WyjÄ…tkowy dar autor: (KW)
   

WycinankaProfesor Antoni Åšledziewski, kulturoznawca, badacz i popularyzator sztuki ludowej i folkloru, autor albumu „Wycinanka Polska”, przekazaÅ‚ naszemu miastu swojÄ… unikalnÄ… kolekcjÄ™ blisko 2 tys. wycinanek. W uroczystoÅ›ci podpisania aktu darowizny, która odbyÅ‚a siÄ™ 19 października, udziaÅ‚ wziÄ™li m.in.: przewodniczÄ…cy Rady Miejskiej Konstancina Jeziorny, Andrzej CieÅ›lawski, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz JaÅ„czuk, dyrektor KonstanciÅ„skiego Domu Kultury Edyta Markiewicz-Brzozowska i prezes Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina dr CzesÅ‚awa Gasik.

 

– CieszÄ™ siÄ™, że moja kolekcja bÄ™dzie od dziÅ› w dobrych rÄ™kach – mówiÅ‚ Antoni Åšledziewski podpisujÄ…c akt. – Nareszcie mogÄ™ być spokojny, że pieczoÅ‚owicie zbierane przeze mnie dzieÅ‚a, bÄ™dÄ… popularyzowane w Polsce i za granicÄ….

 

„Konstancin-Jeziorna jako kolebka polskiej wycinanki ludowej staje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznym dysponentem tej wystawy i kolekcji, a w trosce o kontynuowanie historycznych i artystycznych wartoÅ›ci tej sztuki Dyrekcja KonstanciÅ„skiego Domu Kultury bÄ™dzie jÄ… popularyzować zgodnie z charakterem i statutem instytucji kultury” – czytamy w akcie darowizny.

 

– JesteÅ›my niezmiernie wdziÄ™czni panu profesorowi za przekazanie tak hojnego daru na wÅ‚asność naszej gminy – powiedziaÅ‚ w podziÄ™kowaniu Kazimierz JaÅ„czuk. – To dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Ostatnio, kiedy skÅ‚adaliÅ›my wizytÄ™ w mieÅ›cie bliźniaczym Denzlingen, przekazaliÅ›my na rÄ™ce burmistrza Markusa Hollemana wycinankÄ™ z herbem Konstancina-Jeziorny, wykonanÄ… przez Romana PrószyÅ„skiego, jednego z bardziej znanych artystów ludowych w Polsce. DzieÅ‚o to zdobi teraz jego gabinet i należy siÄ™ spodziewać, że bÄ™dzie przykuwać uwagÄ™ odwiedzajÄ…cych go goÅ›ci. To taki maÅ‚y poczÄ…tek promowania przez naszÄ… gminÄ™ wycinankarstwa – dodaÅ‚.

 

– Ten wspaniaÅ‚y dar bÄ™dzie poczÄ…tkiem zbiorów przyszÅ‚ego Muzeum Konstancina. Uważam, że w peÅ‚ni zasÅ‚użyÅ‚ Pan na tytuÅ‚ Honorowego CzÅ‚onka Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników PiÄ™kna i Zabytków Konstancina – mówiÅ‚a dr CzesÅ‚awa Gasik.

 

KolebkÄ… polskiej wycinanki byÅ‚y okolice podwarszawskie, gÅ‚ównie nadwiÅ›laÅ„skie wsie, poÅ‚ożone od Wilanowa do Czerska na jednym brzegu WisÅ‚y oraz od Otwocka do Wilgi na drugim. Rozpowszechnienie na Mazowszu sztuki wycinania zawdziÄ™czamy uruchomieniu w Fabryce Papieru w Jeziornie w 1838 r. pierwszej w Polsce maszyny do wyrobu cienkiego, glansowanego, barwionego papieru. Potrzebne do jego produkcji szmaty papiernia skupowaÅ‚a w okolicznych wsiach, oferujÄ…c w zamian kolorowy, bÅ‚yszczÄ…cy papier. W naszej gminie wycinankarstwem zajmowaÅ‚y siÄ™ kobiety mieszkajÄ…ce w Gassach i Ciszycy. Jeszcze w latach 50. ubiegÅ‚ego wieku żyÅ‚y tu wycinankarki, które pamiÄ™taÅ‚y formy tworzone przez ich matki i babki. Niezwykle cennÄ… częściÄ… kolekcji sÄ… jednobarwne wycinanki, wykonane technikÄ… tzw. kropelkowÄ…. Fragment kolekcji Antoniego Åšledziewskiego (ponad 200 prac) mogliÅ›my podziwiać podczas wystawy „Wycinanka Polska” prezentowanej w KDK od maja do października 2011 r.

 

WycinankiAntoni Åšledziewski zorganizowaÅ‚ ponad 40 wystaw i konkursów z dziedziny sztuki ludowej i folkloru, m.in. objazdowej wystawy wycinanek eksponowanej w latach 1996–2006 w ponad 20 miejscowoÅ›ciach w kraju oraz za granicÄ…, m.in. w Niemczech, w Islandii i na Litwie.

 

W 2005 r. prof. Åšledziewski zostaÅ‚ laureatem Nagrody MarszaÅ‚ka Województwa Mazowieckiego „Za zasÅ‚ugi na rzecz województwa mazowieckiego”. W 2011 r. zostaÅ‚ odznaczony Srebrnym Medalem „ZasÅ‚użony Kulturze Gloria Artis”, przyznawanym osobom lub instytucjom wyróżniajÄ…cym siÄ™ w dziedzinie twórczoÅ›ci artystycznej, dziaÅ‚alnoÅ›ci kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

   
Drukuj