KTO NA SWOIM autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

ZakoÅ„czenie budowy dwóch budynków komunalnych na osiedlu Mirków planowane byÅ‚o na jesieÅ„ 2010 r. Niebawem skoÅ„czy siÄ™ zima, a nadal nie wiadomo, kto zamieszka w nowych mieszkaniach. Z powodu koniecznoÅ›ci przesuniÄ™cia źle zaprojektowanego Å›mietnika, termin oddania domów do użytku przedÅ‚uża siÄ™.

 

PrzydziaÅ‚ lokali w nowych budynkach zawsze budzi wiele emocji wÅ›ród mieszkaÅ„ców Konstancina. A że nowe Mirkowskie bloki wybudowane zostaÅ‚y w niespotykanie wysokim standardzie, jak na mieszkania komunalne, emocje sÄ… jeszcze wiÄ™ksze.

 

– Jak to jest, że lokale o podwyższonym standardzie przydzielane bÄ™dÄ… osobom niepÅ‚acÄ…cym czynszu, a my, regularnie pÅ‚acÄ…cy czynsz zostaniemy w nieocieplonych, nieremontowanych blokach, z azbestem w Å›cianach? – pytajÄ… mieszkaÅ„cy starszych Mirkowskich bloków.

 

Zasady, na jakich gmina zapewnia lokale socjalne, zamienne i mieszkania komunalne, okreÅ›la ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. SzczegóÅ‚owe zasady przyznawania lokali okreÅ›lajÄ… stosowne uchwaÅ‚y rady miejskiej.

 

Lista oczekujÄ…cych wciąż siÄ™ wydÅ‚uża – stan techniczny budynków, w których znajduje siÄ™ wiele lokali socjalnych i komunalnych, z upÅ‚ywem czasu pogarsza siÄ™. PÄ™kajÄ…ce Å›ciany, wilgoć i grzyb to standard wielu gminnych lokali mieszkalnych. Kolejne rodziny liczÄ… na nowe gminne lokum.

 

Choć wiadomo, ile nowych lokali przybÄ™dzie w gminnych zasobach i ile rodzin mieszka w bardzo trudnych warunkach, ogólnodostÄ™pnej listy oczekujÄ…cych jak nie byÅ‚o, tak nie ma.

 

– Od lat czekam na mieszkanie. Z dwójkÄ… dzieci (siedem i dziewięć lat) mieszkamy w rozpadajÄ…cej siÄ™ ruderze. Nie mamy kuchni, ogrzewania (grzejÄ™ piecykiem) i ciepÅ‚ej wody. Nie wiem, kto ma gorsze warunki, ale to inni, nie my, dostali mieszkania w poprzednio oddawanych blokach komunalnych – pisze jedna z czytelniczek w liÅ›cie do redakcji.

 

Dotychczas praktykowany sposób przydziaÅ‚u mieszkaÅ„ wywoÅ‚ywaÅ‚ liczne wÄ…tpliwoÅ›ci i protesty mieszkaÅ„ców. O tym, kto dostanie klucze, decydowaÅ‚y dwie osoby: ówczesny burmistrz i kierownik wydziaÅ‚u lokalowego. W komisji, przydzielajÄ…cej mieszkania nie byÅ‚o przedstawiciela rady miejskiej lub innego tzw. czynnika spoÅ‚ecznego.

 

W celu wypracowania jasnych kryteriów, burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk, jednym z pierwszych swoich zarzÄ…dzeÅ„, powoÅ‚aÅ‚ zespóÅ‚ do opracowania koncepcji zasiedlenia mieszkaÅ„ komunalnych w nowo wybudowanych blokach. W skÅ‚ad zespoÅ‚u weszli: przewodniczÄ…cy rady miejskiej Andrzej CieÅ›lawski, wiceprzewodniczÄ…ca rady miejskiej Jadwiga Magdziarz, kierownik WydziaÅ‚u Lokalowego UMiG Maria Mikuszewska, dyrektor ZakÅ‚adu Gospodarki Komunalnej Edward SkarżyÅ„ski i kierownik OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej Ewa Michalska.

