EKOGMINA autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA, MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

CZY WIESZ, ŻE...

• Pierwsze przedsiÄ™biorstwo wywożące odpady i nieczystoÅ›ci powstaÅ‚o w Atenach w V w. p.n.e.

• W starożytnym Rzymie w II w. p.n.e. odpady z miasta wywożono na wieÅ›, gdzie przerabiane byÅ‚y na naturalny nawóz.

• JapoÅ„czycy już w X w. zbierali makulaturÄ™ i przetwarzali jÄ… ponownie na papier.

• W 1874 r. w Nottingham w Anglii zbudowano pierwszÄ… spalarniÄ™ Å›mieci.

 

 

 

Trudno uwierzyć, że w gminie uzdrowiskowej pracownicy WydziaÅ‚u Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska na pytanie, gdzie oddać resztki farb i lakierów po remoncie domu, odpowiadajÄ…: „nie wiemy, może do ZGK, albo do sklepu”. Po otrzymaniu tak konkretnej informacji nie wiadomo: Å›miać siÄ™, czy pÅ‚akać.

 

O segregacjÄ™ odpadów, wprowadzenie podatku Å›mieciowego, zakup kompostera lub zbiórkÄ™ odpadów niebezpiecznych w naszej gminie zabiegać muszÄ… sami mieszkaÅ„cy. PrzygotowujÄ… stosowne opracowania, sprawdzajÄ… dane i przedstawiajÄ… urzÄ™dowi. Zwykle bez skutku.

 

Tym razem jednak udaÅ‚o siÄ™. Mieszkanka Grapy Aleksandra Ambroziewicz postanowiÅ‚a zorganizować pierwszÄ… w gminie zbiórkÄ™ odpadów niebezpiecznych. Chcieć to móc. Trzeba tylko bardzo chcieć i poÅ›wiÄ™cić sporo czasu, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. Po kilkunastu tygodniach pracy, dziesiÄ…tkach telefonów, maili, kilkunastu wizytach w urzÄ™dzie gminy i u sponsorów – udaÅ‚o siÄ™!

 

10 wrzeÅ›nia w Starej Papierni przeprowadzona zostaÅ‚a pierwsza w naszej gminie zbiórka odpadów niebezpiecznych. Owszem, byÅ‚a zbiórka elektroÅ›mieci w soÅ‚ectwach i w Mirkowie, ale nikt nie odbieraÅ‚ odpadów niebezpiecznych. W Starej Papierni wszyscy mieszkaÅ„cy gminy mogli oddać i odpady niebezpieczne, i elektrozÅ‚om.

 

Odpady niebezpieczne to takie, które stanowiÄ… zagrożenie dla Å›rodowiska oraz życia lub zdrowia ludzi. SÄ… to materiaÅ‚y Å‚atwopalne (o temperaturze zapÅ‚onu poniżej 55 st. C), toksyczne, drażniÄ…ce, żrÄ…ce, rakotwórcze, mutagenne lub zakaźne. Do odpadów niebezpiecznych z naszych gospodarstw domowych zalicza siÄ™ m.in. zużyte i przeterminowane baterie oraz akumulatory, przepracowane oleje i smary, lakiery, rozpuszczalniki, impregnaty i inne chemikalia, Å›rodki czyszczÄ…ce (detergenty), Å›wietlówki, żarówki rtÄ™ciowe i halogenowe, uszkodzone termometry rtÄ™ciowe, zÅ‚om elektroniczny oraz przeterminowane lekarstwa, ale te ostatnie możemy codziennie oddawać w aptekach.

