Kwiecień 2010 nr 4 (16)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Kwiecień 2010 nr 4 (16)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Galeria Ave zaprasza »

Izba paradna »

Laureaci VII Festiwalu Małych Form Teatralnych »

Od redaktora »NASZE MIASTO

KIEPSKI ŻART »

KONIEC WŁADZY ABSOLUTNEJ? »

Partie jednej sprawy »

PIERWSZY ETAP »

SPÓŁKA STOCER »

ZARYBILIŚMY WISŁĘ »LISTY/AKTUALNOŚCI

Dzień jak co dzień »

Konkurs rozstrzygnięty »

Tablica pamiątkowa »AKTUALNOŚCI

Boisko uratowane »

Inni potrafią »

Słomczyn pod wodą »PROMOCJA

WIĘCEJ NIŻ RESTAURACJA »NASZA GMINA

Konkurs na najpiękniejszy ogród wiejski »

Na studium jeszcze poczekamy »

ZAPOMNIANA SZKOŁA »NASZ SAMORZĄD

DZIAŁANIA POZOROWANE »NASZA TRADYCJA

Najpiękniejsze i największe »

Pod okiem mistrzyni »

Świąteczny kiermasz w szkole »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
5. Konstancin już jest częścią metropolii »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


ZARYBILIŚMY WISŁĘ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: MAGDA ANDRZEJEWICZ
   

JeziorkaW ubiegłym roku wydawało się, że dla Jeziorki, ryb i wędkarzy nadeszły lepsze czasy. Po uruchomieniu nowej oczyszczalni ścieków w Piasecznie, całymi latami zatruwana Jeziorka odżyła.

 

Żeby rzeka mogła żyć, nie wystarczy jednak tylko czysta woda i zarybianie. Nieczyszczone od dziesięcioleci koryto Jeziorki zablokowane jest połamanymi pniami drzew, gałęziami i tonami śmieci, które zatrzymują muł i piach niesiony z prądem i powodują wypłycenie rzeki. Na początku sezonu wędkarskiego i przed zawodami wędkarze z konstancińskiego koła sprzątają brzegi rzeki, ale nie mają sprzętu do oczyszczenia koryta. Zanieczyszczenia zalegające na dnie powodują spiętrzanie wody i stwarzają groźbę zalania terenów dorzecza.

 

– Rozumiemy, że po śnieżnej i mroźnej zimie, w przypadku gwałtownego ocieplenia, istniała realna groźba powodzi –mówiąwędkarze z koła nr 12wKonstancinie. – Ale podnoszenie stawideł na jazie na Jeziorce to nie jedyny sposób zapobiegania powodzi.

 

27 lutego stawidła jazu zostały podniesione na taką wysokość, że potężny ciąg wody podniósł osady denne, które zakleiły rybie skrzela i zmiótł ledwie oddychające ryby w dolny odcinek rzeki i dalej do Wisły. Przy brzegach Jeziorka jest bardzo płytka,ma dosłownie 20–30 cm głębokości, a w głębszym rowie na środku rzeki usiłują przeżyć ryby. Podniesienie stawideł działa jak wyjęcie korka z wanny. Cała ubiegłoroczna praca Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy oraz wędkarzy poszła na marne. – Dzięki wspólnym działaniom WRiOŚ i wędkarzy w ubiegłym roku do Jeziorki i do oczkawodnego wpuszczona została rekordowa liczba nie tylko narybku, ale i dorosłych osobników: 1,5 tys. kg leszcza, 500 kg szczupaka i 300 kg lina zakupionych z gminnego funduszu ochrony środowiska –mówi prezes konstancińskiego koła wędkarskiego Robert Pietrzak. –Z czystego jeziora na północy Polski sprowadzone zostały dorosłe dorodne osobniki, tak by ich tarło odbyło się w naszych zbiornikach wodnych.Kolejne 15 tys. sztuk narybku szczupaka i prawie pół tony karpia, jazia i lina zakupiliśmy z własnych pieniędzy.

 

Po rybach w Jeziorce pozostało tylko wspomnienie. Jednego dnia spłynęły one do Wisły.W oczku wodnym też niewiele ryb przeżyło. Zablokowanie napływu wody na rzece Małej, przy rondzie Jana Pawła II, spowodowało obniżenie poziomu wody w oczku o 60 cm.Gruba tafla lodu odcięła dostęp tlenu i ryby nie miały czym oddychać. –Musieliśmy odwołać, zaplanowane na wiosnę zawody wędkarskie, ryby po prostu niema – dodaje Robert Pietrzak. – Jedyny zbiornik, jaki nie ucierpiał w skutek tegorocznej ciężkiej zimy to jezioro Habdzińskie. Przez cały miesiąc najsilniejszych mrozów wędkarze wycinali w lodzie otwory i natleniali wodę.

 

Cała ubiegłoroczna praca Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy oraz wędkarzy poszła na marne. Po rybach w Jeziorce pozostało tylko wspomnienie

 

Mimo że Konstancin jest członkiem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, że na terenie gminy działa (a na pewno jest zarejestrowane) Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Jeziorki, które w statucie ma zapisane „podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego dorzecza rzeki Jeziorki zgodnie ze standardami europejskimi; podejmowanie interwencji we współpracy z odpowiednimi służbami; współpraca z osobami prawnymi i fizycznymi mającymi wpływ na stan środowiska naturalnego dorzecza rzeki Jeziorki w celu redukcji zagrożeń dla tego środowiska; propagowanie wiedzy ekologicznej”, Jeziorka, płytka, brudna rzeczka, umiera.Ani nie jest ozdobą Parku Zdrojowego, ani przyjaznym domem dla ryb.Wniosek radnych, którzy od kilku lat upominają się o monitoring rzeki i sprawdzenie kamerą termowizyjną, kto ją zanieczyszcza, nadal nabiera mocy urzędowej w przepastnych szufladach magistratu.Warto się pośpieszyć,bo za kilka lat nie będzie już czego ratować.

   
Zobacz także:

Czerwiec 2009 nr 6 (6) Ryba lubi pływać w czystej wodzie »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
Tagi:

Jeziorka (znajdź),  
   
 
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu