Świątynie Konstancina część III autor: (KW)
   

To najmÅ‚odsza parafia dekanatu konstanciÅ„skiego, erygowana dekretem prymasa Polski kardynaÅ‚a Józefa Glempa w 1994 r. Siedziba parafii znajduje siÄ™ na terenie gminy Piaseczno, jednak jej obszar obejmuje tereny leżące zarówno w gminie Piaseczno, jak i gminie Konstancin.

 

KoÅ›cióÅ‚, zaprojektowany zostaÅ‚ przez architektów JolantÄ™ Tadzik, Jacka GruszkÄ™ i Wojciecha Krzysztoforskiego, stylistycznie nawiÄ…zuje do architektury romaÅ„skiej: jest trójnawowÄ… halÄ… z transeptem (nawÄ… poprzecznÄ…), prezbiterium (część oÅ‚tarzowa) i absydÄ… (póÅ‚koliste lub wieloboczne zamkniÄ™cie prezbiterium), zaÅ‚ożonÄ… na planie krzyża Å‚aciÅ„skiego. W części portalowej ma wbudowanÄ… wieżę. Do stylu romaÅ„skiego nawiÄ…zuje również regularna geometryczna bryÅ‚a Å›wiÄ…tyni oraz charakterystyczne niewielkie okna o póÅ‚kolistych zwieÅ„czeniach.

 

We wnÄ™trzu koÅ›cioÅ‚a centrum oÅ‚tarza stanowi prosty krzyż i obraz przedstawiajÄ…cy Chrystusa w otoczeniu apostoÅ‚ów. Wystrój Å›wiÄ…tyni nie jest jeszcze ukoÅ„czony. W bocznej nawie wmurowano pamiÄ…tkowÄ… tablicÄ™ i umieszczono popiersie papieża Jana PawÅ‚a II, który w czerwcu 1983 r. w Poznaniu beatyfikowaÅ‚, a w maju 2003 r. w Rzymie kanonizowaÅ‚ UrszulÄ™ LedóchowskÄ…, zaÅ‚ożycielkÄ™ Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa KonajÄ…cego i patronkÄ™ parafii.

 

 

BryÅ‚a koÅ›cioÅ‚a Å›w. Urszuli Ledóchowskiej nawiÄ…zuje do stylu romaÅ„skiego

BryÅ‚a koÅ›cioÅ‚a Å›w. Urszuli Ledóchowskiej nawiÄ…zuje do stylu romaÅ„skiego

   
Drukuj