Nowe przepisy dotyczÄ…ce hipotek autor: (R)
   

20 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy mają usprawnić instytucję zabezpieczenia hipotecznego i zlikwidują podział hipotek na zwykłe i kaucyjne.

 

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomoÅ›ci, a także na wybranych prawach (wÅ‚asnoÅ›ciowe spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, wÅ‚asnoÅ›ciowe spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego wspóÅ‚dzielni mieszkaniowej). Hipoteka sÅ‚uży zabezpieczeniu wierzytelnoÅ›ci. DziÄ™ki niej wierzyciel, np. bank, który udzieliÅ‚ kredytu mieszkaniowego, może dochodzić od kredytobiorcy spÅ‚aty zadÅ‚użenia z nieruchomoÅ›ci kupionej z tego kredytu.

 

Do najważniejszych zmian w przepisach należy odstÄ…pienie od podziaÅ‚u hipoteki na zwykÅ‚Ä… i kaucyjnÄ…. Zgodnie z nowymi przepisami, bÄ™dzie jeden rodzaj hipoteki, oparty na dotychczasowych rozwiÄ…zaniach dotyczÄ…cych hipoteki kaucyjnej. BÄ™dzie ona zabezpieczaÅ‚a wierzytelność wraz z odsetkami oraz tzw. Å›wiadczenia uboczne (np. koszty postÄ™powania sÄ…dowego lub inne koszty wymienione w dokumencie bÄ™dÄ…cym podstawÄ… wpisu hipoteki do ksiÄ™gi wieczystej). Obecnie wierzytelnoÅ›ci sÄ… zabezpieczane zwykle dwiema hipotekami – zwykÅ‚Ä… (zabezpieczaÅ‚a sumÄ™ kredytu) i kaucyjnÄ… (zabezpieczaÅ‚a odsetki od kredytu).

 

Nowe przepisy pozwolÄ… na to, że kredytobiorca bÄ™dzie mógÅ‚ ustanowić jednÄ… hipotekÄ™ – zarówno na gÅ‚ównÄ… sumÄ™ kredytu, jak i na odsetki. Nie bÄ™dzie musiaÅ‚ skÅ‚adać do sÄ…du dwóch wniosków o zaÅ‚ożenie hipoteki i dwukrotnie za niÄ… pÅ‚acić.

 

Wprowadzona zostaje również możliwość zastÄ…pienia wierzytelnoÅ›ci zabezpieczonej hipotekÄ… innÄ… wierzytelnoÅ›ciÄ…, podwarunkiem, że bÄ™dzie to wierzytelność tego samego wierzyciela.

   
Drukuj