Maj 2014 nr 5 (65)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Maj 2014 nr 5 (65)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Dziękujemy, że byłeś z nami »

Giełda rzeczy (nie)zbędnych »

Przeprowadzka wydziału »

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II »

Wolontariusz roku 2013 »NASZE MIASTO

NIE MA CZEGO NADBUDOWAĆ »

ŚMIERĆ TECHNICZNA »

TRAGEDIA NA DRODZE »LISTY/AKTUALNOŚCI

Bal na Titanicu »

Cisza wokół ratusza »

Demontaż uzdrowiska »

Dziki to lubią »

KDK zaprasza »

Oddajcie nam linię L »

Pamięci powstańców »

Rozbierają mostek »

Śmieciowe lotto »AKTUALNOŚCI

Bezpłatna informacja prawna »

Gimnazjaliści wybierają szkołę »

Hollywoodzka przestrzeń w No Bell »

III FLIS FESTIWAL »

Konstanciński Rower Miejski »

Oficjalna kompromitacja »

Otwarty konkurs ofert »

Pięciolatki muszą, sześciolatki mogą »

POWIAT WYREMONTUJE »

PRZYSZŁOŚĆ CENTRUM KONSTANCINA-JEZIORNY »

Spotkanie z kleszczem »

STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET »

Taniec – miniatura instrumentalna »

Wędkarze na start »

XLIV sesja rady miejskiej »

Zadecydują mieszkańcy »

Zawody Kajakowe na Jeziorce »

ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM »

„DWÓJKA” ZAPRASZA »NASZA GMINA

Efekty i plany »

GMINA SIĘ PROMUJE »

UWAGA, QUADY! »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


UWAGA, QUADY!

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MATEUSZ ZAREMBA
   

Nadejścia wiosny w naszej gminie nie obwieszczają trele słowików, tylko ryk quadów i crossowych motocykli.

 

Dziesiątki ryczących potworów rozjeżdża wały wiślane, polne drogi i leśne dukty. Jeżdżą również drogami i ulicami gminy – przecież nad Wisłę jakoś trzeba się dostać. Poruszają się po drogach publicznych – bez homologacji, świateł i lusterek, bez przeglądu technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia OC, a ich użytkownicy często również bez uprawnień do kierowania jakimkolwiek pojazdem. Szaleją na nichmłodzi ludzie, często zamłodzi, by ponosić odpowiedzialność za swoje wyczyny, stwarzając realne niebezpieczeństwo dla pozostałych użytkowników dróg: pieszych i kierowców pojazdów, siebie samych oraz zwierząt. Brawura i brak wyobraźni to ich znak firmowy. Im trudniejsze warunki terenowe, tym lepiej. Policja i straż miejska bezradnie rozkładają ręce: jak mamy ich dogonić, czym? Jeżdżą w kaskach i hełmach, więc trudno ich zidentyfikować. Większość quadów to pojazdy nierejestrowane, bez tablic.

 

– Władze gminy też nie znajdują sposobu rozwiązania problemu, chociaż to nie jest specjalnie trudne. Zamiast przeznaczać dodatkowe pieniądze na dofinansowanie policji, można za kilka tysięcy złotych kupić porządny motocykl, żeby było czym gonić za takimi kamikadze – mówi jeden z mieszkańców Czarnowa, gdzie w lesie należącym do wspólnoty gruntowej Czarnów znajduje się ulubione miejsce popisów amatorów ekstremalnej jazdy na quadach i motocyklach terenowych. Sposób zapewne się znajdzie, gdy dojdzie do tragedii. Nie ma dnia, by prasa nie donosiła o wypadkach z udziałem quadów w którymś z polskich miast. Często tragicznych w skutkach. Doczekamy się imy – dodaje W. W.

 

Rozpowszechnienie quadów, ze względu na brak odpowiednich przepisów homologacyjnych, stworzyło problemy interpretacyjne związane z przyporządkowaniem tych maszyn do odpowiedniej grupy pojazdów: część z nich rejestrowana była jako motocykle lub motorowery, a nawet ciągniki rolnicze, a część – jako tzw. pojazdy samochodowe inne. Każdy z wymienionych pojazdów powinien spełniać różne warunki techniczne, a kierujący nimi –mieć odrębną kategorię prawa jazdy. Obecnie każdy quad jest pojazdem rodzaju „pojazd samochodowy inny”, podrodzaj – czterokołowiec lub czterokołowiec lekki. O wymaganej kategorii prawa jazdy decyduje pojemność silnika. Tyle że nadal nie każdy jest rejestrowany. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien mieć prawo jazdy kategorii AM lub wyższej, jeśli jest zakwalifikowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B. W przypadku starszych modeli, jeżeli quad będzie zarejestrowany jako motorower, motocykl lub ciągnik rolniczy, kierujący – w zależności od jego wieku – powinien legitymować się kartą motorowerową, prawem jazdy kategorii AM lub prawem jazdy odpowiedniej kategorii na motocykl lub ciągnik rolniczy. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowym wszędołazem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, z wyjątkiem dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe. Zabroniona jest jednak jazda duktami leśnymi, drogami położonymi na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz wałami przeciwpowodziowymi.

 

Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Naruszenie tego artykułu stanowi wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeń: kto wbrew żądaniu osoby uprawnionej (policjanta, strażnika leśnego) nie opuszcza lasu, pola, ogrodu, pastwiska, łąki lub grobli, podlega karze grzywny do 500 zł (art. 157 § 1 kodeksu wykroczeń).

Zgodnie z art. 15 ustawy o ochronie przyrody, zabrania się ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność bądź przedmiot dzierżawy wieczystej parków narodowych lub rezerwatu przyrody. Naruszenie wskazanego zakazu jest wykroczeniem z art. 127 ustawy o ochronie przyrody.

Zgodnie z art. 88n ustawy prawo wodne zabronione jest przejeżdżanie przez wały przeciwpowodziowe oraz wzdłuż korony wałów pojazdami z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Naruszenie zakazu jest wykroczeniem z art. 194 pkt 13 ustawy prawo wodne.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu