Czerwiec 2009 nr 6 (6)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Czerwiec 2009 nr 6 (6)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Amfiteatr otwarty »

Dojechać to nie wszystko »

II Młodzieżowy Festiwal Muzyki Kameralnej »

Mamy Miss »

Nie chcą asfalciarni »

Od Redaktora »NASZE MIASTO

10 LAT POROZUMIENIA OBYWATELI KONSTANCINA-JEZIORNY »

Dla kogo przedszkole? »

Inwestor? Nie, bo nie! »

Jakie piękne plany! »

OSP Gassy ma 80 lat »

Problemy łatwiej rozwiązywać wspólnie »

Przemoc w rodzinie »

Ryba lubi pływać w czystej wodzie »

Świątynie Konstancina część II »LISTY/AKTUALNOŚCI

Demonstracja »

Dni Konstancina 2009 »

Jak zostać dawcą szpiku? »

Krótka pamięć »

Wieje nudą »

XXIX Sesja Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny »

Zawiadomienie do prokuratury i co dalej? »NASZE ZDROWIE

Choroby przenoszone przez kleszcze »

Uwaga, kleszcze »NASZ SAMORZĄD

Nieobecni nie mają racji »

Rekordowy deficyt »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. Amfiteatr otwarty »
7. RECEPTA DLA STOCERU »
8. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
9. Odnowić willę Świt »
10. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Choroby przenoszone przez kleszcze

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj
   

Borelioza


Nazywana jest także krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme (pierwszy raz wykryto ją w miejscowości Old Lyme na pograniczu USA i Kanady).W początkowym okresie choroby w miejscu ukąszenia pojawia się krostka, która z czasem zmienia swój kształt, przybierając postać czerwonego pierścienia, który następnie rozprzestrzenia się. Jest to tzw. rumień wędrujący. Nieleczony może utrzymywać się nawet 3–4 tygodnie.Towarzyszą mu objawy grypopodobne, stany podgorączkowe, apatia, brak apetytu. Rozwijająca się choroba prowadzi do zaburzeń neurologicznych, objawiających się m.in. porażeniami nerwu twarzowego, oraz porażeniem i opadnięciem żuchwy.W przebiegu choroby może dojść do zaatakowania stawów kolanowych i łokciowych. Pogłębiająca się borelioza daje obraz niedow ładów, paraliżu, ślepoty. Jeśli choroba przybierze formę narządową, dominować mogą objawy ze strony zaatakowanych narządów: wątroby, nerek itp.W przypadku ukąszenia przez kleszcza i wystąpienia rumienia wędrującego konieczne jest udanie się do lekarza. Kleszczowe zapalenie mózgu Wirusowa choroba centralnego układu nerwowego. Pierwsze objawy występują po 7–14 dniach od zakażenia. Są to: gorączka, bóle stawów, uczucie rozbicia,mdłości, niekiedy wysypka.U wielu osób choroba przebiega łagodnie i może ją potwierdzić tylko badanie wirusologiczne. Po pierwszej fazie objawów następuje poprawa samopoczucia. Po kilku dniach pojawiają się jednak objawy drugiej fazy choroby: bóle głowy, nudności,wymioty, gorączka, utrata przytomności i objawy neurologiczne. Leczenie tylko objawowe.


Porażenie pokleszczowe

 

Choroba ludzi, psów i kotów.Wywoływana na skutek ukąszeń kleszczy (wszystkie rodzaje kleszczy wystę- pujące w Polsce) i wprowadzenia do organizmu produkowanych przez te owady toksyn. Objawy zależne są od rodzaju porażonych nerwów, np.: trudności w poruszaniu, połykaniu, kulawizny.

 

 

 

Babeszjoza (piroplazmoza)

 

Atakuje tylko zwierzęta. Za występowanie tej choroby odpowiedzialny jest pierwotniak babesia canis. Ssący kleszcz wprowadza do krwioobiegu zwierzęcia chorobotwórcze pierwotniaki, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Przenikają do ich wnętrza i rozpoczynają rozmnażanie.Napęczniały od rozmnażających się pierwotniaków erytrocyt ulega rozerwaniu, zaś pasożyt atakuje następne krwinki. Dochodzi do reakcji łańcuchowej prowadzącej do zniszczenia większości krwinek czerwonych i w konsekwencji do krańcowej anemii. Zwierzę chorujące na babeszjozę jest apatyczne, nie chce jeść, ma wymioty i biegunkę, problemy z oddawaniem moczu oraz niewydolność krążeniową i oddechową. Zbyt późno zauważona lub nieleczona babeszjoza może prowadzić do śmierci zwierzęcia w ciągu kilku dni od zaka- żenia. Leczenie przyczynowe i objawowe.

 

Hepatozoonoza

 

Choroba psów i kotów. Do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenia kleszcza (wszystkie rodzaje kleszczy występujące w Polsce) przez próbujące je wyskubać zwierzęta. Objawy nietypowe: głównie gorączka oraz objawy ze strony nerek. Choroba ma charakter nawrotowy.


Ehrlichioza

 

Choroba psów przenoszona przez kleszcza rhipicephalus sanguineus. Okres wylęgania jest zmienny i waha się od kilku dni do wielu tygodni. Zróżnicowane objawy kliniczne. Niektóre psy pozostają jedynie nosicielami bezobjawowymi, u innych stwierdza się gorączkę, obrzęk kończyn i moszny, niechęć do poruszania się, wybroczyny na błonach śluzowych.

   
Zobacz także:

Czerwiec 2009 nr 6 (6) Uwaga, kleszcze »

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu