Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
 
   
   

    Tu jesteś: > Gazeta > Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)LISTA ARTYKUŁÓW


CO SŁYCHAĆ

22. finał WOŚP »

Konkurs rozstrzygnięty »

Magia świąt »

Utrudnienia w ARiMR »

ZDJĘCIE MIESIĄCA »

Życzenia świąteczne »

Złote gody »NASZE MIASTO

I TAK ŹLE, I TAK NIE DOBRZE »

NASZ UDZIAŁ »LISTY/AKTUALNOŚCI

Błoto w Łęgu »

Kontrola jakości »

Nie do wiary »

Niewypał »

Nowe porządki »

Reklamy dla wybranych »

Rowerzyści ponad prawem »AKTUALNOŚCI

Baza konstancińskich firm »

Co się zmieni w 2014 r. »

DEBATA OBYWATELSKA »

HUGONÓWKA GOTOWA »

Konkurs Modeli Kartonowych »

Konkurs wiedzy o HIV i AIDS »

KTO CHCE, NIECH WIERZY »

Przedszkole w Oborach »

Skatepark za pół roku »

Sukcesy to ich specjalność »

Wyremontowali ul. Bielawską »NASZA GMINA

GMINNY SZOK »

Nowa stara obwodnica »

ULOTKĄ W DZIKA »NASZ SAMORZĄD

PRZYSZŁOROCZNY BUDŻET »KULTURA

10 lat w rytmie dixielandu »

 

POPULARNE ARTYKUŁY
1. SYLWETKI - Michał Malinowski »
2. Kościół parafialny św. Zygmunta w Słomczynie »
3. Dzik jest dziki... »
4. Konstancin już jest częścią metropolii »
5. Ryba lubi pływać w czystej wodzie »
6. MY SĄ UZDROWISKO, CZYLI STRATEGIA KONTRA PUSTOSŁOWIE »
7. Amfiteatr otwarty »
8. RECEPTA DLA STOCERU »
9. Odnowić willę Świt »
10. Komunikat Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna »
 

ARCHIWUM WYDAŃ GAZETY
Grudzień 2014 nr 12 (72)
Listopad 2014 nr 11 (71)
Październik 2014 nr 10 (70)
Wrzesień 2014 nr 9 (69)
Lipiec – Sierpień 2014 nr 7/8
Czerwiec 2014 nr 6 (66)
Maj 2014 nr 5 (65)
Kwiecień 2014 nr 4 (64)
Marzec 2014 nr 3 (63)
Luty 2014 nr 2 (62)
Grudzień 2013 – Styczeń 2014 nr 12/1 (60/61)
Listopad 2013 nr 11 (59)
Październik 2013 nr 10 (58)
Wrzesień 2013 nr 9 (57)
Lipiec-Sierpień 2013 nr 7/8
Czerwiec 2013 nr 6 (54)
Maj 2013 nr 5 (53)
Kwiecień 2013 nr 4 (52)
 


NASZ UDZIAŁ

Poleć artykuł znajomemu   Drukuj autor: GRAŻYNA MATUSIK-TOMASZEWSKA
   

Pieniądze z podatku płaconego przez mieszkańców wracają do gminy i przekładają się na realizację potrzebnych inwestycji: budowę dróg, przedszkola czy sieci wodno-kanalizacyjnej.

 

Zbliża się koniec roku. Za trzy tygodnie będziemymogli rozliczyć się z dochodów osiągniętych w 2013 r. i zapłacić od nich podatek. Od nas zależy, czy zapłacimy go wmiejscu faktycznego zamieszkania. Pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych, wpłacane do urzędu skarbowego, w około 40 proc. wracają do budżetu gmin. Jeżeli ktoś płaci 1000 zł podatku dochodowego, to do kasy gminy, którą wskaże w PIT jako miejsce zamieszkania, trafi ok. 400 zł.

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, powinniśmy płacić podatek w miejscowości lub gminie, w której faktycznie mieszkaliśmy na dzień 31 grudnia danego roku, a nie w miejscu zameldowania. Jeśli w formularzu PIT wpiszemy tylko miejsce zameldowania, to właśnie tam trafią nasze pieniądze. Jeżeli obok miejsca zameldowania, np. w Kielcach, wskażemy miejsce zamieszkania w gminie Konstancin-Jeziorna, wtedy część podatku zostanie przekazana na rzecz naszej gminy. Wystarczy, że w rubryce „miejsce zamieszkania” wpiszemy konstanciński adres i dołączymy do formularza PIT druk ZAP-3, dzięki któremu możemy zaktualizować informacje o miejscu zamieszkania. W miastach i gminach, które zabiegają, by do budżetu wpływało jak najwięcej pieniędzy, takie druki dostępne są nie tylko w urzędach skarbowych, ale również w urzędach gmin.W ramach zapowiadanej (od dwóch lat) przez władze naszej gminy kampanii na rzecz płacenia podatków w miejscu zamieszkania może i w naszym magistracie takie druki mogłyby być dostępne? Samorządy wielu polskich miast wróżny sposób zachęcają, by płacić podatki wmiejscu zamieszkania: wprowadzają karty mieszkańca uprawniające do zniżek, prowadzą kampanie informacyjne i organizują konkursy z nagrodami. Uświadamiają mieszkańcom, ile znaczy ich udział w dochodach miasta lub gminy, np. w Poznaniu, w ramach kampanii „Poznań jest z Ciebie dumny”, władze informują: „Twój podatek sfinansuje 264 obiady dla dzieci w szkołach, Twój podatek i trzech innych poznaniaków pozwoli dofinansować roczny pobyt dziecka w przedszkolu”. Według danych Ministerstwa Finansów, dochody podatkowe od jednego mieszkańca gminy Konstancin-Jeziorna wynoszą rocznie ok. 3 800 zł. Jeśli blisko 30 proc.mieszkańcó w naszej gminy (ok. 7 000 osób) zameldowanych jest w innych miejscowościach i tylko co druga z nich jest płatnikiem podatku dochodowego, to mówimy o ponad 13mln zł, z których 40 proc. czyli ponad 5 mln zł mogłoby zasilić budżet gminy. To całkiem okrągła sumka. Za 5 mln zł można wybudować i wyposażyć dwa skateparki, takie jak właśnie budowany przy ul. Bielawskiej lub ułożyć kilka kilometrów sieci wodnokanalizacyjnej. Ci, którzy płacą podatki w miejscu zameldowania, a mieszkają gdzie indziej, finansują budowę dróg, po których jeździ ktoś inny. Sami jeżdżą dziurawą drogą i przeklinają gminę. Czasem mają wytłumaczenie: w naszej gminie te pieniądze będą gorzej wykorzystane niż np. w Iksowie. A dlaczego nie zaangażują się w sprawy społeczności, w której żyją, pracują, korzystają z komunikacji publicznej, szkół i przedszkoli na tyle, by współdecydować o wydawaniu swoich pieniędzy?

 

Proponujemy, by wszystkie wpływy od nowych podatników powiększyły przyszłoroczny budżet obywatelski. Prawdziwie obywatelski, taki w którym sami mieszkańcy zdecydują, na co przeznaczyć pieniądze

 

Liczymy, że władze naszej gminy też znajdą sposób na zachęcenie mieszkańców do rozliczania się z podatków w miejscu zamieszkania. Podpowiadamy najprostszy: wszystkie wpływy od nowych podatników przeznaczą na powiększenie przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Prawdziwie obywatelskiego, takiego w którym sami mieszkańcy zdecydują na co wydać pieniądze. Nie będą mieli wymówki, że zostały źle spożytkowane, a wszyscy będziemy mieli jasność, kto identyfikuje się z naszym „tu i teraz”.

   
Poleć artykuł znajomemu   Poleć artykuł znajomemu    Drukuj Drukuj Dodaj do Facebook Dodaj do Wykop Dodaj do Blip Dodaj do Delicious Dodaj do Flaker Dodaj do Google Bookmarks Dodaj do Śledzik Dodaj do Digg Dodaj do Twitter Dodaj do Google Buzz Dodaj do Pinger
   
comments powered by Disqus
NASZE MIASTO

O Nas »

Kontakt »

Napisz do Nas »

Konstancin i okolice on-line »


 


REKLAMA

 


NEWSLETTER

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas informacje:
wyślij
    
   
gazetaarchiwumforumnasz konstancingaleriakontakt
studiokarma.eu