TRUDNY ROK
   

Z KAZIMIERZEM JAŃCZUKIEM, burmistrzem gminy Konstancin-Jeziorna, rozmawia Grażyna Matusik-Tomaszewska

 

Kazimierz Jańczuk

Minął pierwszy rok sprawowania przez Pana urzędu burmistrza. Jaki to był rok dla gminy?

– To byÅ‚ trudny, ale dobry rok dla naszej gminy. Dobry, ponieważ udaÅ‚o siÄ™ rozpoznać wiele spraw i problemów, przyjrzeć ich realizacji i w przypadku tych, które byÅ‚y źle realizowane, wprowadzić nowe rozwiÄ…zania. Dobry, ale nieÅ‚atwy, bo obciążony zaszÅ‚oÅ›ciami z lat poprzednich. UdaÅ‚o nam siÄ™ spÅ‚acić wielomilionowe zobowiÄ…zania i dÅ‚ugi, m.in.: ponad 3 mln zÅ‚ zapÅ‚aciliÅ›my wykonawcy dwóch bloków komunalnych, spÅ‚aciliÅ›my wczeÅ›niejsze należnoÅ›ci za odbiór Å›cieków wobec Metsä Tissue (wraz z odsetkami ponad 3,2 mln zÅ‚), wykupiliÅ›my obligacje wartoÅ›ci 5 mln zÅ‚, uregulowaliÅ›my należnoÅ›ci wobec firmy WID- BAS, wykonawcy budynków komunalnych przy ul. Brzozowej (razem z odsetkami ponad 250 tys. zÅ‚), wspólnotom mieszkaniowym oddaliÅ›my 480 tys. zÅ‚.

To jeszcze nie wszystkie zaszÅ‚oÅ›ci. 18 listopada gmina otrzymaÅ‚a postanowienie sÄ…du okrÄ™gowego, dotyczÄ…ce rozliczenia budowy toru wrotkarskiego w SÅ‚omczynie (budowanego w latach 2005–2006). Zgodnie z tym postanowieniem, gmina winna zapÅ‚acić firmie FAL-BRUK kwotÄ™ 1,53 mln zÅ‚, z czego 860 tys. zÅ‚ to koszty dodatkowe – odsetki i koszty sÄ…dowe. Z roszczeniem zapÅ‚aty ponad 800 tys. zÅ‚ wystÄ…piÅ‚ wykonawca remontu Hugonówki. Nie wymieniam tu mniejszych sum, które podliczone razem skÅ‚adajÄ… siÄ™ na znaczÄ…ce kwoty.

 

NajwiÄ™kszym sukcesem gminy w mijajÄ…cym roku jest…

– Sukcesem jest wyraźna poprawa komunikacji publicznej: wprowadzenie komunikacji wewnÄ…trz gminy – linii dowozowych L14, L15 i L16 oraz dodatkowej linii autobusowej 742 z Warszawy przez Konstancin, BrzeÅ›ce do Góry Kalwarii. Wspólnie z warszawskim ZarzÄ…dem Transportu Miejskiego pracujemy nad nowym rozkÅ‚adem jazdy i zsynchronizowaniem kursowania linii dowozowych z liniami autobusów ZTM. SÄ…dzÄ™, że uda nam siÄ™ wyeliminować szereg niedociÄ…gnięć i uwzglÄ™dnić część uwag mieszkaÅ„ców. Jestem realistÄ… i zdajÄ™ sobie sprawÄ™, że choćbym bardzo chciaÅ‚, nie wszystkie oczekiwania mieszkaÅ„ców mogÄ… być speÅ‚nione.

Warunki dojazdu do Warszawy: do pracy, szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych czy na uczelnie, zdecydowanie poprawiÅ‚y siÄ™ po oddaniu do użytku nowego mostu na Jeziorce i wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 724. Poprzez remont drogi tzw. przywaÅ‚owej, na odcinku od Gassów do Ciszycy, stworzyliÅ›my kolejnÄ… alternatywnÄ… możliwość dojazdu do Warszawy. Wykonanie nakÅ‚adki asfaltowej na ul. Åšciennej umożliwi mieszkaÅ„com Bielawy dojazd do ronda przy ul. Borowej i też przyczyni siÄ™ do usprawnienia dojazdu do Warszawy.

