Spotkanie z historią autor: (GMT)
   

Odwiedziny obiektów cennych dla krajobrazu kulturowego oraz dialog z ich gospodarzami i środowiskami zainteresowanymi ich ochroną i promocją – to nowy rodzaj imprez wyjazdowych, jakie zainaugurowało 26 lutego Stowarzyszenie Ład na Mazowszu.

 

Pomysłodawczynią unikalnego spotkania z historią była dr Hanna Szaflik, członek zarządu stowarzyszenia, a zarazem wiceprezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego. Na pierwsze spotkanie, w programie którego znalazło się zwiedzanie Muzeum Papiernictwa na terenie mirkowskiej fabryki papieru oraz pałacu w Oborach, przybyli miłośnicy mazowieckiego dziedzictwa i krajobrazu kulturowego również z wielu innych podwarszawskich miejscowości, m.in.: Zalesia Dolnego i Górnego, Piaseczna, Góra Kalwarii i Otwocka. Na spotkanie, mimo zaproszenia, nie przybył nikt z władz gminy.

 

– Poznamy dwie rzadkie perły centralnego Mazowsza: zakłady papiernicze w Jeziornie, gdzie wytworzono papier, na którym spisane zostały dokumenty Sejmu Czteroletniego i oryginał Konstytucji 3 Maja i niedostępne dla śmiertelników wnętrza barokowego pałacu – jak Parnas – gdzie powstały sławne dzieła literackie. Tu tworzyli i odpoczywali: Jan Parandowski, Jerzy Andrzejewski, Antoni Słonimski, Julia Hartwig, Marian i Kazimierz Brandysowie, Magdalena Samozwaniec, Stanisław Grochowiak i wielu, wielu innych wybitnych twórców – mówił, witając przybyłych, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, prezes Stowarzyszenia Ład na Mazowszu.


Pałac w Oborach

Barokowy pałac w Oborach to jeden z najcenniejszych zabytków w naszej gminie.

Jego historia sięga XV w.

 

Przewodnikami po terenach najstarszej części mirkowskiej papierni i po Muzeum Papiernictwa byli: Dorota Golaszewska i Tomasz Jaworski, pracownicy firmy Konstans, mającej swoją siedzibę na terenie zakładów papierniczych, która od czerwca 1999 r. jest organizatorem muzeum i finansuje jego działalność. Wcześniej muzeum było filią największego w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

 

Wyjątkowych wrażeń dostarczyła nam wizyta w pałacu w Oborach, o którym najstarsze wzmianki pochodzą z 1433 r. Dzięki uprzejmości kierownictwa Domu Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, mieszczącego się od lat w pałacu, mieliśmy możliwość zwiedzić reprezentacyjne sale na parterze i dobudowaną w 1893 r. kaplicę, które na co dzień nie są udostępniane odwiedzającym. W sali konferencyjnej obejrzeliśmy przygotowaną przez dr. Hannę Szaflik prezentację przedstawiającą historię Obór i ich kolejnych właścicieli.

 

Czekamy na następne spotkania, zorganizowane przez Ład na Mazowszu.

 

 

   
Drukuj