ZA NASZE PIENIÄ„DZE
   

Budżetowe pieniÄ…dze, pochodzÄ…ce m.in. z naszych podatków, przeznaczane na funkcjonowanie partii politycznych sÄ… ogromne. Nie ważne, że nie należysz do żadnej partii. I tak finansujesz jej dziaÅ‚alność.

 

W tym miesiÄ…cu odbywajÄ… siÄ™ wybory samorzÄ…dowe. Przedstawiciele partii politycznych bÄ™dÄ… ubiegali siÄ™ o mandaty w lokalnych i regionalnych radach i sejmikach oraz o stanowiska we wÅ‚adzach wykonawczych. Przy tej okazji należy zwrócić uwagÄ™ na zasady funkcjonowania partii, a raczej na jeden z aspektów ich dziaÅ‚alnoÅ›ci – finansowanie.

 

Obywatele co roku ze wspólnej kasy wydajÄ… znaczne sumy na dziaÅ‚alność partii politycznych. Co w zamian otrzymujÄ…? Powinni wiele –mÄ…dre i sprawne rzÄ…dzenie paÅ„stwem. Jednak rzeczywistość jest inna – coraz czÄ™stsze i ostrzejsze spory i awantury polityczne

 

Finansowanie partii politycznych jest istotnym elementem przejrzystoÅ›ci systemu partyjnego, ponieważ przy braku kontroli wydatków ugrupowaÅ„ politycznych tworzy siÄ™ pole do nadużyć i korupcji.Sposobemna unikniÄ™cie negatywnych zjawisk w dziaÅ‚alnoÅ›ci partii politycznych jest ich kontrola spoÅ‚eczna.W nauce wyróżnia siÄ™ dwa modelowe ujÄ™cia finansowania partii politycznych: model amerykaÅ„ski i model europejski. Model amerykaÅ„ski zakÅ‚ada, że partie mogÄ… zdobywać pieniÄ…dze w dowolny sposób. Jedynym ich obowiÄ…zkiem jest peÅ‚na jawność finansowa, zaÅ› zadaniem obywatela jest obserwowanie przepÅ‚ywu pieniÄ™dzy w partiach i uwzglÄ™dnianiu tej kwestii przy wyborach.Model europejski zakÅ‚ada finansowanie partii politycznych z budżetu paÅ„stwa – partie otrzymujÄ… pieniÄ…dze z publicznej, czyli wspólnej kasy i sÄ… z ich wydawania rozliczane.

 

W polskim prawie zastosowany zostaÅ‚ model europejski. W myÅ›l ustawy o partiach politycznych z 1997 r. najwiÄ™ksze stronnictwa majÄ… trzy gÅ‚ówne źródÅ‚a dochodu, a mniejsze – dwa. Należy dodać, że najwiÄ™ksze partie to te, które w poprzednich wyborach parlamentarnych otrzymaÅ‚y wynik powyżej trzech procent poparcia. Obecnie partie majÄ… możliwość pozyskiwania pieniÄ™dzy także z posiadanego przez nie majÄ…tku. Również mogÄ… otrzymywać wsparcie do osób fizycznych, ale nigdy od osób prawnych. Trzecim źródÅ‚em dochodów najwiÄ™kszych ugrupowaÅ„ politycznych sÄ… subwencje budżetowe, ustalane na podstawie wyniku wyborczego w wyborach parlamentarnych. Partie otrzymujÄ…ce subwencje budżetowe sÄ… zobowiÄ…zane zÅ‚ożyć corocznie rozliczenie z wykorzystania subwencji w PaÅ„stwowej Komisji Wyborczej. W przypadku nieprzyjÄ™cia rozliczenia przez PKW, partia traci prawo do subwencji w nastÄ™pnym roku.Stronnictwa majÄ… jednak jedno wyjÅ›cie, by uniknąć tej kary.W przypadku samorozwiÄ…zania parlamentu, decyzja PKW traci swojÄ… moc. OczywiÅ›cie w nastÄ™pnych wyborach partia również musi zdobyć co najmniej trzyprocentowe poparcie, by dalej otrzymywać dotacje budżetowe.Taka sytuacja miaÅ‚a miejsce w 2007 r., kiedy PKW zgÅ‚osiÅ‚o zastrzeżenia do sprawozdania finansowego Prawa i SprawiedliwoÅ›ci oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale z powodu skrócenia kadencji parlamentu procedura cofniÄ™cia subwencji zostaÅ‚a zatrzymana.

