Okazyjnie kupię autor: GRAŻYNA MATUSIK- TOMASZEWSKA
   

Cena dziaÅ‚ki zależy od statusu gruntu, ale kupno kawaÅ‚ka pola w atrakcyjnej cenie – z myÅ›lÄ… o budowie domu – ma sens tylko wtedy, gdy przed zakupem ustalimy, że odrolnienie ziemi w ogóle bÄ™dzie możliwe.

 

działki rolne

Chociaż dziaÅ‚ki rolne sÄ… o wiele taÅ„sze od budowlanych, to jednak przed ich zakupem trzeba siÄ™ upewnić, czy odrolnienie bÄ™dzie w ogóle możliwe

 

W miejscowościach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużego miasta działka rolna kosztuje kilkakrotnie taniej od działki budowlanej. A że w życiu zawsze jest coś za coś, na odrolnienie gruntu trzeba poświęcić sporo czasu i uzbroić się w cierpliwość.

 

O możliwoÅ›ci ustalenia innego niż rolniczy sposobu użytkowania gruntu decydujÄ… zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim w urzÄ™dzie gminy warto sprawdzić, czy interesujÄ…cy nas teren jest objÄ™ty MPZP. Jeżeli dla danego obszaru plan taki nie zostaÅ‚ sporzÄ…dzony i uchwalony, przeznaczenie gruntu można ustalić poprzez uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. W naszej gminie nie jest to jednak możliwe – w gminach uzdrowiskowych, które nie majÄ… sporzÄ…dzonych MPZP, z mocy prawa burmistrz pozbawiony jest możliwoÅ›ci wydawania warunków zabudowy. A na uchwalenie planu można czekać parÄ™ lat. Czekamy na uchwalenie planów jeszcze dla ok. 40 proc. terenu naszej gminy i na uchwalenie nowego studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wielu mieszkaÅ„ców ma wÄ…tpliwoÅ›ci, czy warto uchwalać plany na podstawie starych, maÅ‚o aktualnych studiów, bowiem zgodnie z ustawÄ… o zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r. wymagana jest bezwzglÄ™dna zgodność zapisów planu z zapisami studium.

 

Procedura zmiany przeznaczenia terenu i wyÅ‚Ä…czenia go z produkcji rolnej trwa nawet do dwóch lat i pociÄ…ga za sobÄ… obowiÄ…zek poniesienia należnoÅ›ci i opÅ‚at rocznych, a w odniesieniu do gruntów leÅ›nych zapÅ‚aty także jednorazowego odszkodowania. ObowiÄ…zek uzyskania zezwolenia na wyÅ‚Ä…czenie użytku rolnego z produkcji obejmuje gleby pochodzenia mineralnego i organicznego zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego, a także grunty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leÅ›nych, oraz grunty leÅ›ne, przeznaczone na cele nierolnicze i nieleÅ›ne. Grunty klasy V i VI może odrolnić gmina lub powiat, klasy IV – wojewoda, a klas I–III – tylko minister rolnictwa.

 

Należność jest jednorazową opłatą z tytułu trwałego wyłączenia gruntu z produkcji, a jej wysokość obliczana jest według przelicznika wskazanego w ustawie i pozostaje zależna m.in. od wielkości i klasy gruntu. Opłata roczna stanowi 10 proc. należności i w razie trwałego wyłączenia naliczana jest przez okres 10 lat.

 

WyjÅ›ciem z sytuacji jest zakup dziaÅ‚ki rolnej o powierzchni minimum 3 ha – ustawa o ustroju rolnym stanowi, że na takiej dziaÅ‚ce możemy wybudować siedlisko. To jednak, szczególnie w przypadku Konstancina, rozwiÄ…zanie kosztowne, czÄ™sto droższe niż zakup dziaÅ‚ki budowlanej.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ

• Grunty rolne podlegajÄ… ochronie wynikajÄ…cej z ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leÅ›nych.

• Ustawa mówi, że na cele nierolnicze i nieleÅ›ne można przeznaczać przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji, jako nieużytki, a w razie ich braku – inne grunty o najniższej przydatnoÅ›ci produkcyjnej.

• Przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolne dokonuje siÄ™ w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże musi to być poprzedzone uzyskaniem zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi – w przypadku gruntów rolnych stanowiÄ…cych użytki rolne klas I–III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha.

• Uzyskanie decyzji o wyÅ‚Ä…czeniu z produkcji rolnej nie jest wymagane w stosunku do użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego, a co za tym idzie, w tych przypadkach nie mogÄ… zostać naliczone należnoÅ›ci i opÅ‚aty roczne.

• Od 1 stycznia 2009 r. przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leÅ›nych nie majÄ… zastosowania do gruntów rolnych stanowiÄ…cych użytki rolne, poÅ‚ożonych w granicach administracyjnych miast.
   
Drukuj