Kto stoi w miejscu, ten sie cofa
   

jacek TomaszewskiZ Jackiem Tomaszewskim, wiceprzewodniczÄ…cym Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny, czÅ‚onkiem Komisji Rozwoju, Å‚adu Przestrzennego i Spraw Komunalnych, Komisji Statutowej, Komisji Zdrowia, Opieki SpoÅ‚ecznej i Ochrony Åšrodowiska oraz Rady SpoÅ‚ecznej Samodzielnego Publicznego ZespoÅ‚u ZakÅ‚adów Opieki Zdrowotnej rozmawia Andrzej S. Rodys.

 

W jakim Konstancinie chciałby mieszkać członek Komisji Rozwoju, ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych?

 

– Najkrócej mówiÄ…c, w czystym, uzdrowiskowym mieÅ›cie, przyjaznym dla mieszkaÅ„ców. Konstancin jest wyjÄ…tkowy, jest jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu i najważniejszÄ… sprawÄ… jest zachowanie uzdrowiskowego charakteru miasta. Mieszkam tu od 30 lat i bardzo mnie niepokoi, że przez ten czas nie przybyÅ‚ nam ani jeden obiekt lecznictwa uzdrowiskowego. JedynÄ… inwestycjÄ… byÅ‚a rozbudowa Centrum KsztaÅ‚cenia i Rehabilitacji. Owszem, dużo siÄ™ buduje w Konstancinie, ale to budownictwo mieszkaniowe. Nasze miasto zasÅ‚uguje na to, by być czymÅ› wiÄ™cej niż sypialniÄ… Warszawy. Chcemy być uzdrowiskiem i nic nie robimy w tym kierunku. A kto stoi w miejscu, ten siÄ™ cofa. MyÅ›lÄ™, że wÅ‚aÅ›ciwym dziaÅ‚aniem bÄ™dzie rozwój bazy uzdrowiskowej i turystycznej. Bliskość Warszawy, Å‚agodny klimat, piÄ™kne lasy, 50 obiektów wpisanych do krajowego rejestru zabytków – to niezaprzeczalne atuty Konstancina. PiÄ™knie powiedziaÅ‚ o tym radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: „Mazowsze nie ma gór ani morza, ale ma Konstancin”. Dla inwestycji przemysÅ‚owych w Konstancinie nie powinno być miejsca – mam nadziejÄ™, że wiÄ™cej zakÅ‚adów typu asfalciarni nie powstanie. W ramach prac nad nowym studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, opracowane zostanÄ… zmiany uwzglÄ™dniajÄ…ce uwarunkowania wynikajÄ…ce ze stanu istniejÄ…cego i kierunki rozwoju. To bÄ™dzie nasz program na wiele nastÄ™pnych lat, warto wiÄ™c doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„, aby jak najpeÅ‚niej uwzglÄ™dnić uzdrowiskowy charakter naszego miasta, zapewniajÄ…c jednoczeÅ›nie rozwój Konstancina. Mimo ograniczeÅ„, w poszczególnych strefach ochrony uzdrowiskowej można budować sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, pensjonaty, obiekty infrastruktury turystycznej, obiekty sportowe. ByÅ‚y plany budowy zalewu, na terenach przyrzecza Jeziorki, przydaÅ‚by siÄ™ nowoczesny aquapark, może pole golfowe. Takie inwestycje nie tylko przyciÄ…gnÄ… turystów – dadzÄ… też nowe miejsca pracy. W takim Konstancinie chciaÅ‚bym mieszkać.

 

 

Nasze miasto zasÅ‚uguje na to, by być czymÅ› wiÄ™cej niż sypialniÄ… Warszawy. Chcemy być uzdrowiskiem i nic nie robimy w tym kierunku. A kto stoi w miejscu, ten siÄ™ cofa. MyÅ›lÄ™, że wÅ‚aÅ›ciwym dziaÅ‚aniem bÄ™dzie rozwój bazy uzdrowiskowej i turystycznej

 

Jest Pan również w skÅ‚adzie Komisji Statutowej.

 

– Tak, wraz z innymi radnymi biorÄ™ udziaÅ‚ w pracach nad nowym statutem gminy. To niezwykle ważny dokument dla samorzÄ…du. Liczymy, że w tym roku nowy statut zostanie przyjÄ™ty przez radÄ™ miejskÄ….

 

Organizacja naszej gminnej opieki zdrowotnej kuleje. Co można zrobić, by ją poprawić i zapewnić pacjentom lepszą dostępność do świadczeń medycznych?

