Zmiany ważne dla rodziny autor: (KW)
   

Najistotniejsze zmiany dotyczÄ… becikowego
oraz urlopów macieżyÅ„skich i ojcowskich

 

Od nowego roku zmieniÅ‚o siÄ™ wiele przepisów. Korzystne zmiany odczujÄ… Å›wieżo upieczeni rodzice – wydÅ‚użone zostajÄ… urlopy macierzyÅ„skie i wprowadzony zostaje urlop ojcowski.

 

Urlop macierzyÅ„ski bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części: 20 tygodni urlopu obligatoryjnego (w przypadku urodzenia bliźniÄ…t 31 tygodni, a trojaczków– 33 tygodnie) oraz dwóch tygodni urlopu fakultatywnego, który można wykorzystać bezpoÅ›rednio po części obligatoryjnej lub można poÅ‚Ä…czyć go z pracÄ… na póÅ‚ etatu. Po raz pierwszy wprowadzony zostaje peÅ‚nopÅ‚atny urlop ojcowski. Jest to urlop niezależny od urlopu macierzyÅ„skiego, a także od części urlopu macierzyÅ„skiego, który mógÅ‚ wykorzystać ojciec.W2010 r. pracujÄ…cy ojciec bÄ™dzie miaÅ‚ prawo do tygodnia urlopu, w 2011 r. – do dwóch tygodni. Urlop bÄ™dzie przysÅ‚ugiwaÅ‚ ojcu do ukoÅ„czenia przez dziecko pierwszego roku życia.

 

Przepisy dotyczÄ…ce tzw. becikowego zmieniÅ‚y siÄ™ już od 1 listopada 2009 r. Aby otrzymać becikowe, przyszÅ‚a mama musi udokumentować, że byÅ‚a pod opiekÄ… lekarskÄ… od 10. tygodnia ciąży do porodu. ZaÅ›wiadczenie musi potwierdzać trzy wizyty u lekarza, po jednej w każdym trymestrze ciąży. Nowe przepisy majÄ… zmobilizować ciężarne do regularnych badaÅ„ lekarskich. Ministerstwo Zdrowia informuje, że kobieta, która byÅ‚a w 10. tygodniu ciąży przed 1 listopada, nie bÄ™dzie musiaÅ‚a przedstawiać takiego zaÅ›wiadczenia, aby dostać becikowe. Becikowe jest jednym z nielicznych Å›wiadczeÅ„, które jest wolne od podatku. Zmiany wprowadziÅ‚a nowelizacja kodeksu pracy, ta sama, która wydÅ‚użyÅ‚a urlopy macierzyÅ„skie.

 

Od 1 marca ulega zmianie wysokość zasiÅ‚ku pielÄ™gnacyjnego – wzrasta o 20,10 zÅ‚ miesiÄ™cznie i wynosić bÄ™dzie 173,10 zÅ‚. ZasiÅ‚ek pielÄ™gnacyjny bÄ™dzie przysÅ‚ugiwaÅ‚ wszystkim uprawnionym, bez wzglÄ™du na wysokość dochodów na jednego czÅ‚onka rodziny. OtrzymujÄ… go niepeÅ‚nosprawne dzieci do lat 16 (lub starsze, majÄ…ce orzeczenie o znacznym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci) oraz osoby powyżej 75. roku życia.

 

Już od 1 listopada ubiegÅ‚ego roku dla osób o niskich dochodach (gdy dochód w rodzinie nie przekracza 583 zÅ‚ miesiÄ™cznie) zmieniÅ‚a siÄ™ wysokość zasiÅ‚ku dla osób opiekujÄ…cych siÄ™ niepeÅ‚nosprawnymi czÅ‚onkami swoich rodzin. Åšwiadczenie wzrasta o 100 zÅ‚ i po podwyżce wynosi 520 zÅ‚. ZasiÅ‚ek pielÄ™gnacyjny to Å›wiadczenie wypÅ‚acane z opieki spoÅ‚ecznej osobom, które zrezygnowaÅ‚y z pracy, by opiekować siÄ™ niepeÅ‚nosprawnym czÅ‚onkiem rodziny. JeÅ›li niepeÅ‚nosprawny jest osobÄ… dorosÅ‚Ä…, musi mieć zaÅ›wiadczenie lekarskie o co najmniej znacznym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, a jeÅ›li jest dzieckiem, zaÅ›wiadczenie lekarskie musi stwierdzać, że niepeÅ‚nosprawny wymaga staÅ‚ej opieki. Prawa do zasiÅ‚ku nie majÄ… osoby przebywajÄ…ce w oÅ›rodkach caÅ‚odobowej opieki lub otrzymujÄ…ce dodatek pielÄ™gnacyjny do emerytury.

   
Drukuj