Niepodległość wywalczona autor: (MM)
   

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęło wystawione 9 listopada w Hugonówce widowisko historyczne pt. „Niepodległość wywalczona”, na które złożyły się opowieści oraz pieśni wojskowe i patriotyczne.

 

 

 

11 listopada, w 96. rocznicę odzyskania niepodległości, uczczono pamięć bohaterów składając kwiaty przy trzech pomnikach: katyńskim przy ul. Sienkiewicza, poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II oraz przy głazie przy ul. Warszawskiej w Jeziornie – pomniku Obrońców Ojczyzny, który upamiętnia bohaterów poległych w czasie walk na terenie gminy w latach 1918–1921. Walczącym za wolność ojczyzny hołd oddali przedstawiciele konstancińskiego samorządu z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i przewodniczącym rady miejskiej Andrzejem Cieślawskim na czele oraz delegacje m.in.: gminnego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i ByłychWięźniów Politycznych, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Klubu Seniora z Kawęczynka, Koła Seniora nr 24 na osiedlu Grapa, a także uczniów konstancińskich szkół.

 

Po uroczystości odbył się tradycyjny, już XXIV Bieg Niepodległości. Do biegu głównego na dystansie ok. 2 km, z parkingu przed urzędem miasta wystartowało 286 osób. Najszybciej do mety w Parku Zdrojowym przy amfiteatrze dobiegł Krzysztof Wasiewicz z Piaseczna, który wygrał bieg już trzeci raz z rzędu oraz Tamara Siemieniuk z Konstancina- Jeziorny.W parku rozegrano również bieg dla dzieci.W kategorii do sześciu lat zwyciężyli Tosia Wierzbicka i Jan Kossowski- Kaziara,w kategori 7–9 lat –Zuzanna Kowalczyk i Bartłomiej Szewczyk, a w kategorii 10–11 lat – Kinga Kulczyńska i Adrian Pec. Najmłodszą uczestniczką biegu była 11-miesięczna Rozalia Malanowska, która przejechała dystans w wózku prowadzonym przez jej mamę Patrycję.

 

Najstarsza uczestniczka liczyła 86 lat. Jedynym uczestnikiem, który biegł we wszystkich 24 edycjach biegu niepodległości był Andrzej Kafara, radny rady miejskiej kończącej się kadencji. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali także statuetki i nagrody. Po biegu w Parku Zdrojowym odbył się piknik rodzinny z gorącą grochówką i wieloma atrakcjami dla najmłodszych.


Obchody Święta Niepodległości zakończyła msza w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Mirkowie. Po mszy odbył się koncert najpiękniejszych pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu kameralnego Fundacji Artystycznej Concentus ProArte.

   
Drukuj