Listopad 2013 nr 11 (59)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Listopad 2013 nr 11 (59)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

Jarmark Bożonarodzeniowy »

Nabór wolontariuszy »

Po co komu książka »

Setne urodziny »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »NASZE MIASTO

NA CZYM ZALEŻY NASZEJ GMINIE »

NA POMOC ZABYTKOM »LISTY/AKTUALNOŚCI

Budżet prawie obywatelski »

Niebezpiecznie na drodze »

Spóźnione pomysły »

Trudne rozmowy »AKTUALNOŚCI

321 IMPRO »

Bezpłatnie zaczipuj psa i kota »

EDUKACJAMEDIALNA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 »

Gminne święto edukacji »

Jak nie traktować zwierząt »

KDK zaprasza »

Konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy »

NAJLEPSI W POLSCE »

Perspektywy rozwoju turystyki »

Plany do wglądu »

Przyłącz dom do miejskiej kanalizacji »

Święto Zmarłych »

Wąskie gardło »

Wizja lokalna »

Woda stracona »

Zawody pływackie w CKR »

„8 KOBIET” W TEATRZE ALBOCOŚ »NASZA GMINA

DLACZEGO NIE? BO NIE »

NIE DO KOŃCA SAMODZIELNY »

Oczyszczalnia do modernizacji »

Reklamy dla wybranych »NASZ SAMORZĄD

OBYWATEL URZĘDNIK »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Amfiteatr otwarty »
6. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
7. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
8. Odnowić willę Świt »
9. RECEPTA DLA STOCERU »
10. MOST GOTOWY »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


Woda stracona

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: BARBARA STYLIANOU
   

Mieszkańcy osiedli na Grapie i w Mirkowie alarmują: otrzymujemy zawyżone rachunki. – Ze wskazań mojego wodomierza wynika, że zużyłem (w okresie rozliczeniowym) 9,7 msześc. wody, a z rachunku wynika, że prawie 14 msześc. Dlaczego mam płacić za wodę, której nie zużyłem? – pyta B.D. Czy Zakład Gospodarki Komunalnej działa zgodnie z prawem?

 

 

Za utrzymanie instalacji w należytym stanie technicznym i legalizację wodomierzy odpowiadają zarządcy nieruchomości

Za utrzymanie instalacji w należytym stanie technicznym i legalizację wodomierzy odpowiadają zarządcy nieruchomości

 

ZGK rozliczając zużycie wody działa zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, ze zm.), który stanowi, że ilość wody dostarczanej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku – na podstawie przeciętnych norm zużycia wody określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. (Dz. U. Nr 8, poz. 70). Miejscem wykonania umowy o dostawę wody jest zawór za wodomierzem głównym w budynku. Pomiar ilości dostarczonej zimnej wody zawsze odbywa się za pomocą wodomierza głównego instalowanego na każdym połączeniu (przyłączu) instalacji z siecią wodociągową. Rozliczanie należności za wodę następuje według wskazań z tych wodomierzy. Przy rozliczaniu zużycia wody wykazanego przez wodomierz główny na poszczególnych odbiorców zazwyczaj okazuje się, że wskazania wodomierza głównego są wyższe niż suma wskazań wodomierzy indywidualnych. Powodów tej różnicy jest kilka: dopuszczalne przepisami błędy przyrządów pomiarowych (w granicach +/- 3 proc.), wybór ich rodzaju, zły stan techniczny instalacji w budynku – przecieki i brak jednoczesności dokonywania odczytów, a czasem pobór wody poza licznikiem. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie ponosi odpowiedzialności za stan techniczny instalacji, wybór wodomierzy lokalowych i ich legalizację oraz wybór sposobu rozliczania za wodę. To oznacza, że ZGK dostarcza wodę i oblicza jej zużyciewedług stanuwodomierza głównego. Za utrzymanie instalacji w należytym stanie technicznym i legalizację wodomierzy odpowiadają zarządcy nieruchomości. Rozliczenie zużycia wody na poszczególne lokale powinno następować w oparciu o przekazany do wiadomości użytkownikom lokali regulamin rozliczeń dostarczonej wody. W regulaminie tymwinien być również określony sposób rozliczenia różnicy wskazań pomiędzy wodomierzem głównyma sumą wskazań wodomierzy lokalowych: proporcjonalnie do ilości faktycznie zużytej wody, liczby mieszkańców lub od lokalu.


„W szczególnie trudnej sytuacji jesteśmy my, lokatorzy starych budynków, w których instalacja liczy kilkadziesiąt lat i nie bardzo wiadomo, kto powinien zająć się jej naprawą i konserwacją. Część lokali należy do wspólnoty, część jest komunalnych i jeden ogląda się na drugiego” – pisze do redakcji Halina K. „Zużyłam wody, według mojego wodomierza, za niecałe 150 zł, a zapłacić mam 212 zł. Skąd tak duża różnica? Może ktoś po prostu kradnie wodę, ale to chyba nie ja mam sprawdzić” – czytamy w jej liście. Przypadki poboru wody poza wodomierzem są stosunkowo rzadkie, a główną przyczyną różnic między wodomierzami w poszczególnych lokalach a wodomierzem głównym jest nieszczelność instalacji. W skali kraju woda tzw. stracona stanowi 16 – 18 proc. całkowitego zużycia.

 

Nad nowelizacją przepisów dotyczących sposobu rozliczania zużycia wody pracuje Ministerstwo Infrastruktury, ale rozliczanie wyłącznie na podstawie wskazania wodomierzy rejestrujących zużycie w poszczególnych lokalach możliwe byłoby tylko w przypadku, gdyby wszyscy lokatorzy mieli tej samej klasy wodomierze zainstalowane zgodnie z obowiązującymi normami, o wspólnymterminie legalizacji, dostępne zawsze dla dostawcymediów. Takie rozwiązanie możliwe jest jednak tylko w nowych budynkach. Lokatorom starszych bloków pozostaje zobowiązanie zarządcy nieruchomości: spółdzielni, wspólnoty lub w przypadku lokali komunalnych ZGK, by zainteresował się przyczyną tak dużych różnic wskazań wodomierzy.

 

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu