WSZYSTKO NA POKAZ autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

W gminnej kasie pustki. Po zmianach w budżecie na 2011 r. rezygnujemy z udziaÅ‚u gminy w programie „Radosna SzkoÅ‚a”, nie wyremontujemy dróg i ulic, nie zbudujemy przedszkola, a także nie przystÄ…pimy do budowy kanalizacji w Skolimowie. BÄ™dziemy oszczÄ™dzać na wszystkim i na wszystkich, ale nie na parku.

 

Park Zdrojowy

Ścieżki w konstancińskim Parku Zdrojowym otrzymają kosztowną granitową nawierzchnię

 

Dla kogo budujemy park? JeÅ›li dla mieszkaÅ„ców, to park miejski, taki, w którym można spacerować z dzieckiem w wózku, rozÅ‚ożyć kocyk na trawie, czy uprawiać jogging. ProszÄ™ tylko spróbować jeździć wózkiem z niemowlakiem lub biegać po kostce granitowej. Po deszczu kostka jest tak Å›liska, że trudno po niej chodzić. Może urzÄ…d miasta i gminy otworzy przy parku wypożyczalniÄ™ antypoÅ›lizgowych nakÅ‚adek na obuwie? O rozÅ‚ożeniu kocyka na trawie też nie ma co marzyć. Chociaż to akurat może być konieczne: w projekcie nie przewidziano Å‚awek – denerwuje siÄ™ Beata, matka dwójki maluchów.


Park jest potrzebny. Ale potrzebny „również”, a nie „zamiast” prostego chodnika na osiedlu, kanalizacji, czy przedszkola. Dlatego mógÅ‚by być nieco skromniejszy, a przede wszystkim nie za takie pieniÄ…dze

 

OczywiÅ›cie, że w mieÅ›cie potrzebny jest park. Nie każdy mieszka w domku z ogródkiem. Tym, którzy ogródka nie majÄ…, przyjemnie pospacerować po uporzÄ…dkowanym, funkcjonalnie zagospodarowanym parku. Do nowego wizerunku parku rzeczywiÅ›cie nie pasuje popÄ™kany asfalt. Ale czy konieczny jest granit? W parkach, zamiast granitowej kostki, Å›wietnie sprawdzajÄ… siÄ™ alejki z mineralnej nawierzchni – utwardzonego drobnego żwirku, biologicznie czynnego, przepuszczajÄ…cego wodÄ™, nie pylÄ…cego i nie kruszÄ…cego siÄ™. Z tego materiaÅ‚u wykonane sÄ… alejki w rewitalizowanych ogrodach kompleksu paÅ‚acowego w Wilanowie. Po takich alejkach wygodnie można spacerować, biegać i poruszać siÄ™ na wózku inwalidzkim. Wielokrotnie wiÄ™cej turystów odwiedza park i ogrody w Wilanowie niż park w Konstancinie, może wiÄ™c i u nas wystarczyÅ‚aby taka nawierzchnia alejek.

 

U nas za to: alejki z granitu, wymiana oÅ›wietlenia niedawno wymienianego, wymyÅ›lne kwietniki i jedna toaleta w amfiteatrze, czasami Å‚askawie udostÄ™pniana odwiedzajÄ…cym park. To trochÄ™ tak, jakby w starym zaniedbanym domu wyremontować i urzÄ…dzić jeden pokój na pokaz.

 

– LubiÄ™ spacerować po parku i uważam, że jest potrzebny. Ale potrzebny „również”, a nie „zamiast” prostego chodnika na osiedlu, kanalizacji lub przedszkola. MyÅ›lÄ™, że mógÅ‚by być nieco skromniejszy, a przede wszystkim nie za takie pieniÄ…dze – mówi mieszkanka Grapy.

 

– Przecież urzÄ…dzamy Park Zdrojowy, czyli dla kuracjuszy i turystów, nie dla nas – Å›mieje siÄ™ kolejny spacerowicz. – Taki prezent dla uzdrowiska. BiorÄ…c pod uwagÄ™, że uzdrowisko zostanie za chwilÄ™ sprywatyzowane, to bardzo kosztowny prezent. ZresztÄ… sprywatyzowane czy nie, gmina nie czerpie z dziaÅ‚alnoÅ›ci uzdrowiskowej żadnych korzyÅ›ci. Konstancin nie pobiera nawet taksy klimatycznej. W wielu uzdrowiskach urzÄ…dzane sÄ… piÄ™kne parki, ale spóÅ‚ki uzdrowiskowe majÄ… chociaż częściowy udziaÅ‚ w kosztach prac. Gmina powinna pomyÅ›leć o wybudowaniu parkingów dla weekendowych turystów, odwiedzajÄ…cych Konstancin. W niedzielÄ™ wszystkie uliczki dochodzÄ…ce do parku zastawiane sÄ… samochodami, trawniki zrujnowane. Może warto pomyÅ›leć o pobieraniu opÅ‚at za parkowanie, bo sprzÄ…tanie po weekendowych najazdach też obciąża nas. PrzyjeżdżajÄ…cy na niedzielny spacer poÅ›miecÄ… i pojadÄ…. Nie wydadzÄ… u nas pieniÄ™dzy, bo nie ma atrakcji, na które można je wydać. Za sprzÄ…tanie zapÅ‚acÄ… mieszkaÅ„cy. Nie wiadomo, ilu turystów rocznie odwiedza Konstancin, znacznie Å‚atwiej policzyć kuracjuszy – jest ich garstka. A zaciskać pasa, by starczyÅ‚o na wymyÅ›lne granitowe donice, musimy my, mieszkaÅ„cy Konstancina – dodaje.