Te wszystkie inwestycje usprawniÅ‚y dojazd do stolicy, ale i mieszkaÅ„cy, i ja chcielibyÅ›my wiÄ™cej. ZnaczÄ…cÄ… poprawÄ™ umożliwiÅ‚oby uruchomienie komunikacji szynowej. Dlatego też, wspólnie z wójtami i burmistrzami gmin powiatu piaseczyÅ„skiego wystÄ…piliÅ›my do wÅ‚aÅ›ciciela toru siekierkowskiego i 7 grudnia umówieni jesteÅ›my na rozmowy o możliwoÅ›ciach wykorzystania toru dla potrzeb komunikacji zbiorowej.

Prowadzimy również rozmowy z przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) o nowym projekcie uruchomienia w Konstancinie stacji doÅ‚adowania samochodów z napÄ™dem elektrycznym. Dla gminy uzdrowiskowej taki transport to wspaniaÅ‚e rozwiÄ…zanie. SÄ…dzÄ™, że przy dobrej organizacji transportu ZTM i komunikacji wewnÄ™trznej, uruchomieniu poÅ‚Ä…czenia kolejowego, wielu mieszkaÅ„ców naszej gminy zdecydowaÅ‚oby siÄ™ na używanie samochodów o napÄ™dzie elektrycznym – zwÅ‚aszcza przy stale rosnÄ…cych cenach benzyny i oleju napÄ™dowego.

W bieżącym roku, dziÄ™ki intensywnej akcji promocyjnej udaÅ‚o nam siÄ™ sprzedać cztery gminne nieruchomoÅ›ci przy ulicach Potulickich, Parkowej, JagielloÅ„skiej i KoÅ›cielnej – Å‚Ä…cznie za kwotÄ™ ponad 6 mln zÅ‚. Na dwie kolejne nieruchomoÅ›ci przetarg ogÅ‚oszony jest na 23 grudnia. Sporym tegorocznym sukcesem jest uporzÄ…dkowanie finansów gminy, w tym spÅ‚ata dÅ‚ugów dziÄ™ki wysiÅ‚kowi wielu pracowników naszego urzÄ™du, oraz zawarcie szeregu ugód z wierzycielami. Po raz pierwszy od wielu lat projekt budżetu na przyszÅ‚y rok, który przedstawiÅ‚em Radzie Miejskiej, nie zakÅ‚ada deficytu, a nawet – maÅ‚Ä…, bo maÅ‚Ä… – nadwyżkÄ™ finansowÄ…. Poprawa kondycji finansowej dobrze rokuje dla przyszÅ‚oÅ›ci gminy. Ale caÅ‚y czas musimy być bardzo ostrożni i przewidujÄ…cy, szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego.


Autobus miejski, Konstancin

W 2011 r. w gminie przybyÅ‚a jedna linia warszawskich autobusów miejskich i trzy lokalne linie dojazdowe, na których obowiÄ…zuje wspólny bilet ZTM

 

Finanse to podstawa, ale nie wszystko zależy od pieniędzy. Usprawnienie systemu informacji publicznej to kwestia bardziej organizacji niż pieniędzy.

– Od 1 stycznia zapraszam na strony nowego Biuletynu Informacji Publicznej. Firma, z którÄ… zawarliÅ›my umowÄ™, przedstawiÅ‚a nam koncepcjÄ™ nowego BIP i czeka na akceptacjÄ™ zaproponowanych rozwiÄ…zaÅ„ graficznych. Zawartość merytoryczna BIP zależy oczywiÅ›cie od urzÄ™du. Obecnie jakość i ilość informacji zamieszczonych w BIP nie speÅ‚nia ani oczekiwaÅ„ mieszkaÅ„ców gminy, ani moich. Po uruchomieniu nowej strony wszystkie informacje bÄ™dÄ… aktualizowane przez WydziaÅ‚ Promocji UrzÄ™du Miasta i Gminy, który jest odpowiedzialny za zewnÄ™trzny wizerunek gminy. PodjÄ…Å‚em już stosowne decyzje kadrowe, które powinny zapewnić realizacjÄ™ tych zmian. BIP powinien być wizytówkÄ… gminy. O ile uda nam siÄ™ rozwiÄ…zać umowÄ™ z firmÄ…, która obecnie prowadzi stronÄ™ internetowÄ… UrzÄ™du Miasta i Gminy, prowadzenie obydwu stron powierzymy jednej firmie.

 

SporzÄ…dzenie i uchwalenie nowego studium kierunków i uwarunkowaÅ„ zagospodarowania przestrzennego gminy też nie wymaga wielkich nakÅ‚adów. Zgodnie z umowÄ… podpisanÄ… w grudniu 2008 r. z firmÄ… Archisplan Studio, prace nad studium miaÅ‚y zakoÅ„czyć siÄ™ w maju 2010 r.

