ŚCIŚLE JAWNE autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Czasy, w których zgiÄ™ty w póÅ‚ petent, skubiÄ…c w rÄ™kach zwiniÄ™ty beret, żebraÅ‚ o udzielenie informacji w urzÄ™dzie, szczęśliwie odeszÅ‚y w przeszÅ‚ość. Informacja publiczna należy do każdego z nas. Aby jÄ… uzyskać, nie musimy tÅ‚umaczyć, po co jest nam potrzebna, bo ona z definicji jest nasza. Nie znaczy to jednak, że nasze prawo do informacji jest zawsze respektowane.

 

Prawo do informacji publicznej, jedno z podstawowych praw czÅ‚owieka, podobnie jak prawo do wolnoÅ›ci sÅ‚owa, czy sprawiedliwego sÄ…du gwarantujÄ… obywatelom zapisy Konstytucji RP. Również z mocy ustawy o dostÄ™pie do informacji publicznej (z 6wrzeÅ›nia 2001 r.) każdy z nas ma prawo do uzyskania informacji o dziaÅ‚alnoÅ›ci wÅ‚adzy publicznej i osobach peÅ‚niÄ…cych funkcje publiczne, do wglÄ…du w dokumenty urzÄ™dowe i do dostÄ™pu do posiedzeÅ„ organów kolegialnych wÅ‚adzy publicznej, pochodzÄ…cych z powszechnych wyborów – sesji rady miejskiej i posiedzeÅ„ jej komisji. Do informacji publicznie dostÄ™pnej zalicza siÄ™: decyzje podejmowane przez organy administracji publicznej (samorzÄ…dowej), informacje o organach i osobach sprawujÄ…cych funkcje i ich kompetencjach, informacje o majÄ…tku publicznym, o toku zaÅ‚atwiania spraw, opinie prawne, dokumentacjÄ™ przebiegu kontroli i ich efekty. Prawo dostÄ™pu do informacji odnosi siÄ™ nie tylko do ich treÅ›ci, ale również do formy – wnioskodawca może żądać wglÄ…du w informacjÄ™ oryginalnÄ… (dokument oryginalny, np. zarzÄ…dzenie podpisane przez burmistrza), a nie tylko w wersjÄ™ skróconÄ…, wywieszonÄ… np. na tablicy ogÅ‚oszeÅ„.

 

Udostępnianie informacji następuje na pisemny wniosek zainteresowanego lub bez wniosku w formie ustnej lub pisemnej, jeśli informacja publiczna może być udostępniona bezzwłocznie. Od osoby korzystającej z prawa do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego, a dostęp do informacji jest bezpłatny.


Tyle teoria, a jak wyglÄ…da praktyka w naszej gminie?

 

Na złożony na piśmie wniosek odpowiedź otrzymujemy mniej więcej w terminie przewidzianym ustawą. Gorzej z treścią odpowiedzi. Na kilka pytań dotyczących tej samej sprawy otrzymujemy odpowiedź na jedno (najmniej kontrowersyjne) i to zwykle niewyczerpującą.

 

Absolutnie kuriozalnym przypadkiem byÅ‚o pouczenie radnych, chcÄ…cych zapoznać siÄ™ z protokoÅ‚em z negocjacji cenowych dotyczÄ…cych prac dodatkowych przy remoncie Hugonówki, o koniecznoÅ›ci zÅ‚ożenia wniosku o udzielenie informacji publicznej. To nowatorskie podejÅ›cie do udostÄ™pniania radnym dokumentów, na podstawie których majÄ… podejmować decyzje,winnych gminach nie jest praktykowane. OczywiÅ›cie możemy skÅ‚adać wnioski do skutku, ale maÅ‚o kto wykazuje siÄ™ takÄ… determinacjÄ…. Albo szkoda nam czasu, albo z powodu nieznajomoÅ›ci ustawy czÄ™sto zbyt Å‚atwo przyjmujemy odmowÄ™.