 

– MieszkaÅ„cy przynosili zgromadzone w garażach, komórkach, piwnicach i schowkach stare farby, rozpuszczalniki, kwasy, baterie, akumulatory, opony i oczywiÅ›cie stary sprzÄ™t RTV i AGD – mówi Aleksandra Ambroziewicz. – Przynosili cacka pamiÄ™tajÄ…ce czasy wczesnego Gierka: magnetofony, gramofony, pralki czy lodówki, wzbudzajÄ…c zachwyt wielu obserwatorów nad wspaniaÅ‚oÅ›ciami formy i designu. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami i mÅ‚odzież, przychodzili pieszo, przyjeżdżali na rowerach i samochodami. Przez caÅ‚y dzieÅ„ wyjÄ…tkowo ciężko pracowali przedstawiciele firm: Remondis – odbierajÄ…cej odpady niebezpieczne i Millbery – zabierajÄ…cej elektroÅ›miecie. Chociaż ktoÅ› mógÅ‚by powiedzieć, że wykonywali tylko swoje obowiÄ…zki, to proszÄ™ mi wierzyć, że nie mieli czasu wypić kawy ani herbaty, a domowe ciasto drożdżowe ze Å›liwkami, mogli skosztować w biegu. Wielkie uznanie dla wspaniaÅ‚ych pracowników tych firm – dodaje pomysÅ‚odawczyni i organizatorka zbiórki.


Zbiórka odpadów niebezpiecznych

10 wrzeÅ›nia podczas akcji zbiórki odpadów niebezpiecznych w Starej Papierni, mieszkaÅ„cy przynosili zużyty sprzÄ™t RTV i AGD, opony, akumulatory, stare farby i rozpuszczalniki

 

Razem obie firmy odebraÅ‚y okoÅ‚o 15,5 t odpadów, w tym: 3 355 kg odpadów niebezpiecznych. Każdy kilogram zostaÅ‚ zważony i opisany, przekazany do utylizacji wÅ‚aÅ›ciwej dla danego typu odpadu (każdy, kto przynosiÅ‚ takie odpady, po przeważeniu i okreÅ›leniu ich rodzaju otrzymywaÅ‚ dokument – kartÄ™ przekazania odpadów) i ok. 12 t elektrozÅ‚omu. Ilość zebranych odpadów najlepiej Å›wiadczy o skali zjawiska. W Polsce Å›rednio odzyskuje siÄ™ ok. 2–4 kg elektroÅ›mieci rocznie na jednego mieszkaÅ„ca. Ilość elektroÅ›mieci zebrana podczas tej akcji daje wynik ponad 0,5 kg na każdego mieszkaÅ„ca Konstancina-Jeziorny.

 

Nigdy jeszcze w naszej gminie nie prowadzono zbiórki odpadów niebezpiecznych, a wedÅ‚ug danych „Programu gospodarki opadami dla powiatu piaseczyÅ„skiego”, w Konstancinie wytwarzamy ich blisko 50 t rocznie.

 

Zbiórka zostaÅ‚a Å›wietnie zorganizowana: wiÄ™kszość spraw od projektu akcji, kosztorysu, pozyskania sponsorów, rozmów z urzÄ™dem miasta i gminy, szukanie firm, które nie tylko odbiorÄ…, ale również zutylizujÄ… odpady, znalezienie drukarni wykonaÅ‚a sama Aleksandra Ambroziewicz. – Projekt plakatu i przygotowanie do druku to dzieÅ‚o mÅ‚odego studenta. Wolontariusze rozlepili na tablicach i sÅ‚upach ogÅ‚oszeniowych, w szkoÅ‚ach, sklepach, aptekach, przychodniach lekarskich prawie 300 plakatów informujÄ…cych o akcji. Do plakatowania zgÅ‚osili siÄ™ ochotnicy prawie ze wszystkich zakÄ…tków gminy: z Bielawy, Cieciszewa, Gassów, Grapy, KawÄ™czyna, Obór, Parceli, Piasków, SÅ‚omczyna i Turowic.

