By kryzys przeszedł łagodnie autor: (TB)
   

kryzysŚwiatowy kryzys gospodarczy nie ominął naszego kraju. Wzrasta liczba bezrobotnych, upadają firmy. Przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy ma ułatwić pracodawcom i pracownikom przetrwanie tego trudnego okresu.

 

Ustawa o Å‚agodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiÄ™biorstw, która weszÅ‚a w życie w koÅ„cu sierpnia, zmienia niektóre przepisy kodeksu pracy. Zmiany dotyczÄ… czasu pracy, dopÅ‚aty do pensji i tzw. postojowego, dofinansowania szkoleÅ„ i studiów oraz liczby umów o pracÄ™ na czas okreÅ›lony. PrzyjÄ™te zmiany dotyczÄ… wszystkich przedsiÄ™biorstw – i tych najwiÄ™kszych, i firm zatrudniajÄ…cych kilka osób.

 

Co pozwoli zapewnić pracownikom zachowanie miejsc pracy i uÅ‚atwi przedsiÄ™biorcom utrzymanie siÄ™ na rynku? Na pewno wprowadzenie elastycznego czasu pracy i wydÅ‚użenie okresu rozliczeniowego. Czas pracy może wynosić od szeÅ›ciu do 10 godzin dziennie. Okres rozliczeniowy czasu pracy zostaÅ‚ wydÅ‚użony z czterech miesiÄ™cy do roku. Te zmiany spowodujÄ…, że dodatek za ewentualnÄ… pracÄ™ w godzinach nadliczbowych otrzymamy o wiele później, na koniec okresu obliczeniowego, który ulegÅ‚ znacznemu wydÅ‚użeniu. Zmianie ulegÅ‚y też przepisy dotyczÄ…ce okreÅ›lenia doby pracowniczej – w zależnoÅ›ci od potrzeb firmy pracÄ™ możemy rozpoczynać i koÅ„czyć w różnych godzinach i z tego tytuÅ‚u nie przysÅ‚uguje nam wynagrodzenie za nadgodziny.

 

PrzedsiÄ™biorca ma także możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzeÅ„. PrzedsiÄ™biorca zmuszony do obniżenia wymiaru czasu pracy do póÅ‚ etatu i proporcjonalnie wynagrodzenia może wystÄ…pić o dopÅ‚aty do pensji dla osób zatrudnionych w firmie. PrzedsiÄ™biorca może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej wysokoÅ›ci 402,50 zÅ‚ miesiÄ™cznie na jednego pracownika. Na zmniejszenie wymiaru czasu pracy i obniżenie wynagrodzenia potrzebna jest zgoda pracownika.

 

KolejnÄ… możliwoÅ›ciÄ… jest objÄ™cie pracowników przestojem ekonomicznym. W tym przypadku przedsiÄ™biorca również może wystÄ…pić o dofinansowanie wynagrodzeÅ„. Może otrzymać pieniÄ…dze na wypÅ‚atÄ™ postojowego w wysokoÅ›ci 100 proc. zasiÅ‚ku dla bezrobotnych, czyli 575 zÅ‚. PozostaÅ‚Ä… część wynagrodzenia, do wysokoÅ›ci minimalnej pensji, wypÅ‚aca pracodawca.

 

W okresie zmniejszenia wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego pracodawca może skierować pracowników na szkolenia lub studia podyplomowe uzasadnione potrzebami firmy. W tym przypadku może skorzystać z dopÅ‚at z Funduszu Pracy. DoksztaÅ‚cajÄ…cym siÄ™ pracownikom przysÅ‚uguje stypendium w wysokoÅ›ci 100 proc. zasiÅ‚ku dla bezrobotnych.

 

Dotychczas trzecia umowa na czas okreÅ›lony, podpisywana z tym samym pracownikiem, automatycznie stawaÅ‚a siÄ™ umowÄ… na czas nieokreÅ›lony. Obecnie pracodawca może zawierać dowolnÄ… liczbÄ™ umów na czas okreÅ›lony (z tym samym pracownikiem), jednak zatrudnianie pracownika na tej zasadzie nie może przekraczać ogóÅ‚em 24 miesiÄ™cy. Po 24 miesiÄ…cach pracodawca musi podpisać z pracownikiem umowÄ™ na czas nieokreÅ›lony.

 

Przepisy antykryzysowe bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y do koÅ„ca 2011 r. W skÅ‚ad pakietu antykryzysowego weszÅ‚y również ustawy o dopÅ‚atach do kredytów mieszkaniowych dla osób, które utraciÅ‚y pracÄ™, o gwarancji wypÅ‚acalnoÅ›ci depozytów do 50 tys. euro (zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym) i wprowadzeniu wyższej ulgi inwestycyjnej dla nowo zakÅ‚adanych firm.

   
Drukuj