– Niedotrzymanie terminu umowy to w dużym stopniu pozostaÅ‚oÅ›ci, które zastaÅ‚em obejmujÄ…c swój urzÄ…d. Prace nad studium trwajÄ… i w pierwszym kwartale 2012 r. zaÅ‚ożenia do studium przedstawione zostanÄ… do publicznej oceny. W tych zaÅ‚ożeniach znajdzie siÄ™ część – bo nie ma możliwoÅ›ci uwzglÄ™dnienia wszystkich – z ponad 800 wniosków zÅ‚ożonych do studium przez mieszkaÅ„ców. Uchwalenie nowego studium uważam za pilne, bowiem bazowanie na zapisach obecnego studium z 1999 r. hamuje uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Studium z 1999 r. opracowane zostaÅ‚o w innych niż obecne warunkach prawnych. Inne byÅ‚y wymogi ustawowe dotyczÄ…ce zakresu zawartoÅ›ci studium, inne też byÅ‚y skutki jego uchwalenia. Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym z 2003 r. narzuciÅ‚a obowiÄ…zek bezwzglÄ™dnej zgodnoÅ›ci zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) z zapisami studium. Uchwalenie nowego studium jest szczególnie istotne w momencie, kiedy Rada Miejska pracuje nad wizjÄ… zagospodarowania terenów po zamykanych wÅ‚aÅ›nie zakÅ‚adach fiÅ„skiej spóÅ‚ki Metsä Tissue i zmianÄ… MPZP Mirkowa. Trudno wyobrazić sobie na tym terenie kilkunastotysiÄ™czne osiedle mieszkaniowe lub bazy przeÅ‚adunkowe. Radni proponujÄ… budowÄ™ ograniczonego wielkoÅ›ciÄ… osiedla mieszkaniowego, centrum konferencyjnego, obiektów sportowych sÅ‚użących upowszechnianiu kultury i punktów usÅ‚ugowo-handlowych. Wypracowanie wspólnego projektu, satysfakcjonujÄ…cego wÅ‚adze spóÅ‚ki, która chce teren jak najszybciej i jak najlepiej sprzedać, oraz przyszÅ‚ych inwestorów i mieszkaÅ„ców nie bÄ™dzie Å‚atwym zadaniem.


Galeria Lima

UrzÄ…d Miasta i Gminy przeniósÅ‚ cześć swoich biur do wygodniejszych pomieszczeÅ„ w budynku Galerii Lima

 

Restrukturyzacja Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK) nie tylko nie wymaga wydatkowania pieniędzy z budżetu gminy, a wręcz przeciwnie, może skutkować oszczędnościami.

– Restrukturyzacja ZGK bÄ™dzie przebiegać ewolucyjnie, nie rewolucyjnie. W dziaÅ‚alnoÅ›ci zakÅ‚adu można wyodrÄ™bnić trzy istotne segmenty: gospodarka wodnoÅ›ciekowa, zarzÄ…d nieruchomoÅ›ciami i utrzymanie czystoÅ›ci na terenie gminy.

W kwestii gospodarki wodno-Å›ciekowej czekamy na rozwiÄ…zanie problemu oczyszczalni Å›cieków. Prowadzimy rozmowy, by po podpisaniu umów z firmÄ… wykonawczÄ…, która podejmie siÄ™ oczyszczania Å›cieków, przekazać jej – w formie dzierżawy – eksploatacjÄ™ sieci wodno-kanalizacyjnej, czyli sprzedaż wody i odbiór Å›cieków. PodkreÅ›lam: w formie dzierżawy, bowiem dziÅ› odrzucamy możliwość sprzedaży sieci.

 

A za tzw. przesiąki zapłacą mieszkańcy?

– W 2012 r. zaplanowaliÅ›my uszczelnienie jednego odcinka sieci: pod rzekÄ… JeziorkÄ… od al.Wojska Polskiego do ul. Nadbrzeżnej. PieniÄ…dze na ten cel – 700 tys. zÅ‚ – zostaÅ‚y zarezerwowane w budżecie na 2012 r. Wiemy o przesiÄ…kach w kilku innych miejscach i choćby z tego powodu korzystne dla gminy bÄ™dzie wydzierżawienie sieci. KonserwacjÄ… i uszczelnianiem zajmie siÄ™ ten podmiot, który bÄ™dzie eksploatować sieć.