 

Stara Papiernia udostÄ™pniÅ‚a fantastyczne miejsce i opÅ‚aciÅ‚a druk plakatów. Metsä Tissue ufundowaÅ‚a upominki dla oddajÄ…cych odpady (kolorowe serwetki papierowe, gÅ‚adkie i wzorzyste – każdy mógÅ‚ sobie wybrać). ZakÅ‚ad Gospodarki Komunalnej zapewniÅ‚ transport upominków. UrzÄ…d Miasta i Gminy w Konstancinie-Jeziornie sfinansowaÅ‚ odbiór odpadów niebezpiecznych. Firma Millbery odebraÅ‚a elektroÅ›mieci bezpÅ‚atnie. Portal internetowy Konstancin.com i „Nasze Miasto – FMK” objęły zbiórkÄ™ patronatem medialnym. Konstancin.com ufundowaÅ‚ także prawdziwe krówki z Milanówka, a organizatorka akcji czÄ™stowaÅ‚a wÅ‚asnorÄ™cznie upieczonym pysznym ciastem ze Å›liwkami. W sobotÄ™ 10 wrzeÅ›nia wielkÄ… pomoc i życzliwość okazali pracownicy Starej Papierni, marketu Carrefour, firmy ochroniarskiej i kawiarni Papieróffka.

 

Taka akcja to nie tylko możliwość pozbycia siÄ™ Å›mieci, to przede wszystkim lekcja ekologii. MieszkaÅ„cy, którzy przypadkowo znaleźli siÄ™ w miejscu zbiórki pytali, kiedy taka nastÄ™pna zbiórka? Miejmy nadziejÄ™, że już na wiosnÄ™ 2012 r.

 

Potrzeba jeszcze wielu takich akcji, by mieszkaÅ„cy nauczyli siÄ™, że nie wszystko można wyrzucać do Å›mieci, bo wyrzucajÄ…c odpady niebezpieczne lub urzÄ…dzenia RTV i AGD nie pozbywamy siÄ™ ich raz na zawsze. Odpady zalegajÄ…ce na wysypiskach, wypÅ‚ukiwane przez deszcze, przedostajÄ… siÄ™ do wód gruntowych i zatruwajÄ… Å›rodowisko na setki lat:

• pieluszka jednorazowa rozkÅ‚ada siÄ™ 550 lat

• 1 l oleju silnikowego może zanieczyÅ›cić 1 mln l wody

• 1 g srebra zawarty w bateriach alkalicznych może skazić 1 m szeÅ›c. ziemi

• opony wyrzucone w lesie to prawdziwa bomba ekologiczna z opóźnionym zapÅ‚onem.

 

Zbiórka elektroÅ›mieci

Pracownicy firm odbierających odpady niebezpieczne i elektrośmiecie nie nadążali z wywożeniem tego, co przynosili mieszkańcy

 

* * *

 

Już za trzy miesiÄ…ce, od poczÄ…tku 2012 r., zacznie obowiÄ…zywać nowa ustawa o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach, która przewiduje przejÄ™cie przez gminy gospodarowania odpadami. Od 1 stycznia samorzÄ…dy mogÄ… zacząć wprowadzać jej zapisy w życie, czyli przeprowadzać przetargi, w których wybiorÄ… firmy zajmujÄ…ce siÄ™ odbiorem odpadów oraz uchwalać tzw. podatek Å›mieciowy. Gmina bÄ™dzie pobierać od wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci opÅ‚atÄ™ uwzglÄ™dniajÄ…cÄ… koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów oraz obsÅ‚ugi administracyjnej caÅ‚ego systemu. W miejscowoÅ›ciach powyżej 10 tys. mieszkaÅ„ców, w celu lepszej organizacji odbioru Å›mieci, gmina bÄ™dzie mogÅ‚a podzielić swój obszar na tzw. sektory. OpÅ‚ata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może być obliczana w zależnoÅ›ci od liczby osób zamieszkujÄ…cych w lokalu lub na podstawie iloÅ›ci zużytej wody w danej nieruchomoÅ›ci (ten sposób zakÅ‚ada zależność pomiÄ™dzy zużyciem wody a rzeczywistÄ… liczbÄ… mieszkaÅ„ców, czyli tym samym iloÅ›ciÄ… produkowanych Å›mieci). Możliwe jest także, by samorzÄ…d uchwaliÅ‚ jednÄ… stawkÄ™ opÅ‚aty od gospodarstwa domowego. ZryczaÅ‚towana opÅ‚ata zapobiegnie powstawaniu dzikich wysypisk, pozbywaniu siÄ™ Å›mieci w lasach i przydrożnych rowach lub spalanie ich w piecach, bo nikomu nie bÄ™dzie siÄ™ to już opÅ‚acać. Zgodnie z nowymi przepisami, samorzÄ…dy gmin stworzÄ… regiony gospodarki odpadami komunalnymi i bÄ™dÄ… zobowiÄ…zane do zorganizowania punktów zbiórki elektroÅ›mieci oraz do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji.

 

Nowe przepisy zobowiÄ…zujÄ… gminy do osiÄ…gniÄ™cia unijnych poziomów redukcji odpadów. PrzystÄ™pujÄ…c do Unii Europejskiej zobowiÄ…zaliÅ›my siÄ™, że usprawnimy gospodarkÄ™ odpadami. Do 16 lipca 2013 r. samorzÄ…dy bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zredukować ilość odpadów biodegradowalnych trafiajÄ…cych na wysypiska do poziomu 50 proc., a do 2020 do 75 proc. masy odpadów z 1995 r. W 2010 r. tylko o 8 proc. zamiast o 25 zmniejszyliÅ›my ilość wyrzucanych na wysypisko Å›mieci, a jak bÄ™dzie w 2011 r.? Za niespeÅ‚nienie naszych zobowiÄ…zaÅ„ w dziedzinie gospodarki odpadami Polsce grożą gigantyczne kary finansowe. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie, ale mogÄ… one przekroczyć 250 tys. euro za każdy dzieÅ„ Å‚amania unijnego prawa.

 

Z iloÅ›ci odzyskanych surowców gminy bÄ™dÄ… na bieżąco rozliczane, co powinno zwiÄ™kszyć motywacjÄ™ samorzÄ…dów i mieszkaÅ„ców do wÅ‚aÅ›ciwej gospodarki odpadami. Dodatkowo do segregacji bÄ™dÄ… zachÄ™caÅ‚y niższe ceny wywozu posegregowanych odpadów. Statystyczny Polak wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów rocznie. Prawie kilogram dziennie to dużo, z tego co piÄ…ty Å›mieć w naszym koszu to opakowanie.

 

Nie wszyscy jesteÅ›my Å›wiadomi, jak istotna jest segregacja odpadów. Czas wiÄ™c dowiedzieć siÄ™, jak dÅ‚ugo rozkÅ‚adajÄ… siÄ™ różnego rodzaju opakowania:

• torba papierowa – 1 miesiÄ…c

• puszka aluminiowa – 50 lat

• butelka plastikowa – 500 lat

• torba plastikowa – 700 lat

• pojemnik z twardego plastiku – 1 mln lat

• butelka szklana – 1,5 mln lat

• kubek styropianowy – 7,5 mld lat

 

Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyÅ‚a na skÅ‚adowisko sto ciężarówek z odpadami. Polskie odpady zgromadzone w jednym miejscu stworzyÅ‚yby górÄ™ o dÅ‚ugoÅ›ci 1 km i podwójnej wysokoÅ›ci Mount Everest (ok. 17 km). Gospodarka odpadami nie może być ograniczona tylko do skÅ‚adowania odpadów. Ponad 70 proc. zawartoÅ›ci naszego kosza to surowce wtórne, które można odzyskać, oraz surowce organiczne, które można kompostować. A to tylko Å›miecie wytwarzane w naszych gospodarstwach domowych i nie zapominajmy, że na każdÄ… tonÄ™ Å›mieci z gospodarstw domowych przypada 6 t odpadów wytworzonych przez handel, przemysÅ‚, budownictwo. Co możemy zrobić, by Å›mieci byÅ‚o mniej? Po pierwsze zwrócić wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ na to, co i jak kupujemy: nie kupujmy jednorazowych produktów, które majÄ… swoje wielorazowe odpowiedniki, wybierajmy produkty bez dodatkowych opakowaÅ„, nie pakujmy każdego artykuÅ‚u do osobnej torebki i segregujmy Å›miecie. Segregacja i ponowne użycie odpadów jako surowców (papier, plastik, metale, szkÅ‚o) zapewnia ogromne oszczÄ™dnoÅ›ci:

