STANOWISKO KLUBU RADNYCH POROZUMIENIE OBYWATELI KONSTANCINA-JEZIORNY W SPRAWIE BUDŻETU GMINY NA 2010 R.
   

Do zajÄ™cia poniższego stanowiska zmusiÅ‚ nas wywiad, jakiego burmistrz Marek SkowroÅ„ski, udzieliÅ‚ podwarszawskiej gazecie „Nad WisÅ‚Ä…”, nr 1 (2010). Stanowi on prezentacjÄ™ innego punktu widzenia na realizacje podstawowych zadaÅ„ gminy w 2010 r.


Jak co roku, listopad i grudzieÅ„ upÅ‚ynęły radzie miejskiej na ksztaÅ‚towaniu budżetu gminy na rok nastÄ™pny. Budżet, po raz pierwszy od niepamiÄ™tnych czasów, dziÄ™ki determinacji opozycyjnych klubów radnych, zostaÅ‚ uchwalony w roku poprzedzajÄ…cym jego realizacjÄ™.


Rada wniosÅ‚a wiele istotnych zmian do budżetowej propozycji burmistrza, co spotkaÅ‚o siÄ™ z jego krytykÄ… wyrażonÄ… w wywiadzie pt. „Walka deficytu z rozwojem”, w którym sugeruje on, że rada hamuje rozwój gminy. Nic bardziej mylnego.

 

Nie można w nieskoÅ„czoność zadÅ‚użać gminy.W projekcie budżetu dÅ‚ug gminy na koniec 2010 r. zaplanowany zostaÅ‚ na ok. 41 mln zÅ‚, czyli w czasie oÅ›miu lat rzÄ…dów burmistrza SkowroÅ„skiego wzrósÅ‚by 10-krotnie. Na to rada siÄ™ nie zgodziÅ‚a. UwzglÄ™dniajÄ…c spadek dochodów, bÄ™dÄ…cy skutkiem kryzysu gospodarczego, zredukowaÅ‚a przewidywane zadÅ‚użenie do kwoty ok. 28 mln zÅ‚ i zmniejszyÅ‚a planowany deficyt w 2010 r. z proponowanego przez burmistrza w wysokoÅ›ci 12 mln zÅ‚ do kwoty ok. 6 mln zÅ‚.

 

Takie realia spowodowaÅ‚y konieczność gÅ‚Ä™bokiej rewizji wszystkich planowanych wydatków. Część z nich – utrzymanie oÅ›wiaty, finansowanie opieki spoÅ‚ecznej, bibliotek, przedszkoli i sÅ‚użb komunalnych – zostaÅ‚o w zasadzie zaakceptowanych zgodnie z propozycjÄ… burmistrza.

 

Nie zgodziliÅ›my siÄ™ natomiast na znaczy wzrost wydatków na KonstanciÅ„ski Dom Kultury, obsÅ‚ugÄ™ prawnÄ… (nawet kilkukrotnie droższÄ… niż w porównywalnych gminach), promocjÄ™ gminy, wyjazdy zagraniczne itp.

 

Konieczna byÅ‚a również korekta zadaÅ„ inwestycyjnych. Z budżetu 2010 r. musieliÅ›my sfinansować za kwotÄ™ ok. 5,2 mln zÅ‚ zadania realizowane w roku 2009, na które – w wyniku zaniechaÅ„ burmistrza – zabrakÅ‚o Å›rodków finansowych. StaÅ‚o siÄ™ tak pomimo wielokrotnych, zignorowanych przez burmistrza, zastrzeżeÅ„ rady do rekonstrukcji budżetu w trakcie roku 2009.

 

ChcÄ…c utrzymać wykonanie ważnych dla gminy zadaÅ„, zaszÅ‚a konieczność wydÅ‚użenia ich cyku realizacyjnego, poprzez zmniejszenia rocznego finansowania. Na przykÅ‚ad: burmistrz proponowaÅ‚ rewitalizacjÄ™ parku zdrojowego za kwotÄ™ 25 mln zÅ‚ w ciÄ…gu trzech lat – rada postanowiÅ‚a zrealizować to zadanie w dÅ‚uższym okresie, przy jednoczesnej weryfikacji zakresu robót. KontrowersyjnÄ… koncepcjÄ… okazaÅ‚ siÄ™ też lansowany przez burmistrza, kosztem 27 mln zÅ‚, projekt przesyÅ‚u wszystkich Å›cieków z terenu gminy do Warszawy, realizowany w tym samym czasie, co park.

 

Rada nie wykreśliła z planu inwestycyjnego żadnego zadania w zakresie planowanej przebudowy ulic (Matejki, Batorego, Gąsiorowskiego).

 

Za cichy bojkot – przez burmistrza – postanowieÅ„ rady należy uznać zaproponowanie finansowania remontu szkoÅ‚y w Opaczy za kwotÄ™ zaledwie 100 tys. zÅ‚ (wielokrotnie niższÄ… od realnych potrzeb), przy jednoczesnym wprowadzeniu do projektu budżetu budowy w sÄ…siedztwie szkoÅ‚y boiska za 3 mln zÅ‚. Również szybka budowa gminnego przedszkola przy ul. Tulipanów (potrzeby gminne siÄ™gajÄ… ok. 150 miejsc), za proponowanÄ… kwotÄ™ 10 tys. zÅ‚ nie wróżyÅ‚a realizacji tej palÄ…cej spoÅ‚ecznej potrzeby. Rada, uznajÄ…c za zasadne i niezbÄ™dne, w istotny sposób zwiÄ™kszyÅ‚a finansowanie tych zadaÅ„.

 

Projekt budżetu przedÅ‚ożony przez burmistrza nie uwzglÄ™dnia nadrzÄ™dnej zasady zrównoważonego rozwoju terenów miejskich i wiejskich gminy, dyskryminujÄ…c te ostanie.

 

Bizantyjski rozmach burmistrza na wydatkowanie, często pożyczonych pieniędzy, został decyzją budżetową, przez Radę Miejską wyhamowany.


Pora, panie burmistrzu, zejść na ziemię.

   
Drukuj