Czerwiec 2009 nr 6 (6)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2009 nr 6 (6)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Amfiteatr otwarty »

Dojechać to nie wszystko »

II Młodzieżowy Festiwal Muzyki Kameralnej »

Mamy Miss »

Nie chcą asfalciarni »

Od Redaktora »NASZE MIASTO

10 LAT POROZUMIENIA OBYWATELI KONSTANCINA-JEZIORNY »

Dla kogo przedszkole? »

Inwestor? Nie, bo nie! »

Jakie piękne plany! »

OSP Gassy ma 80 lat »

Problemy łatwiej rozwiązywać wspólnie »

Przemoc w rodzinie »

Ryba lubi pływać w czystej wodzie »

Świątynie Konstancina część II »LISTY/AKTUALNOŚCI

Demonstracja »

Dni Konstancina 2009 »

Jak zostać dawcą szpiku? »

Krótka pamięć »

Wieje nudą »

XXIX Sesja Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny »

Zawiadomienie do prokuratury i co dalej? »NASZE ZDROWIE

Choroby przenoszone przez kleszcze »

Uwaga, kleszcze »NASZ SAMORZĄD

Nieobecni nie mają racji »

Rekordowy deficyt »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Świątynie Konstancina część II

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj
   

100-lecie kościoła Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jeziornie Fabrycznej-Mirkowie.

14 czerwca 2009 r. o godz. 12.00 zapraszamy na uroczystą mszę świętą dziękczynną z okazji 100-lecia kościoła, której będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz

 

parafia św. Józefa Oblubieńca Nasza parafialna świątynia w Mirkowie obchodzi setny jubileusz. Kościół zaprojektowany przez Hugo Kuderę w stylu neogotyckim zbudowano w latach 1907–1909 na ziemi ofiarowanej przez robotników fabryki papieru i fabrykanta Edwarda Natansona. Świątynia zachwyca wystrojem wnętrza, kompozycją ostrołuków okien i portali, wielobocznym prezbiterium, stacjami Drogi Krzyżowej i krzy- żowo-żebrowym sklepieniem kopuły. Barokowe organy z 1730 r. przeniesiono z nieistniejącego już kościo ła w Cieciszewie. Barokowy jest również obraz „Chrzest Jezusa”. Neogotycki ołtarz główny, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Antoniego Bogaczyka, przedstawiający postać św. Józefa z Dzieciątkiem na tle pejzażu ukazującego kościół i fabrykę, konsekrowany został w 1931 r. przez sufragana warszawskiego ks. dr. Stanisława Galla. Po bokach umieszczone są figury św. Tereski od Dzieciątka Jezus – patronki kobiet i św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży. Do nowoczesnych akcentów w kościele należą obraz Adama Styki „Chrystus Król w cierniowej koronie”, obraz Matki Bożej Częstochowskiej i obraz Miłosierdzia Bożego. Początkowo nabożeństwa w kościele odprawiali kapłani dojeżdżający ze Słomczyna, dopiero w 1930 r. Kuria Metropolitalna Warszawska mianowała ks. Stanisława Pancera rektorem kościoła filialnego w Jeziornie Fabrycznej. Parafia została erygowana w 1957 r. przez Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy rektor kościoła ks. Jarosław Zaleski. Jako Prymas Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński raz jeszcze wizytował parafię w marcu 1967 r. W2001 r. parafię wizytował Prymas Ksiądz Kardynał Józef Glemp. Aktualnie wspólnotę parafialną tworzy około 3500 mieszkańców Mirkowa, Ciszycy, Habdzina, Kępy Oborskiej, Obórek, Opaczy i Porąbki. Od czerwca 2003 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Bogdan Przegaliński. Wspólnie z wikariuszem ks. Januszem Stańczukiem, siostrą Juliettą, karmelitanką, i organistą Krzysztofem Głowackim dba, by kośció ł uczestniczył na co dzień w życiu wiernych. Przy parafii działa muzyczna schola i grupy modlitewne dla dzieci i dorosłych.

Bogdan Przegaliński

Proboszcz ks. kan. Bogdan Przegaliński

 

Charytatywna „Agencja Dobroci” organizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących. Dla dzieci organizowane są „Wakacje z Bogiem” i zimowiska. Od dwóch lat, w październiku odbywa się w Habdzinie „Bieg Papieski” z udziałem mieszkańców naszej gminy i zaproszonych gości – sportowców i artystów scen polskich. Od kilku lat parafia wydaje kalendarz i pismo dla dzieci „Okruszek”, a także organizuje międzyparafialny konkurs kolęd i pastorałek. – Nasz ksiądz proboszcz pięknie gra na gitarze i lubi śpiewać – chwalą parafianie. Wierni zbierają się na majowych spotkaniach modlitewnych przy kapliczkach w okolicznych wioskach, a po śmierci papieża Jana Pawła II w każdy pierwszy piątek miesiąca – w kościele na adoracji papieskiej. Parafia przygotowuje się do jubileuszu już od kilku miesięcy – od października ubiegłego roku wierni przyjmują w domach figurę św. Józefa, przygotowany został także modlitewnik poświęcony patronowi parafii. W dniu patrona, 19 marca rozpoczęły się Misje Św., którym przewodniczyli księża klaretyni. Odrestaurowano stacje Drogi Krzyżowej, wymieniono ławki, przeprowadzono niezbędne remonty w kościele i w domu parafialnym. Główne obchody jubileuszu zaplanowane są na niedzielę 14 czerwca. Po mszy ks. proboszcz Bogdan Przegaliński zaprasza wiernych i gości na festyn. W jego programie znajdą się m.in.: koncert piosenek lwowskich w wykonaniu Stanisława Górki i Wojciecha Machnickiego, program estradowy dla dzieci, występ Pawła Dłużewskiego i Ryszarda Makowskiego, zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, dyskoteka, którą poprowadzi Hirek Wrona, zapasy na wesoło Andrzeja Suprona oraz wiele innych atrakcji. Poza sceną główną odbędą się liczne konkursy dla dzieci, loteria, pokaz śmigłowca i balonu, konkurs na najlepszy tort, a ks. proboszcz zaprasza na darmową grochówkę. Na zakończenie uroczystości jubileuszowych wspólnie odśpiewamy „Barkę”.

 

Wspólnotę parafialną tworzy ok. 3500 mieszkańców Mirkowa, Ciszycy, Habdzina, Kępy Oborskiej, Obórek, Opaczy i Porąbki. Od czerwca 2003 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Bogdan Przegaliński.

 

wakacje z Bogiem

Dzięki charytatywnej „Agencji Dobroci”,

dzieci z parafii biorą udział w „Wakacjach z Bogiem”

 

wakacje z Bogiem

Parafia stara się być stale obecna w życiu jej mieszkańców

 

Kościół Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Kościół Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny


 

 

   
Zobacz także:

Styczeń 2009 nr 1 (1) Towarzyszy w potrzebie »

Maj 2009 nr 5 (5) Świątynie Konstancina część I »

Lipiec – Sierpień 2009 nr 7/8 (7/8) Świątynie Konstancina część III »

Wrzesień 2009 nr 9 (9) Święto plonów »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Bogdan Przegaliński (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu