Dom budowany miłością autor: (KW)
   

Fundacja Polsat i Fundacja PrzyjacióÅ‚ka rozpoczęły czwartÄ… edycjÄ™ programu „Rodzina – Dom Budowany MiÅ‚oÅ›ciÄ…”.

 

rodziny zastępcze

 

Celem programu jest stworzenie prawdziwych rodzin osieroconym lub odrzuconym dzieciom, wspieranie samorzÄ…dów w tworzeniu rodzin zastÄ™pczych i rodzinnych domów dziecka oraz edukacja spoÅ‚eczeÅ„stwa uwrażliwiajÄ…ca na potrzeby tych dzieci. Program, realizowany przy wsparciu europejskiej grupy ubezpieczeniowej Eureko, która przekaże na ten cel 1 mln zÅ‚, ma za zadanie promować dobre praktyki i pomagać tym samorzÄ…dom, którym do stwarzania i rozwijania form rodzinnych domów brakuje jedynie pieniÄ™dzy.

W Polsce blisko 25 tys. osieroconych dzieci przebywa w różnego rodzaju placówkach opiekuÅ„czo wychowawczych, gÅ‚ównie w domach dziecka. Placówki te, czÄ™sto przepeÅ‚nione, nie sÄ… w stanie prawidÅ‚owo przygotować dzieci do życia w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Niewydolność tych placówek przyczynia siÄ™ do trudnoÅ›ci w adaptacji do dorosÅ‚ego życia. AlternatywnÄ… opiekÄ… nad osieroconymi dziećmi sÄ… rodziny zastÄ™pcze i rodzinne domy dziecka. I choć opiekÄ™ w nich znalazÅ‚o już 45 tys. wychowanków, wciąż jest ich za maÅ‚o. Te dzieci, które nie majÄ… nieuregulowanej sytuacji prawnej (ich rodzice majÄ… ograniczonÄ… lub zawieszonÄ… wÅ‚adzÄ™ rodzicielskÄ…) oraz dzieci starsze i z problemami zdrowotnymi, które maja niewielkie szanse na adopcjÄ™, prawdziwy dom mogÄ… znaleźć wÅ‚aÅ›nie w rodzinie zastÄ™pczej. Rodzina zastÄ™pcza, bez przyjmowania peÅ‚ni rodzicielskich praw, wypeÅ‚nia wszystkie obowiÄ…zki rodzicielskie: zapewnia dziecku caÅ‚kowitÄ… opiekÄ™, ubranie i wyżywienie, dba o jego zdrowie oraz o rozwój fizyczny i intelektualny. Rodziny zastÄ™pcze zawodowe opiekujÄ… siÄ™ co najmniej trojgiem dzieci, niezawodowe – jednym lub dwojgiem dzieci. PowstajÄ… także specjalistyczne rodziny zastÄ™pcze, opiekujÄ…ce siÄ™ dziećmi chorymi lub niepeÅ‚nosprawnymi i takich rodzin brakuje szczególnie.

Zgodnie z prawem, rodzinÄ… zastÄ™pczÄ… może zostać małżeÅ„stwo lub osoba samotna. Osoba, która chce zaÅ‚ożyć rodzinÄ™ zastÄ™pczÄ…, musi speÅ‚niać nastÄ™pujÄ…ce warunki: mieć staÅ‚e miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, być niekaranÄ…, mieć unormowane warunki mieszkaniowe i staÅ‚e źródÅ‚o dochodu (przynajmniej jednego opiekuna) oraz potwierdzony stan zdrowia, umożliwiajÄ…cy sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Osoby speÅ‚niajÄ…ce te kryteria mogÄ… zgÅ‚aszać siÄ™ do oÅ›rodków adopcyjnych – w przypadku naszej gminy do oÅ›rodków warszawskich. W oÅ›rodkach tych odbÄ™dÄ… szkolenia i uzyskajÄ… wszelkie potrzebne informacje.W naszej gminie funkcjonuje blisko 20 rodzin zastÄ™pczych. Wsparcia finansowego udziela im Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie – na pokrycie podstawowych wydatków zwiÄ…zanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, rodzice zastÄ™pczy otrzymujÄ… częściowy zwrot poniesionych kosztów. Jego wysokość zależy od wieku dziecka i jego stanu zdrowia. Rodziny zastÄ™pcze zawodowe otrzymujÄ… staÅ‚e wynagrodzenie. PCPR udziela też wszelkich porad zwiÄ…zanych z opiekÄ… nad dziećmi w rodzinach zastÄ™pczych.

Wspieranie samorzÄ…dów nie wystarczy jednak, by rodzin zastÄ™pczych szybko przybywaÅ‚o. Konieczne sÄ… również nowe regulacje prawne, bowiem jednym z ważnych powodów, dla którego tak maÅ‚o osób decyduje siÄ™ na tego typu dziaÅ‚alność jest fakt, iż rodzice zastÄ™pczy nie mogÄ… swojej pracy wliczyć do stażu pracy i w przyszÅ‚oÅ›ci otrzymać z tego tytuÅ‚u emerytury.

   
Drukuj