We wstÄ™pnych negocjacjach z firmÄ…, która prawdopodobnie wybuduje nowÄ… oczyszczalniÄ™, ustaliliÅ›my, że do czasu wybudowania oczyszczalni, firma udzieli nam upustu za przesiÄ…ki do sieci. Mam nadziejÄ™, że segment wodno-kanalizacyjny uda siÄ™ wydzielić z ZGK od poÅ‚owy 2012 r.

 

Kto przejmie zarząd nieruchomościami i utrzymanie czystości i porządku na terenie gminy?

– ZarzÄ…d nieruchomoÅ›ciami i utrzymanie czystoÅ›ci i porzÄ…dku na terenie gminy pozostaÅ‚yby w gestii ZGK. Dotychczas ZGK za administrowanie nieruchomoÅ›ciami nie otrzymywaÅ‚ żadnych pieniÄ™dzy. RozważaÅ‚em przekazanie zarzÄ…du nieruchomoÅ›ciami licencjonowanemu zarzÄ…dcy i zadecydowaÅ‚em o przekazaniu ZGK takich samych Å›rodków finansowych, jakie wynikajÄ… ze stawek proponowanych przez podmiot zewnÄ™trzny. Zgodnie z uchwaÅ‚Ä… rady miejskiej, gmina sprzeda do koÅ„ca wrzeÅ›nia 2012 r. pewnÄ… liczbÄ™ mieszkaÅ„, wiÄ™c powierzchnia nieruchomoÅ›ci podlegajÄ…cych ZGK znacznie zmaleje, zatem ilość Å›rodków, jakie zakÅ‚ad bÄ™dzie otrzymywaÅ‚ na ten cel, też ulegnie zmniejszeniu.

W budżecie na 2012 r. zostaÅ‚y te Å›rodki zabezpieczone. Nie sprawdza siÄ™ zlecanie zewnÄ™trznym firmom utrzymania porzÄ…dku w mieÅ›cie. CzÄ™sto w przetargach wygrywajÄ… firmy spoza naszego terenu, które nie sÄ… w stanie Å›wiadczyć usÅ‚ug caÅ‚odobowo, a np. uszkodzony znak drogowy wymaga natychmiastowej naprawy, bowiem jego brak zagraża bezpieczeÅ„stwu mieszkaÅ„ców. Firmy z daleka nie reagujÄ… dostatecznie szybko. StaÅ‚y i szybki serwis zapewnia tylko firma miejscowa.

System zamówieÅ„ publicznych – choć uważam, że powinien być stosowany – nie zawsze siÄ™ sprawdza. PrzyjÄ™te rozwiÄ…zania sÄ… z pewnoÅ›ciÄ… ekonomicznie uzasadnione i poprawne z formalno-prawnego punktu widzenia, ale nie zawsze speÅ‚niajÄ… potrzeby i oczekiwania mieszkaÅ„ców. PowinniÅ›my bardziej szczegóÅ‚owo przyjrzeć siÄ™ i przeanalizować zaÅ‚ożenia przetargowe w tym zakresie.

 

Jakie inwestycje czekajÄ… gminÄ™ w nadchodzÄ…cym roku?

– W budżecie roku 2012 zaplanowaliÅ›my na inwestycje kwotÄ™ 34 mln zÅ‚. To duża kwota, ale za maÅ‚a na speÅ‚nienie wszystkich oczekiwaÅ„ naszych mieszkaÅ„ców.

W najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci czekajÄ… nas duże nakÅ‚ady finansowe na budowÄ™ sieci wodno-kanalizacyjnej na terenach wiejskich w Parceli, Cieciszewie, DÄ™bówce i Oborach oraz na terenie Skolimowa PóÅ‚nocno-Zachodniego. Rok 2012 przeznaczamy na skompletowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleÅ„ na budowÄ™, a w 2013 r. przystÄ…pimy do realizacji tych zadaÅ„. BÄ™dziemy dokÅ‚adali wysiÅ‚ków, by przyÅ›pieszać tempo realizacji inwestycji, by szybciej podnieść standard życia mieszkaÅ„ców.

W poÅ‚owie przyszÅ‚ego roku planujemy m.in.: zakoÅ„czenie remontu szkoÅ‚y w Opaczy, rozpoczÄ™cie budowy przedszkola w Oborach i sali gimnastycznej w Zespole SzkóÅ‚ nr 5.

 

A kiedy gmina planuje budowę kolejnych mieszkań komunalnych, ratusza i przychodni lekarskiej?

