Kościół Polskokatolicki autor: KLARA WARECKA
   

W Konstancinie-Jeziornie przy ul. Chylickiej 18 mieści się Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga. Budowniczym i organizatorem Centrum jest bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga to ważny ośrodek Kościoła Polskokatolickiego w Polsce

Międzynarodowe Centrum Konferencyjno-Studyjne im. bp. Edwarda Herzoga to ważny ośrodek Kościoła Polskokatolickiego w Polsce

 

Dom Konferencyjny w Centrum jest miejscem, w którym odbywaÅ‚y siÄ™ tak ważne wydarzenia, jak Synod Ogólnopolski KoÅ›cioÅ‚a Polskokatolickiego w RP (w 1995 r.), inauguracja roku akademickiego 2006–2007 ChrzeÅ›cijaÅ„skiej Akademii Teologicznej w Warszawie, sympozja i robocze konferencje naukowe Sekcji Teologii Starokatolickiej ChAT. To wÅ‚aÅ›nie w tym domu 10 lutego 1998 r. rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ oficjalny dialog ekumeniczny pomiÄ™dzy KoÅ›cioÅ‚em Polskokatolickim a KoÅ›cioÅ‚em rzymskokatolickim.

 

Centrum Konferencyjno-Studyjne odwiedzali znakomici goÅ›cie, m.in.: patriarcha Konstantynopola arcybiskup Bartolomeusz I i patriarcha Gruzji katolikos Eliasz II.W poÅ‚owie lat 90. dom im. bp. Edwarda Herzoga zostaÅ‚ rozbudowany o kaplicÄ™, w której znajduje siÄ™ parafia misyjna pod wezwaniem Å›w. Å›w.ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a.

 

KoÅ›cióÅ‚ Polskokatolicki wywodzi siÄ™ z Polskiego Narodowego KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego, który powstaÅ‚ w Stanach Zjednoczonych pod przewodnictwem ks. Franciszka Hodura. GÅ‚ównym powodem powstania polskiego koÅ›cioÅ‚a narodowego byÅ‚ konflikt miÄ™dzy polskimi katolikami z parafii Scranton w Pensylwanii a miejscowym proboszczemi biskupem. Spór toczyÅ‚ siÄ™ o sprawy majÄ…tku parafialnego i praw mniejszoÅ›ci polskiej w parafii. Grupa ta wybraÅ‚a sobie za swojego orÄ™downika ks. Hodura, który w 1898 r. skierowaÅ‚ do Watykanu memoriaÅ‚ ze swymi postulatami.Nie spotkaÅ‚ siÄ™ jednak z przychylnym przyjÄ™ciem Stolicy Apostolskiej – papież Leon XIII nie wyraziÅ‚ zgody na realizacjÄ™ wysuwanych żądaÅ„. Ks. Hodur nie zgodziÅ‚ siÄ™ z postanowieniami Watykanu i 16 grudnia 1900 r. ogÅ‚osiÅ‚ wraz z grupÄ… zwolenników zerwanie z KoÅ›cioÅ‚em rzymskim. W1907 r. ks. Franciszek Hodur przyjÄ…Å‚ sakrÄ™ biskupiÄ… u starokatolików. W miejsce jÄ™zyka Å‚aciÅ„skiego do liturgii wprowadzono jÄ™zyk polski.

 

W okresie miÄ™dzywojennym, od 1921r., w Polsce powstaÅ‚o wiele parafii tego wyznania i dopiero w 1946 r. koÅ›cióÅ‚ uzyskaÅ‚ legalizacjÄ™ jako Polski Narodowy KoÅ›cióÅ‚ Katolicki. W1951 r. zmieniÅ‚ swojÄ… nazwÄ™ na KoÅ›cióÅ‚ Polskokatolicki i oderwaÅ‚ siÄ™ jurysdykcyjnie od koÅ›cioÅ‚a w USA. ZachowaÅ‚ jednak jedność ideowÄ… i Å›cisÅ‚Ä… więź duchowÄ….

 

KoÅ›cióÅ‚ Polskokatolicki odrzuca dogmat o prymacie i nieomylnoÅ›ci papieża, odrzuca także naukÄ™ o odpustach, kulcie relikwii, niepokalanym poczÄ™ciu NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny. PodkreÅ›la znaczenie tradycji pierwszego tysiÄ…clecia, a szczególnie pierwszych siedmiu soborów. Liturgia koÅ›cioÅ‚a jest zbliżona do liturgii w KoÅ›ciele rzymskokatolickim.

 

KoÅ›cióÅ‚ Polskokatolicki dziaÅ‚a na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z 30 czerwca 1995 r. o stosunku paÅ„stwa do KoÅ›cioÅ‚a Polskokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Siedziba wÅ‚adz koÅ›cioÅ‚a mieÅ›ci siÄ™ w Warszawie, gdzie przy ul. Szwoleżerów 2 znajduje siÄ™ parafia katedralna Å›w. Ducha.Wspólnota koÅ›cioÅ‚a liczy 22 tys. wiernych i dzieli siÄ™ na trzy diecezje: warszawskÄ…, krakowsko-czÄ™stochowskÄ… i wrocÅ‚awskÄ…. Ordynariuszem diecezji warszawskiej jest bp prof. Wiktor WysoczaÅ„ski.

 

GodÅ‚em koÅ›cioÅ‚a jest otwarta ksiÄ™ga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmÄ™, na tle promieniujÄ…cej tarczy sÅ‚onecznej z napisem„PrawdÄ…, PracÄ…,WalkÄ…”. SÅ‚owa te mówiÄ… wiernym, że naukÄ™ Jezusa Chrystusa winni wypeÅ‚niać w życiu przez gÅ‚oszenie prawdy i życie zgodnie z prawdÄ…. Powinni też rzetelnie pracować dla chwaÅ‚y bożej, dla swojej rodziny, dla narodu i ojczyzny. Hymnem jest pieśń „Tyle lat,my,Ci o Panie”.Wiernym KoÅ›cioÅ‚a Polskokatolickiego jest każdy czÅ‚owiek ochrzczony w tym koÅ›ciele, który należy do okreÅ›lonej parafii polskokatolickiej. Może nim zostać również każdy czÅ‚owiek ochrzczony w innym koÅ›ciele, który przyjÄ…Å‚ zasady wiary gÅ‚oszone w KoÅ›ciele Polskokatolickim, bierze udziaÅ‚ w życiu sakramentalnym tego koÅ›cioÅ‚a i należy do okreÅ›lonej parafii polskokatolickiej. MałżeÅ„stwo zawarte w formie przewidzianej prawem wewnÄ™trznym koÅ›cioÅ‚a wywoÅ‚uje skutki cywilne.

 

 

WnÄ™trze kaplicy polskokatolickiej parafii misyjnej Å›w. Å›w. ApostoÅ‚ów Piotra i PawÅ‚a

 

KoÅ›cióÅ‚ zapewnia wiernym opiekÄ™ duszpasterskÄ…, prowadzi nauczanie religii w szkoÅ‚ach publicznych, wspóÅ‚pracuje z instytucjami paÅ„stwowymi i samorzÄ…dowymi w ochronie, konserwacji, udostÄ™pnianiu i upowszechnianiu zabytków architektury koÅ›cielnej i sztuki sakralnej, stanowiÄ…cych część dziedzictwa kultury polskiej, prowadzi dziaÅ‚alność wydawniczÄ…, charytatywno- opiekuÅ„czÄ…, oÅ›wiatowÄ…, prowadzi archiwum i zbiory biblioteczne.

 

Kandydaci na duchownych ksztaÅ‚cÄ… siÄ™ w Wyższym Seminarium Duchownym KoÅ›cioÅ‚a Polskokatolickiego i w ChrzeÅ›cijaÅ„skiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w sekcji starokatolickiej. KoÅ›cióÅ‚ dla swoich parafian wydaje miesiÄ™cznik „Rodzina” i kwartalnik „PosÅ‚annictwo”.

 

 

KoÅ›cióÅ‚ Polskokatolicki jest czÅ‚onkiem Unii Utrechckiej KoÅ›cioÅ‚ów Starokatolickich, Åšwiatowej Rady KoÅ›cioÅ‚ów i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

   
Drukuj