 

Ograniczenia dostÄ™pu mogÄ… wynikać z przepisów o ochronie informacji niejawnych. Jeżeli jednak odmowa udostÄ™pnienia informacji publicznej nastÄ™puje z powoÅ‚aniem siÄ™ na ochronÄ™ danych osobowych, prawo do prywatnoÅ›ci oraz tajemnicÄ™ przedsiÄ™biorcy, czyli tajemnicÄ™ innÄ… niż paÅ„stwowa, sÅ‚użbowa, skarbowa lub statystyczna, to zostajÄ… speÅ‚nione przesÅ‚anki wniesienia powództwa do sÄ…du powszechnego.Odmowa dostÄ™pu do informacji o sprawach rozstrzyganych w postÄ™powaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym, ze wzglÄ™du na ochronÄ™ interesu strony, jeżeli postÄ™powanie dotyczy wÅ‚adz publicznych lub innych podmiotów wykonujÄ…cych zadania publiczne albo osób peÅ‚niÄ…cych funkcje publiczne (w zakresie tych zadaÅ„ lub funkcji), jest niezgodna z zapisami ustawy z 6 wrzeÅ›nia 2001 r.

 

Zgodnie z ustawą, kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

 

Wraz z rozpowszechnieniem internetu, by zapewnić Å‚atwiejszy powszechny dostÄ™p do informacji publicznej, utworzono urzÄ™dowy publikator teleinformatyczny – Biuletyn Informacji Publicznej.Niestety w BIP-ach czÄ™sto nie znajdujemy informacji prawnie nam zagwarantowanych.

 

Stowarzyszenie Razem dla Innych (regionalna mazurska organizacja, dziaÅ‚ajÄ…ca również na terenie caÅ‚ego kraju, celem której jest rozwój spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego, edukacja obywatelska, przeciwdziaÅ‚anie wszelkim formom wykluczenia, w szczególnoÅ›ci wynikÅ‚ego z ograniczonego dostÄ™pu do rzetelnej i zrozumiaÅ‚ej informacji) w ramach Programu DziaÅ‚ania Strażnicze Fundacji im. Stefana Batorego zrealizowaÅ‚a program „BIP – BezpoÅ›redniÄ… InformacjÄ™ ProszÄ™”. W jego ramach w 2009 r. stowarzysze nie monitorowaÅ‚o BIP-y urzÄ™dów gminnych, powiatowych i wojewódzkich województwa warmiÅ„sko-mazurskiego. Wynikiem monitoringu byÅ‚o stwierdzenie braku wielu informacji, które obligatoryjnie powinny znaleźć siÄ™ na stronach BIP. W raporcie stowarzyszenia zwrócono również uwagÄ™ na niechęć pracowników urzÄ™dów do podpisywania siÄ™ peÅ‚nym imieniem i nazwiskiem. Zgodnie z ustawÄ… o udostÄ™pnianiu informacji publicznej istnieje obowiÄ…zek podania takich danych personalnych osób odpowiedzialnych za wytworzenie bÄ…dź udostÄ™pnienie informacji, które pozwolÄ… na jednoznaczne wskazanie tej osoby. Ponadto w bardzo niewielu BIP-ach moduÅ‚y wyszukujÄ…ce dziaÅ‚aÅ‚y sprawnie.

 

Ale nie wszÄ™dzie jest źle – raport stwierdza również, że w wielu biuletynach wprowadzono ciekawe i praktyczne rozwiÄ…zania: możliwość subskrypcji zmian wprowadzonych na BIP-ach, czy system zlinkowania protokoÅ‚ów sesji rady miejskiej (wraz z uchwaÅ‚ami, które zostaÅ‚y podjÄ™te na sesji).

 

Podobny monitoring przeprowadziÅ‚a Katowicka Grupa Obywatelska – przejrzaÅ‚a strony BIP w 167 gminach woj. Å›lÄ…skiego. Autorzy badania stwierdzili, że najczęściej wystÄ™pujÄ…cymi nieprawidÅ‚owoÅ›ciami na stronach biuletynów sÄ…: puste zakÅ‚adki, brak aktualizacji danych i umieszczanie nowych dokumentów pod starymi, co utrudnia ich znajdowanie. Również najwyższa Izba Kontroli po przeanalizowaniu stron BIP w 30 jednostkach samorzÄ…du terytorialnego, w90 proc. badanych urzÄ™dów znalazÅ‚a nieprawidÅ‚owoÅ›ci.

 

Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej naszej gminy też nie znajdziemy wielu potrzebnych informacji. MieszkaÅ„cy skÅ‚adajÄ… wiÄ™c wnioski, czÄ™sto kilka osób pyta o te same sprawy, a urzÄ™dnicy majÄ… dodatkowÄ… pracÄ™. PrawidÅ‚owo prowadzony BIP oszczÄ™dza czas mieszkaÅ„ców i pracowników urzÄ™du. Niestety, dobra organizacja pracy nie jest mocnÄ… stronÄ… naszego magistratu.

 

 

   
Drukuj