– W 2012 r. gmina nie planuje budowy mieszkaÅ„ komunalnych. W 2011 r. oddaliÅ›my do użytku 105 mieszkaÅ„ w dwóch blokach w Mirkowie, wybudowanych kosztem ponad 14 mln zÅ‚. Te mieszkania wybudowane sÄ… z podatków wszystkich mieszkaÅ„ców. Rozdawnictwo mieszkaÅ„ budzi ogromny sprzeciw dużej części lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Ja również nie jestem zwolennikiem budowy lokali komunalnych. W przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy budować wyÅ‚Ä…cznie lokale socjalne, jako rodzaj pomocy naprawdÄ™ potrzebujÄ…cym.

Na ratusz musimy jeszcze trochÄ™ poczekać – sÄ… pilniejsze sprawy. Część wydziaÅ‚ów z budynku przy ul.Warszawskiej 29 przeniesionych zostaÅ‚o do pobliskiej Galerii Lima, a WydziaÅ‚ Architektury na ul. MirkowskÄ… i warunki pracy nieco siÄ™ poprawiÅ‚y. Publiczne placówki sÅ‚użby zdrowia w naszym mieÅ›cie przy ulicach Wareckiej i Pocztowej, mimo remontów z pewnoÅ›ciÄ… także odbiegajÄ… od obowiÄ…zujÄ…cych standardów unijnych. ChciaÅ‚bym przy okazji obalić mit, że gmina dotuje publicznÄ… sÅ‚użbÄ™ zdrowia. RzeczywiÅ›cie te przychodnie nie pÅ‚acÄ… za dzierżawÄ™ budynków, ale to jedyna forma pomocy ze strony wÅ‚adz gminy. W budżecie gminy przewidujemy natomiast dotacje na dodatkowe szczepienia (np. osób starszych przeciwko grypie) i na opÅ‚acenie pracy pielÄ™gniarek szkolnych – Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje tylko dwa etaty pielÄ™gniarek szkolnych, a szkóÅ‚ mamy wiÄ™cej i chcemy w każdej zapewnić dzieciom opiekÄ™ pielÄ™gniarskÄ…. WczeÅ›niej czy później staniemy jednak przed koniecznoÅ›ciÄ… budowy nowej wielofunkcyjnej przychodni lekarskiej. Nie jestem zwolennikiem budowy przychodni ze Å›rodków budżetu gminy. W caÅ‚ej Polsce przychodnie budowane sÄ… przez podmioty prywatne i dziaÅ‚ajÄ… w oparciu o kontrakty z NFZ. GwarantujÄ… one bezpÅ‚atne usÅ‚ugi medyczne dla wszystkich ubezpieczonych pacjentów. Nie wiem, dlaczego część mieszkaÅ„ców boi siÄ™, lub jest straszona niepublicznymi placówkami sÅ‚użby zdrowia. Na naszym terenie dziaÅ‚a kilka niepublicznych placówek – choćby Lecznica Grapa – i doskonale znamy poziom ich usÅ‚ug. W celu zbudowania nowej przychodni bÄ™dziemy musieli poszukać odpowiedniego terenu i w partnerstwie z podmiotem prywatnym zrealizować budowÄ™ nowoczesnej, wielofunkcyjnej placówki, takiej, która zapewni mieszkaÅ„com podstawowÄ… opiekÄ™ zdrowotnÄ… i usÅ‚ugi lekarzy specjalistów na miejscu, bez koniecznoÅ›ci wyjazdu do Piaseczna lub Warszawy.

 

Przez wiele lat był Pan nauczycielem i dyrektorem szkoły.Według szkolnej skali ocen, na jaki stopień zasługuję nasza gmina?

– To wbrew pozorom trudne pytanie. Jako przewodniczÄ…cy rady miejskiej w poprzedniej kadencji widziaÅ‚em wiele bÅ‚Ä™dów i zaniechaÅ„. Jako rada nie wszystkim decyzjom i zjawiskom mogliÅ›my siÄ™ skutecznie przeciwstawiać. DziÅ› szereg spraw udaÅ‚o siÄ™ wyprostować, powoli stabilizujemy sytuacjÄ™ finansowÄ… i zmierzamy w kierunku prorozwojowym. Mam nadziejÄ™, że nasi mieszkaÅ„cy, którzy powierzyli mi mandat burmistrza, bÄ™dÄ… mogli to dostrzec i ocenić.

 

Dziękuję za rozmowę.

   
Drukuj