Problemy łatwiej rozwiązywać wspólnie
   

Z Mirosławą Nerło, kierownikiem Ośrodka Interwencji Kryzysowej, rozmawia Klara Warecka

 

 

 

osrodek interwencji kryzysowejIlu osobom rocznie pomaga ośrodek?


– Rocznie interweniujemy lub udzielamy konsultacji w okoÅ‚o trzech tysiÄ…cach przypadków. Nie znaczy to, że pomagamy trzem tysiÄ…com osób, niektóre z nich przychodzÄ… z okreÅ›lonym problemem po kilka bÄ…dź kilkanaÅ›cie razy rocznie. SÄ… też osoby, które przychodzÄ… do nas stale, od poczÄ…tku istnienia oÅ›rodka. ZjawiajÄ… siÄ™ co jakichÅ› czas ze swoimi kÅ‚opotami.


W jakich przypadkach i w czym oÅ›rodek może pomóc?

 

– ZgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do nas ofiary przemocy domowej, osoby uzależnione od alkoholu, wspóÅ‚uzależnione, rodzice z dziećmi stwarzajÄ…cymi problemy wychowawcze, osoby bezrobotne, nieradzÄ…ce sobie z problemami w zwiÄ…zku, czy też nieradzÄ…ce sobie na co dzieÅ„. Zwykle udzielamy pomocy doraźnej, konsultujemy, wspieramy, prowadzimy terapiÄ™ krótkoterminowÄ…, udzielamy schronienia, bÄ…dź kierujemy potrzebujÄ…cych pomocy do innych specjalistycznych placówek. Problemy to nic zÅ‚ego – gdyby ich nie byÅ‚o, nie rozwijalibyÅ›my siÄ™. Dobrze, że tak wiele osób potrafi otwarcie rozmawiać o swoich trudnoÅ›ciach. W ramach naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci prowadzimy gÅ‚ównie konsultacje psychologiczne wzbogacone – jeÅ›li jest taka potrzeba – konsultacjami psychiatrycznymi lub prawnymi. Pracuje z nami również terapeuta-specjalista w dziedzinie uzależnienia od alkoholu. Ogólnie rzecz ujmujÄ…c, nasze dziaÅ‚anie polega na doraźnej pomocy osobom w szeroko rozumianym kryzysie.


Jak duży odsetek interwencji spowodowany jest problemem alkoholizmu w rodzinie?


– NajwiÄ™ksza liczba interwencji wiąże siÄ™ wÅ‚aÅ›nie z nadużywaniem alkoholu. Alkoholizm generuje wiele problemów jak: przemoc w rodzinie, problemy szkolne i wychowawcze u dzieci, problemy w maÅ‚- żeÅ„stwie, czy też straty mieszkaniowe i finansowe.


Czy zdarza się, że dziecko samo prosi o pomoc?

 

– Nie, zwykle to rodzice lub jedno z rodziców zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ razem z dzieckiem. W ostatnim roku odnotowujemy systematyczny wzrost problemów u dzieci i mÅ‚odzieży, zwiÄ…zanych z realizacjÄ… obowiÄ…zku szkolnego. Wiele dzieci przejawia niechęć do szkoÅ‚y i uczenia siÄ™, a także lÄ™k przed szkoÅ‚Ä….

 


Czy wspóÅ‚pracujÄ… paÅ„stwo z pogotowiem opiekuÅ„czym?

 

– Z samym pogotowiem nie. WspóÅ‚pracujemy z domem dziecka, ponieważ jesteÅ›my częściÄ… wiÄ™kszej placówki: Powiatowego ZespoÅ‚u Placówek Wychowawczych w Konstancinie. Najczęściej pracujemy z rodzicami dzieci, które przebywajÄ… w domu dziecka, nad realizacjÄ… zaleceÅ„ i wymagaÅ„, jakie rodzina musi speÅ‚nić, aby dziecko mogÅ‚o wrócić do domu rodzinnego.


Czy wÅ›ród zgÅ‚aszanych do oÅ›rodka problemów zdarzajÄ… siÄ™ przypadki molestowania seksualnego dzieci?

 

– Ten problem nie jest do nas zgÅ‚aszany bezpoÅ›rednio. JeÅ›li zachodzi podejrzenie molestowania seksualnego dziecka, nawiÄ…zujemy wspóÅ‚pracÄ™ z FundacjÄ… Dzieci Niczyje. Aktualnie nie prowadzimy diagnozy, wsparcia ani terapii dzieci wykorzystywanych seksualnie, choć w najbliższym czasie planujemy rozszerzyć naszÄ… dziaÅ‚alność. PrzystÄ…piliÅ›my bowiem do Warszawskiej Sieci Pomocy Dziecku Wykorzystywanemu Seksualnie. Obecnie dziecko krzywdzone może wraz z matkÄ… uzyskać schronienie w naszym hostelu. Nie pracujemy także z osobami podejrzanymi o pedofiliÄ™.

 

Jak długo osoba potrzebująca schronienia może przebywać w hostelu?

 

– DecyzjÄ… starosty maksymalnie trzy miesiÄ…ce. To przeważnie wystarcza, aby coÅ› zmienić. Niektórzy opuszczajÄ… hostel nawet wczeÅ›niej.


Widziałam zamknięte dobrze drzwi, co daje gwarancj ę bezpieczeństwa osobom przebywającym w ośrodku.

 

– Choć nazwa oÅ›rodka może sugerować różne niebezpieczne zjawiska, z którymi możemy mieć do czynienia, to jednak pracujemy w bardzo spokojnej atmosferze. PowiedziaÅ‚abym nawet, że sympatycznej i miÅ‚ej. Ale, oczywiÅ›cie mamy ochronÄ™ budynku.

 

Czy często zgłaszają się osoby bezrobotne albo bezdomne?


– Bezdomne rzadko. Nasz hostel nie powinien i nie może sÅ‚użyć jako noclegownia, jednak zimÄ… nie odmówilibyÅ›my doraźnej pomocy. Jeżeli chodzi o osoby bezrobotne, które utraciÅ‚y prac Ä™, ogólnie nieradzÄ…ce sobie w życiu, to rzeczywiÅ›cie takie osoby siÄ™ zgÅ‚aszajÄ…. Staramy siÄ™ wspólnie znaleźć źródÅ‚o problemu, okreÅ›lić, dlaczego taka osoba nie może znaleźć pracy, jakÄ… strategiÄ™ powinna przyjąć, co zrobić, by zostać przyjÄ™tym do pracy. Jest to gÅ‚ównie pomoc psychologiczna. Wspólnie chcemy jak najlepiej zadziaÅ‚ać.

 

Co chciałaby Pani przekazać naszym czytelnikom?

 

– Przede wszystkim, by nie bali siÄ™ korzystać z pomocy psychologa. To siÄ™ powoli zmienia, lecz wciąż jeszcze spora liczba osób podchodzi do tego rodzaju pomocy z dystansem. NajistotniejszÄ… sprawÄ… jest podejÅ›cie do trudnej sytuacji: czy jesteÅ›my otwarci, by o tym mówić, by prosić o pomoc, czy podejmujemy trud rozwiÄ…zania problemu. Wiadomo, że już samo zwrócenie siÄ™ o pomoc jest poczÄ…tkiem radzenia sobie z sytuacjÄ…. Kryzysy sÄ… potrzebne, wyzwalajÄ… w nas nowe, niepoznane dotÄ…d zasoby, pozwalajÄ… lepiej poznać siebie, uczÄ… nowych umiejÄ™tnoÅ›ci i nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Co mnie nie zabija, to mnie wzmacnia… – CoÅ› w tym jest.


Dziękuję za rozmowę i życzę spokojnej pracy.

   
Drukuj