 

– W Konstancinie podstawowÄ… opiekÄ™ zdrowotnÄ… zapewniajÄ… różne podmioty. Brakuje nam nocnej pomocy lekarskiej i dyżurów w weekendy. W sobotÄ™ lepiej nie chorować. Komisja zdrowia rady miejskiej i rada spoÅ‚eczna SPZZOZ starajÄ… siÄ™ rozwiÄ…zać ten problem. Bardzo ważnym zadaniem jest dostosowanie placówek sÅ‚użby zdrowia do przepisów i standardów unijnych. Adaptacja istniejÄ…cych obiektów może okazać siÄ™ zbyt kosztowna i czasami technicznie niemożliwa do przeprowadzenia. Potrzebny nam nowoczesny obiekt, zaspokajajÄ…cy potrzeby mieszkaÅ„ców. OczywiÅ›cie, na takÄ… inwestycjÄ™ potrzebne sÄ… duże Å›rodki – ale dzisiaj sÄ… możliwoÅ›ci pozwalajÄ…ce na zbudowanie takiego obiektu bez obciążania gminnego budżetu, chociażby w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Konstancin należy do 5 proc. gmin w Polsce, które jeszcze nie sprywatyzowa Å‚y podstawowej opieki zdrowotnej. Nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo boi siÄ™ terminu „prywatyzacja”, ale placówki te, podpisujÄ…c kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, Å›wiadczÄ… usÅ‚ugi nieodpÅ‚atnie. Prywatyzacja dotyczy formy organizacji placówki. Jak pokazuje doÅ›wiadczenie innych, prywatyzacja POZ zapewnia lepsze wykorzystanie kadry medycznej i sprawniejszÄ… administracjÄ™.

 

Bardzo ważnym zadaniem jest dostosowanie placówek sÅ‚użby zdrowia do przepisów i standardów unijnych. Adaptacja istniejÄ…cych obiektów może okazać siÄ™ zbyt kosztowna i czasami technicznie niemożliwa do przeprowadzenia. Potrzebny nam nowoczesny obiekt, zaspokajajÄ…cy potrzeby mieszkaÅ„ców.

 

Sprawy ochrony Å›rodowiska sÄ… panu szczególnie bliskie. Czy w Konstancinie żyje siÄ™ zdrowo?

 

– Mieszkamy w gminie uzdrowiskowej, sÅ‚abo uprzemysÅ‚owionej, otoczonej piÄ™knymi lasami – to na pewno nam sprzyja. Jedno drzewo zapewnia czteroosobowej rodzinie tlen na caÅ‚y rok. Bardzo ubolewam, że nie wszyscy doceniajÄ… ten skarb. Dzikie wysypiska Å›mieci dobitnie o tym Å›wiadczÄ… i najwyższy czas podjąć bardziej efektywne dziaÅ‚ania w kierunku ich likwidacji. Åšmiecie, bÄ™dÄ…ce Å‚atwym źródÅ‚em pokarmu, przyciÄ…gajÄ… zwierzÄ™ta – szczególnie dziki i lisy – w pobliże ludzkich siedzib. Od wrzeÅ›nia ubiegÅ‚ego roku mieszkaÅ„cy wielu soÅ‚ectw naszej gminy zwracajÄ… siÄ™ do rady miejskiej z proÅ›bÄ… o pomoc w tej sprawie. W SÅ‚omczynie, Borowinie, KawÄ™czynku dziki nawet w dzieÅ„ przychodzÄ… na podwórka domów. W Czarnowie strach zbierać grzyby. Spotkanie z dzikiem może skoÅ„czyć siÄ™ nieprzyjemnie. W ostatnich latach populacja dzików w okolicy Konstancina znaczÄ…co siÄ™ zwiÄ™kszyÅ‚a. Nasz samorzÄ…d wystÄ…piÅ‚ do gospodarzy obwodów Å‚owieckich na terenie gminy z proÅ›bÄ… o podjÄ™cie dziaÅ‚aÅ„ zapewniajÄ…cych mieszkaÅ„com bezpieczeÅ„stwo. Sam jestem myÅ›liwym i wiem, że to nie Å‚atwe, ale wiele zależy od prawidÅ‚owej gospodarki Å‚owieckiej i wspóÅ‚pracy z miejscowÄ… ludnoÅ›ciÄ…. Pasja Å‚owiecka to nie tylko polowanie – w wolnym czasie i z wÅ‚asnych Å›rodków myÅ›liwi dokarmiajÄ… zwierzÄ™ta, budujÄ… paÅ›niki i lizawki. Wbrew potocznym opiniom, myÅ›liwy to nie morderca zwierzÄ…tek. Z resztÄ… coraz częściej do lasu wybieram siÄ™ z lornetkÄ… i aparatem fotograficznym, a nie ze strzelbÄ….

 

Praca zawodowa, obowiÄ…zki w radzie miejskiej, a co w wolnym czasie?

 

– Nie bardzo wiem co to jest wolny czas. Pasja Å‚owiecka to oprócz polowania praca w zarzÄ…dzie mojego koÅ‚a myÅ›liwskiego. Jestem również sÄ™dziÄ… i instruktorem strzelectwa myÅ›liwskiego w Polskim ZwiÄ…zku Å‚owieckim. A nade wszystko lubiÄ™ spacer po lesie. Najlepiej Å›witem, z lornetkÄ….

 

DziÄ™kujÄ™ za rozmowÄ™ i życzÄ™ jak najwiÄ™cej takich spacerów.

 

Radny JACEK TOMASZEWSKI peÅ‚ni dyżury w radziej miejskiej w każdy wtorek w godz. 15 – 16.

   
Drukuj