Uzdrowisko Konstancin-Zdrój w ręce samorządów
   

Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego, zaniepokojone planami Ministerstwa Skarbu, dotyczÄ…cymi prywatyzacji spóÅ‚ki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, wystosowaÅ‚o list do ministra skarbu Aleksandra Grada. Poniżej publikujemy jego treść.

 

Szanowny Panie Ministrze,


Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina im. Stefana Å»eromskiego, zwraca siÄ™ do Pana Ministra w sprawie dotyczÄ…cej dalszych losów Uzdrowiska Konstancin. Zgodnie z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… statutowÄ…, majÄ…cÄ… na celu zachowanie i dalszy rozwój Uzdrowiska Konstancin, Towarzystwo jest zaniepokojone zamiarem prywatyzacji SpóÅ‚ki „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” Sp. z o.o., w wyniku której mogÅ‚oby dojść do utraty jego funkcji uzdrowiskowej.

 

Uzdrowisko Konstancin istnieje od 1917 roku. Jego walory balneologiczne to: zalesienie, gÅ‚ównie drzewami iglastymi, suche piaszczyste gleby, poÅ‚ożenie w dorzeczu rzeki Jeziorki i WisÅ‚y, wzbogacone termalnÄ… solankÄ… jodowo-bromowÄ… o uznanych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych. Walorem unikalnym w skali kraju jest fakt poÅ‚ożenia w obrÄ™bie aglomeracji stoÅ‚ecznej. Mimo upÅ‚ywu czasu, nadmiernej urbanizacji i inwazji developerskiej, Konstancin nadal pozostaje miejscem wyjÄ…tkowym i bezcennym. Dlatego zasÅ‚uguje na szczególnÄ… uwagÄ™, by w trakcie przeksztaÅ‚ceÅ„ wÅ‚asnoÅ›ciowych nie straciÅ‚ swoich walorów przyrodniczych i uzdrowiskowych. W przypadku Konstancina niekontrolowana prywatyzacja może doprowadzić do ekspansji budownictwa mieszkaniowego, niszczÄ…c nie tylko walory uzdrowiskowe, ale również unikalnÄ…, zabytkowÄ… architekturÄ™ wpisanÄ… w roku 1990 do rejestru zabytków jako ZespóÅ‚ Architektoniczno- Urbanistyczno-Krajobrazowy Konstancina-Jeziorny. Dodatkowo wpisem indywidualnym objÄ™te jest wiele zabytkowych willi Konstancina, dzieÅ‚ znakomitych architektów.

 

Planowane przeksztaÅ‚cenia w odniesieniu do Uzdrowiska Konstancin powinny uwzglÄ™dniać rozbudowÄ™ bazy przyrodoleczniczej, w tym basenów termalnych z wykorzystaniem solanki konstanciÅ„skiej, zarówno dla celów leczniczych, jak i rehabilitacyjnych. StanowiÅ‚oby to uzupeÅ‚nienie i wzbogacenie oferty leczniczej istniejÄ…cej bazy szpitalno-rehabilitacyjnej Konstancina, jak również oferty rekreacyjnej dla mieszkaÅ„ców Warszawy i okolic.

 

Mamy nadziejÄ™, że taki rozwój Uzdrowiska Konstancin mógÅ‚by zapewnić SamorzÄ…d Województwa Mazowieckiego. Dlatego Towarzystwo wspiera dziaÅ‚ania w/w WÅ‚adz, majÄ…ce na celu przystÄ…pienie do SpóÅ‚ki „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” Sp. z o.o. i nieodpÅ‚atne przejÄ™cie udziaÅ‚ów Skarbu PaÅ„stwa w w/w SpóÅ‚ce. Liczymy również na czynne zaangażowanie WÅ‚adz Powiatu PiaseczyÅ„skiego oraz WÅ‚adz SamorzÄ…dowych Uzdrowiskowej Gminy Konstancin-Jeziorna jako gospodarza terenu i Jego mieszkaÅ„ców.

 

Towarzystwo zwraca siÄ™ z uprzejmÄ… proÅ›bÄ… do Pana Ministra o podjÄ™cie takiej decyzji, która pozwoli Uzdrowisku Konstancin na dalszy rozwój z wykorzystaniem jego bogactw naturalnych, poÅ‚ożenia oraz możliwoÅ›ci wykorzystania na ten cel Å›rodków finansowych Unii Europejskiej. Mamy ambicjÄ™ być kurortem na miarÄ™ podobnych w innych stolicach europejskich.


Z poważaniem
Prezes i ZarzÄ…d
Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i
Zabytków Konstancina

   
Drukuj