SIOSTRY Z WILANOWSKIEJ autor: (opr. KW)
   

„Dzieci jako najdroższy skarb Pana Jezusa niechaj siostry starannie i w miÅ‚oÅ›ci pielÄ™gnujÄ….”

bł. Edmund Bojanowski

 

KonstanciÅ„ski oÅ›rodek sióstr sÅ‚użebniczek

KonstanciÅ„ski oÅ›rodek sióstr sÅ‚użebniczek

 

25-lecie dziaÅ‚alnoÅ›ci w Konstancinie-Jeziornie obchodziÅ‚ w grudniu zakon sióstr sÅ‚użebniczek. W 1894 r. w domu przy ul. Wilanowskiej powstaÅ‚a ochronka dla dzieci prowadzona przez zgromadzenie.

 

Zakon Sióstr SÅ‚użebniczek Niepokalanego PoczÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny istnieje od ponad 160 lat. Celem zgromadzenia, bÄ™dÄ…cego wspólnotÄ… apostolsko-charytatywnÄ…, jest sÅ‚użba bliźnim przejawiajÄ…ca siÄ™ w pomaganiu biednym i chorym, wychowaniu dzieci oraz przygotowaniu religijnym dziewczÄ…t do peÅ‚nienia przyszÅ‚ych ról i obowiÄ…zków, pojmowanych jako droga prowadzÄ…ca do Boga.

 

Zgromadzenie Sióstr SÅ‚użebniczek NMP Niepokalanie PoczÄ™tej zaÅ‚ożone zostaÅ‚o 3 maja 1850 r. przez bÅ‚. Edmunda Bojanowskiego. Wówczas to jego staraniem otwarta zostaÅ‚a pierwsza ochronka dla dzieci i ten moment uważany jest za inauguracjÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ci zakonu. Za życia Edmunda Bojanowskiego powstaÅ‚y 54 ochronki – domy zgromadzenia, w tym 34 w Wielkim KsiÄ™stwie PoznaÅ„skim, 14 w Galicji, dwa w Królestwie Polskim i cztery na ÅšlÄ…sku. Fundamentem istnienia ochronek i zgromadzenia byÅ‚o caÅ‚kowite oddanie siÄ™ Bogu przezmodlitwÄ™ i pracÄ™ rÄ…k wÅ‚asnych.

 

Ponad 160 lat później zakon nadal prężnie dziaÅ‚a prowadzÄ…c dziaÅ‚alność opiekuÅ„czÄ…, edukacyjnÄ… i dydaktycznÄ… w wielu miejscach na Å›wiecie. Siostry uczÄ… w szkoÅ‚ach, opiekujÄ… siÄ™ chorymi i potrzebujÄ…cymi, a także prowadzÄ… sieć ochronek dla dzieci.

 

25 lat temu jedna z takich placówek powstaÅ‚a także w Konstancinie-Jeziornie. Dom wraz z piÄ™knym ogrodem przy ul.Wilanowskiej, Irena Ronikier po Å›mierci męża postanowiÅ‚a przekazać w spadku zgromadzeniu. PaÅ„stwo Ronikierowie, nie mogÄ…c mieć wÅ‚asnych dzieci, chcieli choć w ten sposób pomóc innym dzieciom, zwÅ‚aszcza z ubogich rodzin. Placówka w Konstancinie-Jeziornie zostaÅ‚a zaÅ‚ożona 8 grudnia 1984 r. Obiekt wymagaÅ‚ rozbudowy i generalnego remontu. Od 1 października 1988 roku zaczęła dziaÅ‚ać ochronka. PierwszeÅ„stwo przy przyjÄ™ciu miaÅ‚y dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich i rozbitych. Placówce nadano imiÄ™ bÅ‚. Edmunda Bojanowskiego. Od poczÄ…tku istnienia do dziÅ› ochronka dziaÅ‚a zgodnie z zaleceniami swego patrona.

 

Siostry zapewniajÄ… opiekÄ™ przedszkolnÄ… dzieciom w wieku 2–5 lat. Przedszkole realizuje podstawÄ™ programowÄ…, zapewnia także zajÄ™cia dodatkowe z jÄ™zyka angielskiego i opiekÄ™ logopedy. Każde Å›wiÄ™to uÅ›wietniane jest przedstawieniem przygotowanym przez dzieci: jaseÅ‚ka, DzieÅ„ Matki, DzieÅ„ Ojca, DzieÅ„ Babci i Dziadka czy Å›wiÄ™to patrona. Siostry organizujÄ… także liczne spotkania dla rodziców, dotyczÄ…ce problemów wychowania dzieci.

 

W grudniu 2011 r. minęło 25 lat dziaÅ‚alnoÅ›ci zakonu sióstr sÅ‚użebniczek na terenie Konstancina-Jeziorny. Z tej okazji „siostrom z Wilanowskiej” od dzieci i rodziców – serdeczne szczęść Boże!

