Ostatni szwoleżer autor: (KW)
   

Marian NiteckiPamiÄ…tkowy kamieÅ„ ku czci zmarÅ‚ego przed dwoma laty mieszkaÅ„ca Konstancina generaÅ‚a brygady Mariana Niteckiego ps. Pikador – wielkiego patrioty, żoÅ‚nierza ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, leÅ›nika i spoÅ‚ecznika – odsÅ‚oniÄ™to 6 wrzeÅ›nia w Zimnych DoÅ‚ach w Lasach Chojnowskich.

 

Marian Nitecki urodziÅ‚ siÄ™ 26 listopada 1913 r. w Radomsku. Absolwent Centrum Wyszkolenia Kawalerii w GrudziÄ…dzu. SÅ‚użyÅ‚ w 1. PuÅ‚ku Szwoleżerów Józefa PiÅ‚sudskiego w Warszawie. W kampanii wrzeÅ›niowej trafiÅ‚ do niewoli niemieckiej. ZbiegÅ‚ i wróciÅ‚ do rodzinnego Radomska, gdzie dowodziÅ‚ obwodem ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej. Za dziaÅ‚alność konspiracyjnÄ… por. „Pikador” odznaczony zostaÅ‚ Krzyżem Walecznych.

 

W grudniu 1944 r. zostaÅ‚ aresztowany przez polski aparat bezpieczeÅ„stwa. Po kolejnej ucieczce na faÅ‚szywych papierach pracowaÅ‚ w NadleÅ›nictwie MiÅ‚omÅ‚yn na Mazurach. W 1947 r. skorzystaÅ‚ z amnestii i ujawniÅ‚ siÄ™ – pomimo to byÅ‚ kilkanaÅ›cie razy aresztowany. W latach 1945–1960 pracowaÅ‚ jako leÅ›niczy w nadleÅ›nictwach: MiÅ‚omÅ‚yn, Stare JabÅ‚onki i Zimna Woda pod Olsztynem. W 1960 r. osiadÅ‚ w Konstancinie i pracowaÅ‚ jako leÅ›niczy lasów niepaÅ„stwowych. ByÅ‚ inicjatorem zalesienia 63 ha na terenie Skolimowa i Konstancina oraz zaÅ‚ożycielem szkoÅ‚y konnej jazdy dla chorych dzieci, dla których hipoterapia byÅ‚a jednym z zabiegów rehabilitacyjnych.W Konstancinie zamieszkaÅ‚ w należącej do Uzdrowiska Konstancin willi Boża Wola. Po kilkunastu latach willÄ™ sprzedano, a ponieważ wÅ‚adze samorzÄ…dowe naszej gminy nie zaproponowaÅ‚y bohaterowi żadnego lokum, Marian Nitecki zmuszony byÅ‚ zamieszkać kÄ…tem w jednej z leÅ›niczówek w Lasach Chojnowskich.

 

Ostatni awans, na stopieÅ„ generaÅ‚a brygady, otrzymaÅ‚ z rÄ…k prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego 15 sierpnia 2007 r. Po nominacji, z inicjatywy kronikarza Konstancina Józefa Hertla, starosta piaseczyÅ„ski Jan DÄ…bek i przewodniczÄ…ca rady powiatu Barbara RudziÅ„ska-MÄ™kal wraz z gratulacjami przekazali gen. Niteckiemu pamiÄ…tkowÄ… paterÄ™, a Józef Hertel – opracowanÄ… przez siebie „KsiÄ™gÄ™ pamiÄ…tkowÄ… GeneraÅ‚a Brygady Mariana Niteckiego”. NiespeÅ‚na rok później, w wieku 96 lat, generaÅ‚ Marian Nitecki zmarÅ‚. ByÅ‚ ostatnim żyjÄ…cym oficerem zawodowym 1. PuÅ‚ku Szwoleżerów Józefa PiÅ‚sudskiego.

 

 

ostatni szwoleżer

 

 

Kamień ku czci gen. Mariana Niteckiego odsłonięto w Lasach Chojnowskich, gdzie Generał spędził ostatnie lata życia.

 

   
Drukuj