 

Kto i za co powinien pÅ‚acić, to temat na oddzielne opowiadanie. Ostatnio dowiedzieliÅ›my siÄ™, że od poczÄ…tku istnienia tężni opÅ‚aty za prÄ…d uiszczane sÄ… z gminnej kasy, ale pieniÄ…dze za wstÄ™p do tężni pobiera spóÅ‚ka uzdrowiskowa. Å»aden z poprzednich wÅ‚odarzy miasta nie zakwestionowaÅ‚ tego wydatku. Dopiero teraz burmistrz Kazimierz JaÅ„czuk poleciÅ‚, by od 1 maja odÅ‚Ä…czono tężniÄ™ od gminnej sieci.

 

– Tężnia, bÄ™dÄ…ca wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spóÅ‚ki uzdrowiskowej, stoi na gruncie starostwa. Ciekawe, kto pÅ‚aci za dzierżawÄ™ gruntu. Może też Konstancin? – pytajÄ… użytkownicy forum Konstancin.com.

 

Park Zdrojowy - spacer

Park sÅ‚uży przede wszystkim kuracjuszom i tym, którzy przyjeżdżajÄ… do Konstancina na weekendy

 

Konstancin nie jest jedynÄ… miejscowoÅ›ciÄ… uzdrowiskowÄ…, która rewitalizuje park. TrwajÄ… modernizacje i rewitalizacje parków zdrojowych w kilku innych polskich miastach. Rabka wyda na ten cel 8,5 mln zÅ‚, DÅ‚ugopole Zdrój – 5 mln zÅ‚, Kudowa Zdrój – 5,2 mln zÅ‚. Tak jak u nas, poÅ‚owa pieniÄ™dzy na modernizacje parków pochodzić bÄ™dzie z dotacji unijnych.

 

Co można zrobić za 5,2 mln zÅ‚? W Kudowie można zmodernizować zabytkowÄ… fontannÄ™ i alejki parkowe, wyremontować schody, ujÄ™cie źródÅ‚a wody mineralnej „PajÄ…k”, muszlÄ™ koncertowÄ…, wymienić oÅ›wietlenie w parku na stylizowane lampy energooszczÄ™dne, zbudować plac zabaw dla dzieci, wykonać iluminacjÄ™ Å›wietlnÄ… niektórych parkowych obiektów (teatru pod blachÄ…, muszli koncertowej, stylizowanej bramy zlokalizowanej na gÅ‚ównej alei, placu centralnego, zabytkowej fontanny oraz drzewa bÄ™dÄ…cego pomnikiem przyrody – buku czerwonolistnego). Można też wyremontować pomieszczenia sanitarne z przystosowaniem ich dla osób niepeÅ‚nosprawnych oraz dokonać nasadzeÅ„ zieleni parkowej: stworzyć ogród muzyczny, w którym zostanÄ… zamontowane podpory pod pnÄ…cza w ksztaÅ‚cie instrumentów muzycznych.

 

Sztandarową inwestycję burmistrza Skowrońskiego będziemy pamiętać długie lata, narzekając na brak pieniędzy na niezbędne wydatki na edukację, zdrowie i infrastrukturę

 

W Konstancinie nie wystarczyÅ‚oby nawet na poÅ‚owÄ™ tych prac, bo u nas wszystkie inwestycje sÄ… droższe niż w innych miastach. Rewitalizacja królewskich ogrodów w Wilanowie kosztować bÄ™dzie 11 mln zÅ‚, a koszt przebudowy naszego parku zdrojowego wyniesie ponad 20 mln zÅ‚. Unia Europejska dofinansuje naszÄ… inwestycjÄ™ kwotÄ… 10 mln zÅ‚, ale drugÄ… poÅ‚owÄ™ musimy wysupÅ‚ać z gminnej kasy. DziÅ›, po podpisaniu umowy o unijnym dofinansowaniu, za późno na zmiany. SztandarowÄ… inwestycjÄ™ burmistrza SkowroÅ„skiego bÄ™dziemy pamiÄ™tać dÅ‚ugie lata, narzekajÄ…c na brak Å›rodków na niezbÄ™dne wydatki na edukacjÄ™, zdrowie i infrastrukturÄ™.

 

Rewitalizacja parku zdrojowego to jedyna w tym roku inwestycja, której nie dotknęły ciÄ™cia budżetowe. Na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej burmistrz poinformowaÅ‚ zebranych, że stara siÄ™ o zmiany w harmonogramie prac i rozliczeÅ„ finansowych, tak by pÅ‚atność ok. 1,2 mln zÅ‚ przypadÅ‚a na 2012 r.

   
Drukuj