 

Opracowany kilka lat temu program gospodarowania mieszkaniowymi zasobami gminy uwzglÄ™dnia prognozÄ™ dotyczÄ…cÄ… wielkoÅ›ci oraz stanu technicznego zasobów mieszkaniowych gminy, analizÄ™ potrzeb oraz plan remontów i modernizacji wynikajÄ…cych ze stanu technicznego budynków i lokali, niezbÄ™dny zakres zamian lokali zwiÄ…zanych z remontami budynków. Nie wyjaÅ›nia jednak, skÄ…d wziąć pieniÄ…dze potrzebne na wybudowanie kilkuset mieszkaÅ„ komunalnych.

 

budynki komunalne Mirków

Nowe bloki mirkowskie zostaÅ‚y zbudowane w bardzo wysokim standardzie jak na budownictwo komunalne, co budzi szczególne emocje wÅ›ród czekajÄ…cych na przydziaÅ‚

 

– Nigdy nie nastarczymy mieszkaÅ„, jeÅ›li nie zmienimy polityki gospodarowania zasobami mieszkaniowymi – mówi jeden z radnych ubiegÅ‚ej kadencji samorzÄ…du. Budujemy nowe drogie mieszkania, a te starsze sprzedajemy lokatorom za uÅ‚amek wartoÅ›ci. Jaki budżet wytrzyma takÄ… politykÄ™?

 

SamorzÄ…dy wielu polskich miast szukajÄ… innych rozwiÄ…zaÅ„. Dobrym przykÅ‚adem sÄ… towarzystwa budownictwa spoÅ‚ecznego, które na gminnej dziaÅ‚ce, z pomocÄ… gminy w otrzymaniu kredytu, budujÄ… mieszkania o podstawowym standardzie, tanie w utrzymaniu, za które lokatorzy bÄ™dÄ… pÅ‚acić czynsz i swój udziaÅ‚ maksymalnie przez 30 lat, a po tym okresie stanÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›cicielami mieszkania.

 

Ciekawy projekt „GdaÅ„szczanin na swoim” przedstawiÅ‚y wÅ‚adze GdaÅ„ska. Projekt powstaÅ‚ na podstawie brytyjskiego systemu shared ownership, a kryteria w nim przyjÄ™te speÅ‚niajÄ… lokatorzy mieszkaÅ„ komunalnych. Program adresowany jest do osób, które nie majÄ… zdolnoÅ›ci kredytowej i których nie stać na lokal w TBS, a jednoczeÅ›nie zarabiajÄ… zbyt dużo, by przyznać im mieszkanie socjalne. Osoby zakwalifikowane do programu bÄ™dÄ… miaÅ‚y, w maksymalnej perspektywie 30 lat możliwość ratalnego wykupu mieszkania. Lokator bÄ™dzie musiaÅ‚ wpÅ‚acić 5 proc. wartoÅ›ci lokalu tytuÅ‚em zadatku. PierwszeÅ„stwo bÄ™dÄ… miaÅ‚y osoby bÄ™dÄ…ce na liÅ›cie oczekujÄ…cych na lokale zamienne. Mieszkania bÄ™dÄ… sprzedawane po kosztach. W ten sposób lokatorzy bÄ™dÄ… mogli na wÅ‚asność wykupić mieszkanie, a miasto bÄ™dzie miaÅ‚o wpÅ‚ywy do budżetu i bÄ™dzie mogÅ‚o zbudować wiÄ™cej lokali. Takie rozwiÄ…zanie bÄ™dzie gminÄ™ kosztować mniej niż budowa nowych bloków komunalnych. Kiedy my opracujemy realny program poprawy sytuacji mieszkaniowej setek konstanciÅ„skich rodzin?


   
Drukuj