Powstała Republika Książki autor: KLARA WARECKA
   

Wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek zawiÄ…zana. 8 grudnia, na inauguracyjnym kongresie pod hasÅ‚em „Czytanie wÅ‚Ä…cza” w Bibliotece Narodowej przedstawiciele rzÄ…du, twórcy kultury, bibliotekarze, ksiÄ™garze, wydawcy, przedstawiciele organizacji pozarzÄ…dowych, ludzie mediów i sztuki powoÅ‚ali RepublikÄ™ Książki.

 

„Przekonani, że troska o kondycjÄ™ polskiej kultury leży w sferze naszych obywatelskich powinnoÅ›ci, my, miÅ‚oÅ›nicy czytania, powoÅ‚ujemy do życia RepublikÄ™ Książki” – czytamy w ManifeÅ›cie Republiki Książki

 

Celem Republiki Książki będzie stałe intensywne wspieranie i koordynacja wszystkich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i bibliotek w najbliższych latach, by dostęp do kultury i wiedzy był jak najszerszy. Honorowy patronat nad Republiką Książki objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

 

 

Republika książki

Czytelnictwo w Polsce w ciągu ostatnich lat dramatycznie spadło

 

Kongres pod hasÅ‚em „Czytanie WÅ‚Ä…cza” rozpoczÄ…Å‚ obywatelskÄ… kampaniÄ™ Å‚Ä…czÄ…cÄ… różne Å›rodowiska wobec zagrożeÅ„ wynikajÄ…cych ze spadajÄ…cego w Polsce poziomu czytelnictwa oraz wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma. „Celem akcji (...) jest zawiÄ…zanie koalicji ponad podziaÅ‚ami, skupiajÄ…cej przedstawicieli wÅ‚adz centralnych, samorzÄ…dowych, urzÄ™dników, twórców, bibliotekarzy, wydawców, ksiÄ™garzy, a także przedstawicieli organizacji pozarzÄ…dowych oraz Å›wiata mediów i biznesu. Wyrazem naszej wspólnej troski o losy paÅ„stwa bÄ™dzie deklaracja wzajemnego wsparcia i czynnego udziaÅ‚u we wszelkich wysiÅ‚kach na rzecz rozwoju czytelnictwa i sieci polskich bibliotek wszystkich typów” – informuje Biblioteka Narodowa.

 

Statystyki bijÄ… na alarm. Z roku na rok czytamy coraz mniej książek. Z badaÅ„ TNS OBOP na zlecenie wynika, że od 30 lat czytelnictwo w Polsce z roku na rok spada. Książki czyta zaledwie 38 proc. osób. Tylu respondentów przyznaÅ‚o siÄ™, że w ciÄ…gu minionego roku miaÅ‚o w rÄ™ku przynajmniej jednÄ… książkÄ™. A to oznacza, że ponad 60 proc. spoÅ‚eczeÅ„stwa nie przeczytaÅ‚o ani jednej książki w ciÄ…gu roku. Skoro w grupie badanych znalazÅ‚y siÄ™ osoby w wieku szkolnym, które sÄ… zmuszone do kontaktu z książkami oraz do ich zakupu, to ile naprawdÄ™ czytajÄ… doroÅ›li Polacy z wÅ‚asnej woli? Co gorsza, liczba osób czytajÄ…cych systematycznie maleje – jeszcze w 2004 r. książki czytaÅ‚o 58 proc. respondentów.

 

Statystyczny Polak kupuje rocznie zaledwie póÅ‚ książki. Jednak ci, którzy kupujÄ… książkiwogóle, z roku na rok kupujÄ… ich coraz wiÄ™cej. Obecnie przeciÄ™tny Polak z grupy 38 proc. tych, którzy książki czytajÄ…, kupuje ponad 12 książek rocznie, najczęściej romanse – 18 proc., kryminaÅ‚y – 15 proc., poradniki i encyklopedie – 14 proc.

 

Å»eby czytać książki nie trzeba ich kupować – coraz częściej Polacy korzystajÄ… z bibliotek. Blisko poÅ‚owa z czytajÄ…cych korzysta z bibliotek systematycznie. Najczęściej sÄ… to uczniowie, studenci i emeryci. Kobiety czytajÄ… wiÄ™cej niż mężczyźni. Czytelnictwo notuje lekki wzrost w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkaÅ„ców, ale to oznacza, że w mniejszych miejscowoÅ›ciach spadek czytelnictwa jest jeszcze wiÄ™kszy. Miejmy nadziejÄ™, że konstanciÅ„skie wÅ‚adze samorzÄ…dowe i biblioteki wÅ‚Ä…czÄ… siÄ™ w ogólnopolski ruch na rzecz rozwoju czytelnictwa.

   
Drukuj