‚towania bezpoÅ›redniego pasa brzegowego rzeki poprzez jego znaczne podniesienie, spowodowaÅ‚a likwidacjÄ™ tarasu zalewowego oraz zawężenie doliny rzeki. Przy wysokim stanie wód grozi to ich spiÄ™trzeniem lub nawet zablokowaniem koryta rzeki w przypadku obsuniÄ™cia nawiezionej gliny i gruzu. A likwidacja tarasu zalewowego zmieniÅ‚a krajobraz, który w tym miejscu jest chroniony w ramach WOChK na odcinku naturalnego koryta rzeki Jeziorki – dodaje radny.

 

Czekamy na kontrolę i działania naprawcze.

   
Drukuj