 

• papier – przetwarzajÄ…c 1 t makulatury oszczÄ™dzamy 1 476 l ropy, 26 tys. l wody i 7 m szeÅ›c. miejsca na skÅ‚adowisku. Produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75 proc., zanieczyszczenia powietrza o 74 proc. i iloÅ›ci Å›cieków przemysÅ‚owych o 35 proc. Ze 100 t makulatury można uzyskać 90 t papieru. Każde 100 kg papieru to Å›redniej wielkoÅ›ci dwa drzewa, a warto pamiÄ™tać, że jedno drzewo produkuje w ciÄ…gu roku tlen dla 10 osób. W Niemczech odzyskuje siÄ™ 73 proc. zużywanego papieru, w Polsce – niespeÅ‚na 40 proc.

• szkÅ‚o – może być przetworzone w 100 proc. na identyczne opakowanie, jakim byÅ‚o poprzednio. Mimo że odpady szklane nie stanowiÄ… bezpoÅ›redniego zagrożenia dla Å›rodowiska, ich ponowne wykorzystanie znaczÄ…co obniża poziom emisji dwutlenku wÄ™gla i trujÄ…cych zwiÄ…zków towarzyszÄ…cych produkcji szklanych opakowaÅ„. Przy recyklingu szkÅ‚a zużywa siÄ™ 25 proc. energii mniej niż przy produkcji nowego szkÅ‚a. W Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii i Holandii recyklingowi poddaje siÄ™ 90 proc. szkÅ‚a, a w Polsce – ok. 44 proc.

• metal – to przede wszystkim recykling puszek aluminiowych po napojach. Produkcja puszek z odzyskanego aluminium zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 95 proc., wód o 97 proc., a zużycie energii o 95 proc. W Polsce recykling opakowaÅ„ aluminiowych ksztaÅ‚tuje siÄ™ na poziomie ok. 70 proc., co daje nam trzecie miejsce w Europie. WyprzedzajÄ… nas Finlandia i Szwajcaria, gdzie odzyskuje siÄ™ ponad 90 proc. odpadów.

• plastik – w Polsce rocznie na wysypiska trafia ponad 100 tys. t butelek plastikowych, z czego tylko 14 proc. jest odzyskiwane. W krajach UE oraz Norwegii i Szwajcarii recyklingowi poddawanych jest ok. 40 proc. butelek i folii i ponad 90 proc. skrzynek i pudeÅ‚ek. Wyrzucone w ciÄ…gu roku na caÅ‚ym Å›wiecie butelki PET ustawione jedna na drugiej utworzyÅ‚yby wieżę o wysokoÅ›ci 28 mln km. Można je przetworzyć na wÅ‚ókna, folie, oleje opaÅ‚owe, a nawet meble.

 

Poziom selektywnej zbiórki odpadów w statystycznej polskiej gminie wynosi 2–5 proc. W Szwecji i Niemczech jest to ponad 90 proc. W Polsce tylko 2 proc. odpadów komunalnych jest kompostowanych, a w Danii, Szwajcarii i Szwecji 60–80 proc. W Europie na pierwszym miejscu jest Szwajcaria, w której 95 proc. surowców używanych do produkcji, odzyskiwanych jest z odpadów. Może dlatego jest jednym z najbogatszych krajów Europy.

 

Åšmieci

W naszej gminie jest jeszcze sporo do zrobienia, bo z takimi obrazkami spotykamy siÄ™ niemal codziennie

 

4 października 2011 r. rusza pilotażowa akcja mobilnych punktów odbioru segregowanych odpadów. Akcja potrwa do 29 grudnia 2011 r. SzczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce segregacji i harmonogramu odbioru znajdujÄ… siÄ™ na stronie internetowej www.konstancinjeziorna.pl i na gminnych tablicach ogÅ‚oszeniowych.

   
Drukuj