 

CzytajÄ…c ustawÄ™ o partiach politycznych, można odnieść wrażenie, że prawo dobrze rozwiÄ…zuje problem finansowania partii politycznych. Jednak należy zwrócić uwagÄ™ na konsekwencje sposobu pozyskiwania pieniÄ™dzy przez ugrupowania. ObowiÄ…zujÄ…ca w Polsce ustawa sprzyja utrzymaniu status quo na rynku partii politycznych, gdyż partie otrzymujÄ…ce subwencje sÄ… uprzywilejowane. Zdecydowanie trudniej jest przebić siÄ™ nowym formacjom, ponieważ majÄ… ograniczone fundusze – próbujÄ…c zaistnieć na scenie politycznej, zmuszone sÄ… do korzystania z wÅ‚asnych źródeÅ‚ finansowania.

 

Warto również zwrócić uwagÄ™ na kwoty, jakie w kolejnych latach zostaÅ‚y przeznaczone z budżetu paÅ„stwa na funkcjonowanie partii politycznych. Dane zamieszczone na stronie PKW wskazujÄ… na znaczny wzrost sum przyznawanych partiom politycznym. W 2002 r. na dziaÅ‚anie dziesiÄ™ciu ugrupowaÅ„ wydano nieco ponad 37mln zÅ‚,w2005 r. dziaÅ‚alność szeÅ›ciu partii kosztowaÅ‚a nas ok. 59,4 mln zÅ‚, a w 2006 r. na siedem ugrupowaÅ„ politycznych przeznaczono blisko 95 mln zÅ‚. Ale już w tym roku dziaÅ‚alność siedmiu partii politycznych pochÅ‚onęła z budżetu ponad 114 mln zÅ‚. PieniÄ…dze przeznaczane na partie polityczne sÄ… wiÄ™c ogromne. Na domiar zÅ‚ego wydaje siÄ™, że partie polityczne,majÄ…c takie zasoby, rozrzutnie nimi gospodarujÄ….

 

Należy jednak pochwalić polityków za samodyscyplinÄ™ i finansowÄ… przyzwoitość.W2009 r. z powodu Å›wiatowego kryzysu i znacznych cięć budżetowych parlament uchwaliÅ‚ poprawkÄ™ do ustawy o partiach politycznych ograniczajÄ…cÄ… subwencje budżetowe w latach 2010–2011.

 

 

Zasady finansowania polityki sÄ… ustalane przez samych polityków

 

Problem finansowania partii politycznych w Polsce jest rzadko podejmowany w dyskusji publicznej. A szkoda, gdyż zasady finansowania polityki sÄ… ustalane przez samych polityków.Widoczna jest tu sprzeczność interesów, ponieważ parlamentarzyÅ›ci tworzÄ… reguÅ‚y,wedÅ‚ug których dziaÅ‚ajÄ… i oni, i ich formacje.Oczywistym jest, że nie można wymagać od ludzi tak daleko posuniÄ™tego altruizmu, by jawnie godzili we wÅ‚asne interesy. Zatem ten obszar rzeczywistoÅ›ci politycznej wymaga szczególnej kontroli spoÅ‚ecznej, której w naszych realiach po prostu niema.

 

Polscy politycy majÄ… podzielone zdania na temat zasad finansowania ugrupowaÅ„.Należy pamiÄ™tać, że, poza ideologicznym przyczynami różnic w tej kwestii, poglÄ…dy na temat źródeÅ‚ dochodów stronnictw sÄ… pochodnÄ… modelu partii.Zależą one miÄ™dzy innymi od liczby czÅ‚onków frakcji oraz ich zamożność.Partie polityczne stanowiÄ…ce wiÄ™kszość parlamentarnÄ… poprzez zmianÄ™ obowiÄ…zujÄ…cego prawa mogÄ… uÅ‚atwiać sobie finansowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci, dostosowujÄ…c ustawÄ™ do wÅ‚asnego profilu, a tym samym utrudnić je swoim przeciwnikom.

 

Obywatele co roku ze wspólnej kasy wydajÄ… znaczne sumy na dziaÅ‚alność partii politycznych. Co w zamian otrzymujÄ…? Powinni wiele –mÄ…dre i sprawne rzÄ…dzenie paÅ„stwem. Jednak rzeczywistość jest inna – coraz czÄ™stsze i ostrzejsze spory i awantury polityczne.Wydaje siÄ™, żewÅ›ród przyczyn tego zjawiska znajduje siÄ™ także znikoma kontrola spoÅ‚eczna partii politycznych.Może doping ze strony obywateli zmusiÅ‚by elity do poprawienia zasad finansowania polityki, bo bez wÄ…tpienia jest to jedna ze sprawna dÅ‚ugiej liÅ›cie problemów, które w polskim życiu publicznym wymagajÄ… naprawy.

   
Drukuj