 

* * *

 

ZaÅ‚ożyciel Zgromadzenia Sióstr SÅ‚użebniczek NMP Niepokalanie PoczÄ™tej Edmund Bojanowski urodziÅ‚ siÄ™ 14 listopada 1814 r. w Grabonogu koÅ‚o Gostynia.WychowywaÅ‚ siÄ™ w gÅ‚Ä™boko religijnej, kultywujÄ…cej tradycje patriotyczne rodzinie ziemiaÅ„skiej. W wieku czterech lat ciężko zachorowaÅ‚. DziÄ™ki wierze i modlitwie swojej matki, zostaÅ‚ cudownie uzdrowiony. O fakcie tym Å›wiadczy podarowane wówczas w podziÄ™ce przez matkÄ™ srebrne wotum – oko OpatrznoÅ›ci Bożej, znajdujÄ…ce siÄ™ w koÅ›ciele na ÅšwiÄ™tej Górze w Gostyniu. Poważna choroba uniemożliwiÅ‚a mu ukoÅ„czenie studiów filozoficznych i realizacjÄ™ marzeÅ„ o kapÅ‚aÅ„stwie. Nie szczÄ™dziÅ‚ jednak siÅ‚, aby nieść pomoc innym cierpiÄ…cym. DaÅ‚ tego dowód podczas epidemii cholery, która nawiedziÅ‚a WielkopolskÄ™ w 1849 r. W swoim mieszkaniu przygotowywaÅ‚ leki i pielÄ™gnowaÅ‚ chorych. W Grabonogu zaÅ‚ożyÅ‚ dom miÅ‚osierdzia dla sierot, ponadto apteki dla biednych, wypożyczalnie książek oraz czytelnie. W 1850 r. z jego inicjatywy powstaÅ‚aw Podrzeczu koÅ‚o Gostynia pierwsza wiejska ochronka dla dzieci. Wydarzenie to uważa siÄ™ za poczÄ…tek Zgromadzenia Sióstr SÅ‚użebniczek NMP Niepokalanie PoczÄ™tej. 3 października 1867 r. pierwsze siostry zÅ‚ożyÅ‚y Å›luby zakonne. Ich charyzmatem, zgodnie z ideÄ… zaÅ‚ożyciela, jest sÅ‚użba ubogim, dzieciom i chorym.

 

ReguÅ‚Ä™ zgromadzenia Edmund Bojanowski opracowaÅ‚ przy pomocy wybitnych postaci epoki, m.in.: ks. Józefa Koźmiana, biskupa kujawsko-kaliskiego, dziaÅ‚acza oÅ›wiatowego i spoÅ‚ecznego, posÅ‚a i senatora, czÅ‚onka Komisji RzÄ…dowej WyznaÅ„ Religijnych i OÅ›wiecenia Publicznego, ks. Hieronima Kajsiewicza, wspóÅ‚zaÅ‚ożyciela Zgromadzenia Zmartwychwstania PaÅ„skiego i ks. Piotra Semenenki, jednego z najwybitniejszych polskich teologów XIX w., filozofa, wspóÅ‚zaÅ‚ożyciela i przeÅ‚ożonego generalnego zakonu zmartwychwstaÅ„ców.

 

Edmund Bojanowski zmarÅ‚ 7 sierpnia 1871 r. Jego ciaÅ‚o zostaÅ‚o zÅ‚ożone w podziemiach koÅ›cioÅ‚a w Jaszkowie koÅ‚o Åšremu, gdzie wówczas znajdowaÅ‚ siÄ™ Dom Generalny i Nowicjat zgromadzenia. Na skutek represji w okresie zaostrzenia germanizacji pod koniec XIX w., siostry zostaÅ‚y usuniÄ™te z Jaszkowa. W 1920 r. zamieszkaÅ‚y w Å»abikowie koÅ‚o Poznania. W 1930 r. przewieziono tu z Jaszkowa zwÅ‚oki Edmunda Bojanowskiego i zÅ‚ożono je w krypcie kaplicy sióstr sÅ‚użebniczek w Luboniu Å»abikowie. Od 1984 r. znajduje siÄ™ tu Dom Generalny i Nowicjat zgromadzenia sióstr sÅ‚użebniczek.

 

W 1948 r. zgromadzenie rozpoczęło proces beatyfikacyjny Edmunda Bojanowskiego. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan PaweÅ‚ II ogÅ‚osiÅ‚ go bÅ‚ogosÅ‚awionym. „Apostolstwo miÅ‚osierdzia wypeÅ‚niÅ‚o jego życie. We wszelkich dziaÅ‚aniach kierowaÅ‚ siÄ™ pragnieniem, by wszyscy ludzie stali siÄ™ uczestnikami odkupienia. ZapisaÅ‚ siÄ™ w pamiÄ™ci ludzkiej jako serdecznie dobry czÅ‚owiek, który zmiÅ‚oÅ›ci do Boga i do czÅ‚owieka umiaÅ‚ skutecznie jednoczyć różne Å›rodowiska wokóÅ‚ dobra. DaÅ‚ wyjÄ…tkowy przykÅ‚ad ofiarnej i mÄ…drej pracy dla czÅ‚owieka, ojczyzny i koÅ›cioÅ‚a” – mówiÅ‚ papież podczas mszy beatyfikacyjnej.

 

Edmund Bojanowski

 

Pomnik założyciela zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego w ogrodzie przy ul. Wilanowskiej

 

   
Drukuj