Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2013 nr 4 (52)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Osada robotnicza będzie zabytkiem »

Sprawdź zanim sprzedasz »

Zaproszenie na debatę »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »

Zgaduj zgadula »NASZE MIASTO

PROSTY I FUNKCJONALNY »

ZIELONA PRZYSZŁOŚĆ »LISTY/AKTUALNOŚCI

Dziękuję »

Grupa 16 plus »

Parking publiczno-prywatny »

Płacę i wymagam »

Uchwała śmieciowa »AKTUALNOŚCI

Grand Prix dla ZS nr 4 w Słomczynie »

KKK Ippon mistrzem Mazowsza »

Linia 742 po nowemu »

Mieszkania komunalne za 10 proc. wartości »

Na ulicach jak na lodowisku »

Nowy stary plan »

Pieniądze na inicjatywę lokalną »

Pomóż Mateuszowi »

Posprzątaj po swoim psie »

Uwaga na breloczki »

Zbiórka elektrośmieci »

Złóż wniosek »NASZA GMINA

Czy można i warto żyć w uzdrowisku Konstancin-Jeziorna? »

KARTA DUŻEJ RODZINY »

Posprzątaj gminę na Dzień Ziemi »

PROBLEMY Z SIECIĄ »

STREFA C BEZ OGRANICZEŃ »UZDROWISKO

W OBRONIE UZDROWISKA »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


STREFA C BEZ OGRANICZEŃ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MA
   

W znowelizowanej ustawie o środkach ochrony roślin nie ma zapisów ograniczających możliwość stosowania takich środków w strefach ochronny uzdrowiskowej B i C. Przepisy zabraniające stosowania niektórych preparatów dotyczą wyłącznie strefy A

 

Głównym argumentem za wyłączeniem kilkunastu sołectw ze strefy C ochrony uzdrowiskowej były ograniczenia w możliwości stosowania środków ochrony roślin, a co za tym idzie gorsze plony i mniejsze dochody rolników. Z tego powodu rolnicy z terenu naszej gminy do studium kierunków zagospodarowania przestrzennego złożyli ponad 700 wniosków o odrolnienie żyznych ziem. Gotowi byli nawet na przeznaczenie pięknych nadwiślańskich terenów pod rozwój uciążliwej produkcji i usług.

 

Ale to już przeszłość. Nowelizacja ustawy o środkach ochrony roślin znosi ograniczenia wprowadzone przez tzw. ustawę uzdrowiskową, reguluje m.in. zasady wprowadzania preparatów ochrony roślin do obrotu i wdraża unijne przepisy do polskiego prawa.

 

25 stycznia 2013 r. ustawa została przyjęta przez Sejm, 21 lutego – przez Senat, a 28 marca – podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po 14 dniach od urzędowego ogłoszenia ustawa wchodzi w życie.

 

W znowelizowanej ustawie o środkach ochrony roślin nie ma zapisów ograniczających możliwość ich stosowania w strefach ochronny uzdrowiskowej B i C. Przepisy zabraniające stosowania niektórych preparatów dotyczą wyłącznie strefy A.

 

Podczas spotkania z ekipą TVP Agrobiznes w Ciszycy na wale wiślanym, rolnicy przed kamerą zgodnie zapewniali, że gdyby udało się znieść ograniczenia w użyciu środków ochrony roślin, to by ich satysfakcjonowało i strefa C nie byłaby już dla nich problemem. I już nie jest. Żadnych ograniczeń w strefie C ochrony uzdrowiskowej już nie ma.

 

Bogactwem Konstancina jest przede wszystkim mikroklimat, który zawdzięczamy wyjątkowemu położeniu gminy. Kompleks Lasów Chojnowskich otaczających Konstancin, położony po lewej stronie Wisły na południe i południowy zachód od Warszawy od doliny Wisły wzdłuż Jeziorki do Obór, liczy ponad 10 tys. ha. Od południa nasza gmina graniczy z Lasem Kabackim – ponad 900-hektarową pozostałością Puszczy Mazowieckiej. W samym mieście mamy 14 ha gminnego lasu i ponad 190 ha prywatnego. To właśnie ten mikroklimat możemy zniszczyć godząc się na rozwój uciążliwego przemysłu i niczym nieograniczonego ruchu pojazdów o dużym tonażu na drogach przebiegających przez teren naszej gminy.

 

Dzięki walorom klimatycznym i złożom leczniczej solanki, Konstancin jest uznanym uzdrowiskiem, w którym leczą się pacjenci z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego i narządów ruchu. W jedynym na Mazowszu uzdrowisku leczy się rocznie blisko 150 tys. pacjentów. W ubiegłym roku w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER, w warunkach szpitalnych hospitalizowanych było 7 243 pacjentów, w oddziałach dziennych z leczenia skorzystało 3 630 osób, a w poradniach specjalistycznych – 35 625. Razem – 46 498 pacjentów. Liczba kuracjuszy korzystających z leczenia w obiektach uzdrowiskowych spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój (leczenie stacjonarne, ambulatoryjne, tężnia) wynosi w ciągu roku ok. 60 tys. osób, a Centrum Kompleksowej Rehabilitacji leczy stacjonarnie i ambulatoryjnie ponad 40 tys. pacjentów rocznie.

 

Zanim bezpowrotnie zniszczymy uzdrowisko, powinniśmy uświadomić sobie, że las rośnie dziesiątki lat, ale zniszczyć można go równie szybko, jak szybko mkną setki 40-tonowych tirów na dobę.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu