Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2013 nr 4 (52)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Osada robotnicza będzie zabytkiem »

Sprawdź zanim sprzedasz »

Zaproszenie na debatę »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »

Zgaduj zgadula »NASZE MIASTO

PROSTY I FUNKCJONALNY »

ZIELONA PRZYSZŁOŚĆ »LISTY/AKTUALNOŚCI

Dziękuję »

Grupa 16 plus »

Parking publiczno-prywatny »

Płacę i wymagam »

Uchwała śmieciowa »AKTUALNOŚCI

Grand Prix dla ZS nr 4 w Słomczynie »

KKK Ippon mistrzem Mazowsza »

Linia 742 po nowemu »

Mieszkania komunalne za 10 proc. wartości »

Na ulicach jak na lodowisku »

Nowy stary plan »

Pieniądze na inicjatywę lokalną »

Pomóż Mateuszowi »

Posprzątaj po swoim psie »

Uwaga na breloczki »

Zbiórka elektrośmieci »

Złóż wniosek »NASZA GMINA

Czy można i warto żyć w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna? »

KARTA DUŻEJ RODZINY »

Posprzątaj gminę na Dzień Ziemi »

PROBLEMY Z SIECIĄ »

STREFA C BEZ OGRANICZEŃ »UZDROWISKO

W OBRONIE UZDROWISKA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


PROSTY I FUNKCJONALNY

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK- -TOMASZEWSKA
   

 

Projekt Nowego Ratusza w Konstancinie

 

Wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną nowej siedziby władz naszej gminy ogłoszono 27 marca w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

 

Siedmioosobowe jury w składzie: przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski, wiceburmistrzowie Ryszard Machałek i Dorota Gadomska, zastępca kierownika Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna Janusz Kołodziejczak oraz architekci oddziału warszawskiego SARP, miało nad czym obradować. Do konkursu zgłoszono 19 projektów. Sąd konkursowy oceniał atrakcyjność i realność oraz sprawność funkcjonalną i ekonomikę zaproponowanych rozwiązań architektonicznych. Jednym z ważnych czynników branych pod uwagę przez jurorów była również cena proponowanych rozwiązań. Koszt realizacji projektów zgłoszonych na konkurs wahał się od 15 do 30 mln zł. Realizacja nagrodzonego projektu kosztować ma ok. 20 mln zł.


Wszystkie konkursowe projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Konstancina-Jeziorny na specjalnej wystawie

 

Jurorzy wybrali projekt przedstawiony przez warszawską pracownię architektury i urbanistyki Brzozowski Grabowiecki Architekci. Uzasadniając wybór, jurorzy zwrócili uwagę na „dbałość o energooszczędność i proekologiczne rozwiązania (…) zarówno struktury obiektu, jak i zastosowanych systemów czy materiałów”.

 

Oprócz głównej nagrody, współzałożyciele pracowni Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki otrzymali zaproszenie do dalszych prac przy sporządzeniu dokumentacji projektowo-wykonawczej budynku nowego ratusza.

 

Komisja konkursowa przyznała również cztery wyróżnienia, które otrzymały firmy: Marek Rytych Architekt z Warszawy, ARI z Poznania, Bulanda, Mucha Architekci z Warszawy oraz konsorcjum 22 Architekci i APP Unimed z Warszawy.

 

– Wszystkie konkursowe projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom Konstancina-Jeziorny na specjalnej wystawie – zapowiedział burmistrz Kazimierz Jańczuk.

 

Nowy ratusz powstanie na 1,5-hektarowej działce między ulicami Kolejową i Piaseczyńską. Prosta bryła, duże przeszklenia, wewnętrzne patio, elewacja z cegły ceramicznej, podobnej do tej, z której zbudowana została Stara Papiernia. – Co za radość, że nie grozi nam już jakiś pseudo pałacyk znany z poprzednich koncepcji – komentują mieszkańcy.

 

Ze względu na trudne warunki gruntowe, budynek (z wyjątkiem kilku pomieszczeń technicznych) nie jest podpiwniczony.

 

Na 2 500 mkw. powierzchni użytkowej, na dwóch kondygnacjach znajdą się: strefa obsługi mieszkańców, sala posiedzeń rady miejskiej, gabinety burmistrzów i referaty poszczególnych wydziałów UMiG. Ratusz ma być w pełni skomputeryzowany, tak by mieszkańcy większość spraw mogli załatwić za pomocą internetu.

 

Na parterze budynku przewidziano również miejsce przeznaczone na usługi: pocztę, bank, kiosk, może kawiarenkę. Przy budynku zaprojektowano duży zadaszony parking dla rowerów.

 

Autorzy projektu zadbali o ekologię i energooszczędność proponując systemy odzyskiwania ciepła, wykorzystania wody deszczowej oraz ogrzewania za pomocą energii pozyskanej z kolektorów słonecznych

 

Autorzy projektu zadbali o ekologię i energooszczędność proponując systemy: odzyskiwania ciepła, wykorzystania wody deszczowej (tzw. szarej wody, do podlewania roślin i spłukiwania toalet), ogrzewania z wykorzystaniem kolektorów słonecznych lub wymienników gruntowych. Ściany zewnętrzne budynku wzniesione zostaną z materiałów o podwyższonych parametrach izolacyjności.

 

Budynek ratusza otoczony będzie zielenią: krzewami, roślinami kwitnącymi oraz ozdobnymi trawami. Przed głównym wejściem posadzony zostanie dąb szypułkowy, nawiązujący do dębu widniejącego w herbie Konstancina-Jeziorny. Nowy ratusz ma stanowić zaczątek nowej dzielnicy, która w przyszłości powstanie na północ od budynku, gdzie w planach przewidziane są tereny pod zabudowę mieszkaniową.

 

Rozpoczęcie budowy nowej siedziby władz miasta planowane jest w przyszłym roku. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2015 r.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Kazimierz Jańczuk (znajdź),   Ryszard Machałek (znajdź),   Konstancin-Jeziorna (znajdź),   Konstancin budownictwo (znajdź),   Andrzej Cieślawski (znajdź),   Dorota Gadomska (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu